Reklama

Świat

Chińskie MSZ: wysłannik rządu pojedzie do Arabii Saudyjskiej na rozmowy o pokoju na Ukrainie

PAP
Dodano: 04.08.2023
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Share
Udostępnij

Specjalny wysłannik rządu ChRL ds. euroazjatyckich Li Hui będzie uczestniczył w Arabii Saudyjskiej w rozmowach o pokoju na Ukrainie – przekazało w piątek chińskie MSZ. W ten weekend w Dżuddzie spotkają się przedstawiciele około 40 państw, aby omówić wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.


Rozmowy w Dżuddzie odbędą się w sobotę i niedzielę na szczeblu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i innych wysokich rangą oficjeli. Nie będzie w nich uczestniczyła delegacja Rosji.

“Chiny są gotowe współpracować ze społecznością międzynarodową, aby nadal odgrywać konstruktywną rolę w promowaniu politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie” – przekazał Wang Wenbin, rzecznik chińskiego resortu spraw zagranicznych.

Li Hui odbył w połowie maja cykl wizyt w Europie, podczas których odwiedził Ukrainę, Polskę, Francję, Niemcy i Rosję. Ten były ambasador w Moskwie jest najwyższym rangą przedstawicielem władz ChRL, który odwiedził Ukrainę od początku inwazji zbrojnej Rosji na ten kraj w lutym 2022 roku.

“Jednym z głównych celów tej rundy negocjacji będzie ostateczne ustalenie wspólnego zrozumienia, czego dotyczy 10 punktów” planu pokojowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – powiedział wcześniej agencji Reutera Ihor Żowkwa, wiceszef kancelarii ukraińskiego prezydenta.

10-punktowa ukraińska formuła pokojowa przewiduje ukaranie osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, wycofanie wszystkich rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy, przywrócenie integralności terytorialnej kraju oraz uwolnienie wszystkich jeńców wojennych i deportowanych. Plan zawiera również postulat zapobiegania niszczeniu środowiska naturalnego, a także bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego i nuklearnego. Zełenski przedstawił tę formułę 15 listopada 2022 roku w czasie wirtualnego przemówienia do liderów G20.

Przedstawiciele władz zachodnich krajów wyrazili obawy, że 10-punktowa inicjatywa będzie miała ograniczony wpływ na Rosję w przypadku braku udziału Chin. Chiny zostały zaproszone na poprzednią rundę negocjacji w Kopenhadze w czerwcu, jednak nie były tam obecne.

Wysokiej rangi przedstawiciel Komisji Europejskiej powiedział w czwartek agencji Reutera, że według niego kluczowe jest to, aby przy stole negocjacyjnym siedziały także Chiny.

Z kolei Żowkwa poinformował, że ambasador Chin na Ukrainie brał udział w spotkaniach poświęconych inicjatywie pokojowej. Dodał, że Kijów pracował nad udziałem Pekinu w rozmowach w Dżuddzie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy