Reklama

Świat

Szczyt Bałkanów Zachodnich w Berlinie zakończony podpisaniem porozumienia na rzecz lepszej współpracy

Marzena Szulc / PAP
Dodano: 03.11.2022
68607_3li6
Share
Udostępnij
Sześć krajów bałkańskich, które dążą do przystąpienia do UE, a które wzięły udział w czwartkowym Szczycie Bałkanów Zachodnich w Berlinie, podpisało porozumienie na rzecz lepszej współpracy – informuje dpa. W obradach uczestniczyli m.in. szefowa KE Ursula von der Leyen, kanclerz Olaf Scholz i premier Mateusz Morawiecki.

Na spotkaniu przedstawiciele Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Macedonii Północnej, Czarnogóry i Serbii podpisali porozumienie, mówiące o wzajemnym uznawaniu swoich dowodów osobistych, stopni naukowych i kwalifikacji zawodowych.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen z zadowoleniem przyjęła podpisanie umów i zawarte porozumienie, zachęcając do kolejnych kroków.

Szczyt odbywał się w ramach Procesu Berlińskiego, tj. procesu integracji Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską, zainicjowanego w 2014 roku przez ówczesną kanclerz Angelę Merkel.

style="font-family:arial,helvetica,sans-serif;">Wszystkie sześć krajów Bałkanów Zachodnich dąży do przystąpienia do UE, ale znajdują się one na różnych etapach konwergencji ze Współnotą – odnotowała dpa.

Zawarte w czwartek porozumienie na rzecz lepszej współpracy krajów Bałkanów Zachodnich z zadowoleniem przyjął też kanclerz Scholz. Na zakończenie szczytu potwierdził swoje fundamentalne poparcie dla przyjęcia tych krajów do UE.

„Do Unii Europejskiej należy sześć państw Bałkanów Zachodnich. Są one częścią Europy i częścią europejskiej rodziny. Dlatego pozostaję zaangażowany w rozszerzenie Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich” – podkreślił Scholz.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy