Reklama

Poznaj region

Stara Warzelnia na Pogórzu Strzyżowsko-Dynowskim, gdzie przed wiekami sól warzono

MATERIAŁ PARTNERA
Dodano: 13.06.2023
Damian Rogalski. Fot. Tadeusz Poźniak
Damian Rogalski. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Jest taki zakątek na Podkarpaciu, z widokiem na Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie, 20 kilometrów oddalony od Rzeszowa, gdzie w XVI wieku warzono sól, a dziś stoi tam Stara Warzelnia. Idealne miejsce na konferencje, imprezy firmowe, warsztaty szkolne oraz wypoczynek z piękną przyrodą dookoła.

Lokalizacja jest nieprzypadkowa, bo wpisana w historię Sołonki, gdzie już w XVI wieku warzono sól na dużą skalę. W 1596 r. powstała tu studnia solankowa o głębokości 26 m ocembrowana drewnem sosnowym. Do dziś przetrwały niektóre urządzenia wydobywcze, które można obejrzeć w Muzeum Regionalnym w Sołonce (są to jedyne tego typu obiekty na Podkarpaciu). Na przełomie XVI i XVII wieku Sołonka była własnością rodu Ligęzów z Rzeszowa. Warzoną tu sól sprzedawano wówczas na Rynku w Rzeszowie, gdzie Ligęzowie utworzyli stoły solne. 

– Moja rodzina pochodzi z gminy Lubenia, doskonale znam historię i tradycję tych ziem, stąd pomysł na Starą Warzelnię – opowiada Damian Rogalski, współwłaściciel obiektu. – Na 5-hektarowej działce kilka lat temu stanęło 6 domków wypoczynkowych „Solankowe Zacisze”, a od roku jest też Stara Warzelnia, w której mamy restaurację, salę konferencyjną, salę eventową, taras widokowy, spa z grotą solną i tężnią solankową oraz miejsca noclegowe.

Stara Warzelnia. Fot. Tadeusz Poźniak

– Cały obiekt nawiązuje do solankowych tradycji regionu – dodaje Ewelina Rogalska, współwłaścicielka Starej Warzelni. – W sali eventowej powstała największa w Polsce ściana z soli himalajskiej z Pakistanu, lada w recepcji jest z czarnego dębu wyłowionego w żwirowni w okolicy Niska, który ma ponad 1800 lat i równie piękny czarny dąb, ale już młodszy, bo z XV wieku wykorzystaliśmy do budowy baru.

Warsztaty warzelnicze dla dzieci i młodzieży

A to nie wszystkie solne atrakcje – w Starej Warzelni organizowane są warsztaty dla dzieci i młodzieży. Wycieczki szkolne, które wkraczają do Warzelni już od progu witają się z Warzelnikiem, który zaprasza ich do wspólnej podróż w czasie i obejrzenia filmu. Historii warzenia soli i opowieści o najważniejszych postaciach, które przyczyniły się do rozwoju wydobycia soli i jej sprzedaży. Aby było jeszcze wiarygodniej, dzieci i młodzież mogą poznać: Druida Celtyckiego, św. Kingę, Bolesława Wstydliwego, Zbira, Warzelnika, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełło, Spytka Ligęzę, Solnego Diabła i Wojownika Tatarskiego. Ich pełnowymiarowe figury wykonane z soli oraz interaktywne gabloty są kolejną atrakcją warsztatów. Dzięki gablotom możliwe jest obejrzenie modelu studni solankowej w 3D, multimedialnej mapy traktu węgierskiego, którym kupcy podążali z solą z Sołonki, rysownie solą, smakowanie wody o różnym zasoleniu, mielenie soli z różnych części świata mających różny kolor i smak, czy obserwowanie reakcji chemicznych z wykorzystaniem wody o różnym zasoleniu.

– Zależy nam, by młodzież aktywnie spędziła czas w Starej Warzelni – mówi Damian Rogalski. – Stąd też manualne warsztaty z wykorzystaniem masy solnej oraz Questing dla starszych i młodszych dzieci pozwalający na historyczną zabawę w terenie. Przygotowaliśmy różne rodzaje pakietów szkolnych, dzięki czemu można skracać lub wydłużać czas pobytu dzieci u nas. Podobnie, jak wybierać różne formy zabawy i nauki. Warto jednak poznać chociażby bajkę aktywizującą wszystkie zmysły dzieci, a którą specjalnie dla nas napisała Marta Tabaczyńska-Latocha „Święta Kinga i jej przygody”.

Na wzgórzu jest też ogromny, ponad hektarowy plac zabaw, z którego korzystają wszystkie wycieczki oraz trzy baseny.

Sala konferencyjna. Fot. Tadeusz Poźniak

– W przyszłości chcemy co niedziela zapraszać do nas na pikniki i odpłatne korzystanie z placu zabaw – zapowiada Ewelina Rogalska. – Rodzice będą mogli wykupić kosz piknikowy i biesiadować na trawie, a dzieci skorzystać ze wszystkich atrakcji, jakie dla nich przygotowaliśmy.

Konferencje i imprezy firmowe w Starej Warzelni

Stara Warzelnia to też miejsce, które wpisało się w biznesową mapę Podkarpaciu. Odbywają się tu konferencje i spotkania firmowe. Do dyspozycji gości jest sala balowa na 300 osób, restauracja mogąca pomieścić 70 osób, a poszerzona o taras zewnętrzny gwarantuje 150 miejsc. Do tego sala konferencyjna i kinowa. W zależności od potrzeb, Warzelnia jest w stanie zorganizować szkolenie dla kilkudziesięciu albo kilkuset uczestników. Wszystkie sale wyposażone są w rzutniki, ekrany i nagłośnienie.

– Organizowaliśmy już m.in. loty śmigłowcem po okolicy, czym goście byli zachwyceni, pokazy z udziałem Monster Trucka, zabawy z didżejem, pokazy kulinarne z Robertem Makłowiczem, czy imprezy walrzelnicze. Pomysłów mamy wiele, a i możliwości Starej Warzelni są ogromne – dodaje Damian Rogalski. – Staramy się łączyć przeszłość z przyszłością, tradycję z nowoczesnością i nie zapominamy o historii miejsca, gdzie Warzelnia powstała.

Stara Warzelnia Resort & SPA
Baryczka 118a
E-mail: kontakt@stara-warzelnia.pl
Tel.: +48 664 308 664

Projekt „STARA WARZELNIA” realizowany i finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020. Działanie 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MŚP.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy