Reklama

Świat

Premier Morawiecki w Kijowie: rozbudowujemy infrastrukturę graniczną, by wesprzeć eksport zboża z Ukrainy

Jarosław Junko / PAP
Dodano: 26.11.2022
69328_26li11
Share
Udostępnij
Polska rozbudowuje swoją infrastrukturę graniczną i przygotowuje transportowe „linie solidarności”, by wesprzeć eksport ukraińskiego zboża i innych towarów przez swoje terytorium oraz porty nad Morzem Bałtyckim – oświadczył w sobotę w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu uczestniczył w ukraińskiej stolicy w konferencji międzynarodowej "Grain from Ukraine – bravery feeds planet" (Ziarno z Ukrainy – odwaga karmi planetę). Celem inicjatywy, zaproponowanej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, jest powstrzymanie Moskwy przed stosowaniem żywności jako broni.

"Brutalna blokada możliwości eksportowych z Ukrainy spowodowała, że przygotowujemy nowe (transportowe – PAP) linie solidarności i nowe przejścia graniczne pomiędzy Polską i Ukrainą, by umożliwić eksport i tranzyt przez Polskę do naszych portów nad Morzem Bałtyckim” – powiedział Morawiecki.

Rosja, która od lutego prowadzi otwartą wojnę przeciwko Ukrainie, stara się blokować eksport ukraińskiej żywności do najbardziej potrzebujących krajów świata. Są to m.in najbardziej dotknięte brakiem żywności Etiopia, Sudan, Somalia, Kongo czy Jemen.

Polski premier zaznaczył, że rozbudowa infrastruktury granicznej między naszym krajem i Ukrainą ma być nie tylko odpowiedzią na obecne wyzwania, ale także wspomóc wysiłki na rzecz powojennej odbudowy Ukrainy.

„Dlatego poświęcamy znaczące kwoty, by rozbudować infrastrukturę graniczną pomiędzy Polską i Ukrainą również dla celów handlowych” – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy