Reklama

Świat

Filipiny: laureatka Pokojowej Nagrody Nobla uniewinniona z zarzutu oszustw podatkowych

PAP
Dodano: 18.01.2023
70946_18st4
Share
Udostępnij
Filipińska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Maria Ressa została w środę uniewinniona przez sąd z zarzutu oszustw podatkowych, który od początku określała jako mający charakter "nieuzasadnionych prześladowań na tle politycznym".

59-letnia Ressa, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 r. razem z rosyjskim dziennikarzem Dmitrijem Muratowem, prowadziła portal internetowy Rappler znany z wrogiego stosunku i drobiazgowego badania działalności byłego prezydenta Filipin Rodrigo Duterte'a i jego bezkompromisowej walki z narkotykami.

"To uniewinnienie to nie tylko zwycięstwo Rapplera, ale każdego niesłusznie oskarżonego Filipińczyka" – oświadczyła Ressa po ogłoszeniu wyroku. Wyrok określiła jako "zwycięstwo sprawiedliwości i prawdy".

"Te zarzuty były motywowane politycznie… to było jaskrawe nadużycie władzy" – dodała.

Zarzut uchylania się od płacenia podatków wysunęły filipińskie władze skarbowe utrzymując, że Rappler nie podał w swoim zeznaniu podatkowym zysków ze sprzedaży w 2015 r. obligacji i depozytów zagranicznym inwestorom. W rezultacie władze unieważniły licencję na publikowanie strony.

Noblistka, była dziennikarka amerykańskiej telewizji CNN, stoi jednak w obliczu trzech innych postępowań karnych, w tym za zniesławienie i cyberprzestępstwa. Grozi jej kara więzienia do 7 lat.

Filipiny mają od dawna opinię kraju, w którym media są stale prześladowane a praca dziennikarzy jest wyjątkowo niebezpieczna. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy