Reklama

Świat

USA: Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych

Oskar Górzyński / PAP
Dodano: 22.03.2023
72677_22mar3
Share
Udostępnij
Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC) ogłosił w środę, że podniósł główną stopę procentową o dodatkowe 25 p.b. (0,25 p.p.), kontynuując trwającą od roku serię podwyżek. Decyzję o podwyżce podjęto mimo obaw o zwiększenie niestabilności w sektorze bankowym.

Decyzja Fed – dziewiąta z rzędu podwyżka – oznacza, że przedział stopy funduszy federalnych to obecnie 4,75-5 proc. Jest to drugie z rzędu podniesienie stóp o 0,25 p.p. po serii większych podwyżek o 0,5 i 0,75 p.p. To najwyższy poziom od września 2007 r. i najszybsze w historii tempo wzrostu stóp, które jeszcze w marcu ub.r. były bliskie zeru.

Podwyżka jest reakcją na wciąż wysoką, choć stopniowo hamującą inflację, która w lutym spadła z 6,4 do 6 proc. rok do roku. Mimo to w wydanym komunikacie usunięto uwagę obecną w lutowym oświadczeniu, że "inflacja cokolwiek osłabła". Dodano też, że aby sprowadzić wzrost cen do pożądanego poziomu 2 proc., mogą być konieczne kolejne wzrosty stóp.

Według ekspertów skromny wymiar podwyżki to konsekwencja niepewności w sektorze bankowym po upadku Silicon Valley Bank (SVB). Wysokie stopy procentowe były jedną z przyczyn upadku banku, którego niewypłacalność spowodowała lawinę niepokojów w amerykańskim i międzynarodowym systemie finansowym. W swoim oświadczeniu Fed podkreślił, że amerykański system bankowy jest silny i odporny, ale też, że "ostatnie wydarzenia prawdopodobnie oznaczają trudniejsze warunki kredytowe dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw" i będą mieć wpływ na działalność gospodarczą, zatrudnienie i inflację.

Jak podkreślał "Washington Post", środowe posiedzenie FOMC było jednym z niewielu, którego wynik nie był z góry przesądzony. Eksperci podkreślali, że bank centralny stał przed dylematem, czy wstrzymać podwyżki stóp procentowych, by uspokoić sytuację w sektorze bankowym, czy kontynuować je, by dalej ograniczać inflację. Według ekspertów "Wall Street Journal" wśród członków Fed przeważyła opinia, że wstrzymanie podwyżek mogłoby doprowadzić do zwiększenia presji inflacyjnej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy