Kraków

Kopalnia Soli w Bochni otwiera nową trasę turystyczną

Źródło: małopolska.pl / Opracowanie PG
Dodano: 03.10.2023
Zdjęcie: Kj, Wikimedia Commons
Zdjęcie: Kj, Wikimedia Commons
Share
Udostępnij

W Kopalni Soli Bochnia powstała multisensoryczna trasa turystyczna „Solny Świadek”. Przy okazji uroczystości związanych z jubileuszem 775-lecia bocheńskiej kopalni.

W tym roku przypada 775. rocznica odkrycia w Bochni soli kamiennej. Z tej okazji kopalnia uruchomiła trasę turystyczną wykorzystującą najnowsze zdobycze techniki – interaktywny, multisensoryczny szlak „Solny Świadek”. „Multisensoryczny”, ponieważ będzie oddziaływał na wiele zmysłów zwiedzających, nie tylko na wzrok. Nowa trasa będzie w pełni udostępniona do zwiedzania dla turystów od 11 października.

Trasa rozpoczyna się w szybie Sutoris w centrum Bochni i prowadzi kolejno: do poziomu Danielowiec (na głębokości 70 m), następnie do poprzecznika Hardina, do poziomu Sobieski (na głębokości 105 m). Następnie na poziom Wernier (na głębokości 138 m), a docelowo – do poziomu August (na głębokości 212 m). Po drodze zwiedzający mogą obejrzeć między innymi:

  • nowoczesne ekspozycje multimedialne przedstawiające historię wydobycia i geologii,
  • kompleks komór Stanetti z niezwykłą ekspozycją świetlną ścian solnych,
  • wystawę postaci historycznych związanych z Bochnią,
  • kaplice i podziemne laboratorium chemiczne.

Co ciekawe, zwiedzający będą mogli wczuć się w doświadczenia prawdziwych górników. W tym celu na czas zwiedzania każdy otrzymuje lampę, hełm i pochłaniacz górniczy. Przejście trasy trwa ok. 2,5 godziny. Nie można zabrać w nią dzieci, które nie skończyły jeszcze 13 lat – to dolna granica wieku.

Pierwsi goście przeszli nową trasą w czwartek 28 września, w ramach obchodów jubileuszowych bocheńskiej kopalni. Głównym punktem ich programu była uroczysta gala w komorze Ważyn. W uroczystości wzięli udział między innymi posłowie Urszula Rusecka, Józefa Szczurek-Żelazko i Stanisław Bukowiec oraz wicemarszałek Józef Gawron.

Nowa atrakcja turystyczna na mapie małopolski kosztowała niespełna 12 milionów złotych, z czego ponad 8 milionów pokryto pieniędzmi pozyskanymi z funduszy europejskich.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy