Świat

French Open – Świątek awansowała do drugiej rundy

Dodano: 30.05.2023

Iga Świątek wygrała z Hiszpanką Cristiną Bucsą 6:4, 6:0 w pierwszej rundzie wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. Polska tenisistka jest najwyżej rozstawiona w imprezie. Jej kolejną rywalką będzie Amerykanka Claire Liu lub szwajcarska kwalifikantka Ylena In-Albon.

Świątek, która w środę będzie obchodzić 22. urodziny, broni tytułu wywalczonego rok temu. Na kortach im. Rolanda Garrosa najlepsza była także w 2020 roku.

Podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego do Paryża przyjechała po przykrym dla niej turnieju w Rzymie, gdzie w ćwierćfinale musiała skreczować z powodu kontuzji uda. Przed French Open Polka powiedziała, że jest już w pełni sił i wtorkowy mecz to potwierdził.

Początek był jednak trudny. Świątek myliła się równie często co 70. na liście WTA rywalka i obie zawodniczki miały problem z utrzymaniem własnego podania. Polka w pierwszej partii popełniła aż 15 niewymuszonych błędów. W efekcie do stanu 4:4 mecz był wyrównany. Kolejne dwa gemy padły jednak łupem Polki, która znalazła się w połowie drogi do drugiej rundy.

Drugi set to już całkowita dominacja obrończyni tytułu. Rywalka zdołała w nim wygrać zaledwie siedem piłek i mecz zakończył się po godzinie i 13 minutach.

Na trybunach nie było wielu kibiców, ale polskich nie brakowało. Świątek po meczu podziękowała im za wsparcie.

“Pierwsze rundy nigdy nie są łatwe i potrzebowałam trochę czasu, aby przystosować się do warunków. Nie pamiętam, abym grała tutaj przy tak dużym wietrze. Cieszę się, że udało mi się wygrać” – powiedziała tenisistka z Raszyna w krótkiej rozmowie na korcie.

To było drugie spotkanie tych zawodniczek i drugie zwycięstwo Świątek. Poprzednio pokonała Bucsę w 3. rundzie tegorocznego Australian Open.

Hiszpanka nie żegna się jeszcze z Paryżem. W deblu stworzyła parę z Alicją Rosolską i w środę czeka je mecz w pierwszej rundzie z rozstawionymi z numerem piątym Amerykanką Desirae Krawczyk i Holenderką Demi Schuurs.

Świątek mecz drugiej rundy rozegra w czwartek.