Reklama

Poznaj region

Spacer śladami modernizmu. Z opowieścią o Rzeszowie

Alina Bosak
Dodano: 16.08.2023
Jagiellońska zbiory Estrady Rzeszowskiej
Share
Udostępnij

Rzeszowskie Piwnice zapraszają w czwartek 17 sierpnia na kolejny spacer z przewodnikiem z cyklu „Oko na miasto”. Temat: Architektura modernistycznego Rzeszowa – ul. Dekerta i Jagiellońska. Udział bezpłatny.

Bezpłatne spacery „Oko na miasto” po Rzeszowie, które organizują Rzeszowskie Piwnice cieszą się dużym zainteresowaniem. Za każdym razem przychodzi na nie sporo osób, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego o mieście i lepiej poznać jego historię. Najbliższy, czwartkowy spacer rozpocznie się o godz. 17.00. Nie trzeba wcześniej rezerwować udziału. Wystarczy przyjść na miejsce zbiórki – do ogrodu Letniego Pałacu Lubomirskich. Tematem będzie architektura modernistycznego Rzeszowa.

Druga odsłona wyprawy śladem rzeszowskiego modernizmu

Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to druga odsłona opowieści o architekturze, która przedefiniowała pojęcie piękna i była świadkiem budowanej na nowo tożsamości II Rzeczypospolitej oraz wychodzącego z cienia prowincji Rzeszowa. Poprzednio uczestnicy rozpoczęli wędrówkę przy ul. Grunwaldzkiej 6, a tym razem przyglądną się m.in. obiektom przy ulicy Dekerta, przy której zachowały się nieprzekształcone wielorodzinne wille miejskie w ogrodzie powstałe jeszcze przed budową COP-u dla zamożnej elity Rzeszowa.

Powędrują także na ul. Jagiellońską – wyjątkową pod tym względem, że jest ona największym w mieście jednorodnym stylistycznie zespołem budynków modernistycznych, zaprojektowanych przez rzeszowskich architektów.

Bliższe spojrzenie na zabudowę obu ulic pozwala zrozumieć, jak w praktyce realizowano w Rzeszowie awangardowe postulaty modernistów, takie jak: prawo każdego człowieka do powietrza, światła, ciepła i ciszy w obrębie mieszkania, mniej znaczy więcej, sztuka wygnana ze świątyń, sztuka wszędzie i dla wszystkich, prymat funkcji nad formą.

Spacer śladem architektury modernistycznej Rzeszowa. Willa Leopoldyny Janusz w czasach współczesnych. Fot. Facebook/Szlak Rzeszowskiego Modernizmu

Na zakończenie wizyta w willi Leopoldyny

„Podczas spaceru zwrócimy uwagę na przetrwałe do dziś (nieliczne już) autentyczne okruchy architektury modernistycznej, takie jak szlachetne tynki, drewniana stolarka, metalowe portale w ozdobnych obramieniach, balustrady, pochwyty, wyłączniki, fragmenty witryn, dające wyobrażenie o solidności i trwałości przedwojennej sztuki budowania. Dowiemy się także, kim byli użytkownicy pierwszych nowoczesnych mieszkań w mieście”, obiecują organizatorzy.

Spacer potrwa 2,5 godziny i zakończy się oprowadzeniem po willi Leopoldyny Janusz przy ul. Jagiellońskiej 24 (dziś siedziba Estrady Rzeszowskiej) oraz wspólną dyskusją.

Spotkanie poprowadzi Karolina Chomiczewska.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy