Reklama

Świat

Papież: czujemy wdzięczność wobec Boga, że podarował Benedykta XVI Kościołowi i światu

Sylwia Wysocka / PAP
Dodano: 31.12.2022
70514_31gr12
Share
Udostępnij
Papież Franciszek w pierwszych słowach po śmierci swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI wyraził wdzięczność Bogu za to, że podarował go Kościołowi i światu. W ten sposób oddał hołd Benedyktowi XVI podczas sobotnich nieszporów w bazylice Świętego Piotra za kończący się rok.

Tradycyjne nabożeństwo w ostatnim dniu roku odbyło się w szczególnych okolicznościach; kilka godzin po śmierci emerytowanego papieża, który zmarł rano w swoim domu w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszkał od czasu swej rezygnacji w 2013 roku.

Franciszek w homilii powiedział o swym zmarłym w sobotę w wieku 95 lat poprzedniku: "Ze wzruszeniem wspominamy jego tak szlachetną, tak uprzejmą osobę".

"I czujemy w sercu wielką wdzięczność; wdzięczność Bogu za to, że podarował go Kościołowi i światu; wdzięczność wobec niego, za całe dobro, którego dokonał i przede wszystkim za jego świadectwo wiary i modlitwy, zwłaszcza w tych ostatnich latach życia na uboczu" – mówił Franciszek.

"Tylko Bóg – dodał papież – zna wartość i siłę jego wstawiennictwa, jego wyrzeczeń dokonanych dla dobra Kościoła".

W bazylice watykańskiej zgromadziło się kilka tysięcy wiernych i liczni przedstawiciele Kolegium Kardynalskiego oraz Kurii Rzymskiej. Jak co roku na nieszpory w ostatnim dniu roku przybyli reprezentanci władz Rzymu z burmistrzem Roberto Gualtierim, którzy już przygotowują miasto do uroczystości pogrzebowych Benedykta XVI, zapowiedzianych na 5 stycznia.

5 stycznia po raz pierwszy w dziejach urzędujący papież będzie przewodniczył uroczystościom żałobnym i pogrzebowym po śmierci swego poprzednika.

Benedykt XVI zostanie pochowany w podziemiach bazyliki Świętego Piotra, czyli tam, gdzie do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób Jana Pawła II.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy