Reklama

Świat

25 października Kazachstan obchodzi Dzień Republiki

Źródło: Alim Kirbayev, Ambasador Kazachstanu
Dodano: 24.10.2024
Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij

25 października Kazachstan obchodzi Dzień Republiki. Przez 34 lata kraj przeszedł ogromną transformację polityczną, społeczną i gospodarczą. Dzisiaj mocno stawia na rozwój i zaprasza polskich przedsiębiorców do współpracy przy realizacji wspólnych planów.

Historia święta związana jest z przyjęciem Deklaracji Suwerenności Państwowej w dniu 25 października 1990 roku. W deklaracji tej po raz pierwszy zostały zapisane takie zasady państwowości, jak integralność, niepodzielność i nienaruszalność terytorium, rozwój kultury narodów i ich języków, wzmocnienie tożsamości narodowej.

Kraj przeszedł do gospodarki rynkowej i zwiększenia swojej roli na arenie międzynarodowej

W latach niepodległości Kazachstan przeszedł znaczące transformacje, które wzmocniły jego status jako suwerennego państwa. Kraj przeszedł do gospodarki rynkowej i zwiększenia swojej roli na arenie międzynarodowej, aktywnie uczestnicząc w globalnych inicjatywach i wzmacniając swoją pozycję w Azji Środkowej. Kazachstan ustanowił stabilny system polityczny, zapewnił bezpieczeństwo narodowe i wybrał kurs zrównoważonego rozwoju, który obejmuje dywersyfikację gospodarki, rozwój infrastruktury i promocję innowacyjnych technologii.

Gospodarka Kazachstanu charakteryzuje się ogromnymi zasobami naturalnymi, w tym obfitością minerałów, węglowodorów i metali ziem rzadkich, a także przyciąganiem znacznych inwestycji zagranicznych w tych sektorach. Pod względem gospodarczym Kazachstan poczynił znaczne postępy. Przyciągnęliśmy 400 miliardów dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Kraj rozpoczyna nowy cykl inwestycyjny, którego strategicznym celem jest przyciągnięcie kolejnych 150 miliardów dolarów inwestycji do 2029 roku.

Rząd Kazachstanu uruchomił inicjatywy mające na celu dalszą dywersyfikację gospodarki, ukierunkowane na sektory takie jak transport, farmaceutyka, telekomunikacja, petrochemia i przetwórstwo spożywcze.

Kraj znajduje się na skrzyżowaniu Europy i Azji, co czyni go ważnym węzłem tranzytowym. Pozwala to krajowi uczestniczyć w handlu międzynarodowym i logistyce oraz łączyć różne regiony. Przez Kazachstan przebiega łącznie 13 międzynarodowych korytarzy transportowych, w tym pięć kolejowych i osiem drogowych. W 2023 r. wielkość ruchu tranzytowego osiągnęła 32 mln ton. Planuje się zwiększenie tej liczby do 35 milionów ton do 2029 roku.

Transkaspijska Międzynarodowa Trasa Transportowa skraca o połowę czas transportu towarów drogą morską. Skutecznie uzupełnia również inicjatywę Pasa i Szlaku. Zapraszamy polskich inwestorów i wykonawców do aktywnego udziału w rozwoju tego kluczowego szlaku, w tym portów Morza Kaspijskiego, suchych portów, łańcuchów logistycznych i przemysłu stoczniowego. UE jest strategicznym partnerem Kazachstanu i jednym z 10 największych inwestorów zagranicznych.

Obecnie Kazachstan jest dynamicznie rozwijającym się państwem o bogatym dziedzictwie kulturowym, aktywnie integrującym się ze społecznością międzynarodową.

W szybko zmieniającym się świecie Kazachstan zainicjował kampanię Born Bold, która podkreśla zaangażowanie kraju we wzrost gospodarczy, postęp społeczny i innowacje. Celem tej kampanii jest stymulowanie aktywnego udziału obywateli, przedsiębiorców i organów państwowych w realizacji śmiałych i innowacyjnych pomysłów mających na celu rozwój kraju.

Kazachstan to kraj o dużej różnorodności kulturowej i etnicznej, z ponad 130 narodowościami

Kazachstan to kraj o dużej różnorodności kulturowej i etnicznej, z ponad 130 narodowościami żyjącymi. Dlatego jesteśmy świadomi, jak duże znaczenie ma dialog międzyreligijny, który jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność. Jednym z kluczowych wydarzeń promujących dialog międzyreligijny jest Kongres Liderów Religii Światowych i Tradycyjnych, który odbywa się w Kazachstanie od 2003 roku. Forum to służy jako platforma dialogu międzywyznaniowego mającego na celu promowanie wzajemnego zrozumienia i współpracy między przywódcami religijnymi. VIII Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych odbędzie się w 2025 roku.

Świętując Dzień Republiki, ważne jest, aby pamiętać, jak procesy historyczne ukształtowały współczesne społeczeństwo Kazachstanu. Okres represji, kiedy Kazachstan stał się miejscem zesłania dla wielu narodów, w tym Polaków, jest ważną częścią naszej historii. Dziś w Kazachstanie mieszka ponad 30 tysięcy przedstawicieli polskiej diaspory. Współczesna Polonia w Kazachstanie aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym kraju, organizując wydarzenia poświęcone polskim tradycjom i językowi.

Kazachstańsko-polskie więzi, wzmocnione przez kontekst historyczny, stały się wielowymiarowe i głębokie. Oba kraje pracują nad budową trwałych relacji gospodarczych, wymianą kulturalną i programami edukacyjnymi.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy