Reklama

Kultura

Oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla w Tarnobrzegu

Źródło: WDK Rzeszów
Dodano: 25.06.2026
foto/źródło: WDK Rzeszów
foto/źródło: WDK Rzeszów
Share
Udostępnij

W ramach obchodów jubileuszu 350-lecia obecności Ojców Dominikanów w Tarnobrzegu, w piątek 26 czerwca 2026 roku o godz. 19:00 w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej odbędzie się wyjątkowy koncert jednego z najwybitniejszych dzieł muzyki sakralnej – oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla. Przed tarnobrzeską publicznością wystąpi Capella Cracoviensis – renomowany zespół specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej na instrumentach historycznych. 

Skomponowany w 1741 roku „Mesjasz” należy do najważniejszych dzieł światowej muzyki oratoryjnej. Utwór przedstawia historię Chrystusa – od starotestamentalnych proroctw, poprzez narodzenie, mękę i śmierć, aż po triumf Zmartwychwstania. Podczas koncertu będzie można usłyszeć między innymi słynny chór „Alleluja”, uznawany za jeden z najbardziej rozpoznawalnych fragmentów muzyki klasycznej.

Oratorium wykonają znakomici artyści. W roli solistów wystąpią: Joanna Zaucha (sopran), Justyna Rapacz (alt), Karol Kozłowski (tenor) oraz Jakub Borgiel (bas). Całość poprowadzi Jan Tomasz Adamus, dyrektor naczelny i artystyczny Capella Cracoviensis, uznany dyrygent i specjalista w dziedzinie muzyki dawnej.

Rok 2026 jest szczególny dla Tarnobrzega, ponieważ przypada 350. rocznica przybycia Ojców Dominikanów do miasta. Od 1676 roku zakon nieprzerwanie uczestniczy w życiu religijnym, społecznym i kulturalnym Tarnobrzega, współtworząc jego historię i lokalne dziedzictwo. Jubileuszowy koncert będzie okazją do uczczenia tej wyjątkowej rocznicy oraz wspólnego przeżycia wieczoru z muzyką sakralną najwyższej próby.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach programu WspółKultura.

foto/źródło: WDK Rzeszów

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy