Piłkarska LE – Raków Częstochowa – Sturm Graz 0:1

Rafał Czerkawski/PAP
Dodano: 05.10.2023
Share
Udostępnij

Piłkarze Rakowa Częstochowa przegrali w Sosnowcu ze Sturmem Graz 0:1 (0:1) w meczu 2. kolejki grupy D Ligi Europy. W kolejnym spotkaniu mistrzowie Polski 26 października zmierzą się, ponownie w roli gospodarzy, ze Sportingiem Lizbona.
Raków Częstochowa – Sturm Graz 0:1 (0:1).

Bramka: William Boeving (24).

Żółte kartki – Raków Częstochowa: Fran Tudor, Ante Crnac. Sturm Graz: Amadou Dante, Bryan Teixiera.

Sędzia: Alijar Agajew (Azerbejdżan). Widzów: 8993.

Raków Częstochowa: Vladan Kovacevic – Bogdan Racovitan, Adnan Kovacevic, Milan Rundic – Fran Tudor, Giannis Papanikolaou (85. Bartosz Nowak), Władysław Koczerhin (74. Ben Lederman), Srdjan Plavsic – Marcin Cebula (59. John Yeboah), Fabian Piasecki (59. Ante Crnac), Sonny Kittel (74. Gustav Berggren).

Sturm Graz: Kjell Scherpen – Jusuf Gazibegovic, David Affengruber, Gregory Wuethrich, Amadou Dante – Stefan Hierlaender, Jon Stankovic, Otar Kiteiszwili (76. Bryan Teixiera), Alexander Prass (88. Javi Serrano) – William Boeving (64. Manprit Sarkaria), Szymon Włodarczyk (76. Seedy Jatta).

Obie drużyny przystąpiły do meczu z zerowym dorobkiem punktowym, bo porażkach na inaugurację fazy grupowej.

Początek spotkania stał pod znakiem przewagi gości. Zespół z Częstochowy nie radził sobie wówczas z pressingiem rywala. W 24. minucie Sturm objął prowadzenie – piłkę w pole karne posłał Amadou Dante, źle ją odbił Adnan Kovacevic i trafiła pod nogi Duńczyka Williama Boevinga, który zdecydował się na strzał z dystansu i piłka trafiła do siatki.

Przy wyniku 0:1 nadal przewagę miał Sturm, ale Raków w końcu zaczął przeprowadzać akcje, które mogły zakończyć się sukcesem. Pierwsza z nich miała miejsce w 35. min, jednak Sonny Kittel uderzył niecelnie.

Kolejny raz groźnie pod bramką Kjella Scherpena było w 41. min, ale jedyną korzyścią dla Rakowa z tej akcji był rzut rożny. Po jego rozegraniu wydawało się, że w dogodnej sytuacji znajdzie się Srdjan Plavsic, lecz źle przyjął piłkę i ta znalazła się poza linią końcową boiska.

W doliczonym czasie pierwszej połowy gry Austriacy byli bliscy zdobycia drugiej bramki, ale szwajcarski obrońca Gregory Wuethrich strzelił minimalnie niecelnie.

Druga połowa była lepsza w wykonaniu mistrza Polski, który im bliżej było końca meczu, tym miał większa przewagę. W ciągu kilku minut Raków przeprowadził trzy groźne kontry, ale wynik meczu nie uległ zmianie. Wydaje się, że w najbliższy zdobycia gola był w 53. minucie Plavsic, ale mając przed sobą tylko bramkarza uderzył niecelnie.

Dwie minuty później to Sturm mógł podwyższyć prowadzenie, ale będąc blisko bramki Boving uderzył nad poprzeczką. W 58. trafił w nią jego kolega z drużyny, Gruzin Otar Kiteiszwili.

Do końca Raków starał się wyrównać. W czwartej minucie doliczonego czasu gry przed szansą pokonania bramkarza zespołu z Austrii stanął rezerwowy tego dnia John Yeboah, ale niepewnie interweniujący bramkarz wybił piłkę na rzut rożny.

Ostatnie słowo w tym meczu mogło jednak należeć do Sturmu, który przeprowadził jeszcze groźną kontrę. Strzał z bliska Bryana Teixeiry obronił jednak Vladan Kovacevic.

Raków podejmuje rywali w fazie grupowej w Sosnowcu, gdyż jego obiekt w Częstochowie nie spełnia wymagań UEFA. Kibice, którzy przyjechali na czwartkowy mecz, domagali się zmiany tej sytuacji. Skandowali m.in. “nowy stadion dla Rakowa”.