Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Mężczyzna od kuchni. Pomaganie wciąga i dobry kontakt z ludźmi też!

A A A
Z Mateuszem Mokrzyckim, ratownikiem medycznym, rozmawia Idalia Stochla

Dodano: 05-07-2018

Mateusz Mokrzycki. Fot. Dominik Matuła

Mateusz Mokrzycki. Fot. Dominik Matuła

GALERIA ZDJĘĆ
Fot. Dominik Matuła
Fot. Dominik Matuła
Pochodzący spod Strzyżowa Mateusz Mokrzycki to zdobywca tytułu "Wolontariusz Podkarpacia 2011" i ratownik medyczny. Pracę w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego łączy z prowadzeniem firmy szkoleniowo-edukacyjnej Passio. Radość czerpie nie tylko z ratowania ludzkiego życia, ale i wcielania się w postacie żonglera, clowna czy zaklinacza  ognia w ramach Podkarpackiego Centrum Animacji i Fire Charmers.
 
Idalia Stochla: Pasja wybiera nas czy raczej my ją?
 
Mateusz Mokrzycki: Zdecydowanie to my wybieramy! Choć czasem ten wybór bywa trudny lub niemożliwy…
 
… jak w Twoim przypadku.  Animacja i  sztuka cyrkowa idą ze sobą w parze, a dodając ratownictwo medyczne powstanie? 
 
Człowiek orkiestra ( śmiech). Wszystkie wspomniane przez Ciebie dziedziny tak samo kocham i wszystkie wbrew pozorom są ze sobą powiązane.  Będąc na studiach, w 2010 roku dołączyłem do programu „Wolontariat Studencki”. Pojawiły się pierwsze możliwości prowadzenia zajęć animacyjnych.  Niesamowite doświadczenie. Pamiętam wszechogarniający stres i wylany pot, gdy wychodziłem na scenę, przed publiczność. Towarzyszyły mi fantastyczne emocje, pozytywny odbiór i mnóstwo uśmiechu od tych, dla których mogłem coś zrobić. Pomaganie wciąga i dobry kontakt z ludźmi też, uwierz mi! Wolontariat był ogniwem zapalnym. Później pojawił się jeszcze cyrk i kuglarstwo. 
Reklama
 
  
Nie ukrywasz przeszłości - przyznałeś, że w młodości byłeś rozrabiaką, nienawidziłeś szkoły i stopnie do najlepszych nie należały. Niebywała metamorfoza, bo w 2013 r. otrzymałeś medal wraz z dyplomem Najlepszego Absolwenta Wydziału Medycznego. 

 
W szkole podstawowej do grona piątkowiczów nie należałem. A i brak akceptacji ze strony nauczycieli dla ucznia, który prymusem nie był, sprawiał, że nauka do lekkich, łatwych i przyjemnych nie należała. Takie błędne koło i dwie strony barykady. Na ratownictwo medyczne trafiłem trochę przypadkiem, bo dokumenty rekrutacyjne na Uniwersytet Rzeszowski złożyłem w ostatnim dniu. Pani z komisji rekrutacyjnej wyraziła tylko nadzieję, że będę dobrym studentem skoro ona czeka, a powinna już dawno przekręcać klucz w drzwiach.  I dopiero będąc na studiach stwierdziłem „wow”. Z przyjemnością siadałem do książek.
 
W końcu nie była to matematyka czy język polski (śmiech). Odkryłem siebie i to, co chciałbym w życiu robić, czyli praca trenera, instruktora.
 
„To niesamowite wygrać z przeznaczeniem. Niczym narodzić się jeszcze raz, tym razem w lepszym życiu” – powiedziałeś kończąc z wyróżnieniem studia. Oszukałeś przeznaczenie, czy raczej je wykreowałeś ciężką pracą? 
 
Dorastałem w trudnych warunkach materialnych…. Już w gimnazjum, później w szkole średniej, zacząłem zarabiać na siebie. Pamiętam jak kupiłem sobie słownik ortograficzny… bo dziewczyna, którą w szkole poznałem, najlepsza uczennica zresztą, nie mogła zrozumieć, jak można w smsach tyle błędów ortograficznych zrobić. Rodziców nie było stać na korepetycje. W ich zamyśle miałem szybko skończyć szkołę, najlepiej zawodową i znaleźć pracę. W domu słyszałem, „ Po co Ci te studia? I tak Ci nie wyjdzie”. Z pewnością to, gdzie teraz jestem i co osiągnąłem są rezultatem determinacji, nastawienia, ciężkiej pracy i energii, którą daje mi satysfakcja innych ludzi.
Reklama
 
Nagroda dla najlepszego studenta w postaci stażu w szpitalu okazała się jednak nie do końca satysfakcjonująca…
 
Kochałem i kocham pomagać. Ale sztywne ramy, godziny pracy w szpitalu to jednak nie było to, co dawałoby pełnię szczęścia. Chciałem nie tylko ratować ludzkie życie, ale też szkolić i trenować. Podjęcie ryzyka 4 lata temu, czyli założenie własnej firmy, która by to umożliwiła, okazało się strzałem w dziesiątkę. 
 
 
Fot. Dominik Matuła
 
Chcesz powiedzieć, że zarabianie pieniędzy na czymś, co nie jest pasją może okazać się męczące? 
 
Zdecydowanie tak.  W szpitalu staż zaczynałem razem z kolegą.  Dla niego ta szpitalna stabilizacja okazała się satysfakcjonująca. A ja uważam, że stabilizacja w życiu owszem…, ale gdy mamy pacjenta po urazie. ( śmiech). Mnie ta ramowość w pracy zniewalała.
 
Jakie cechy charakteru pomagają w zawodzie ratownika medycznego? 
 
Trzeba mieć z pewnością mocne rusztowanie psychiczne, być odpornym na stres. Oprócz opanowania emocjonalnego warto znaleźć balans między empatią i apatią. Gdy braknie tego balansu łatwo o zawodowe wypalenie i błąd. Może to śmiesznie zabrzmi, ale ktoś kto wybiera zawód ratownika medycznego musi mieć w sobie jakiś pierwiastek wariactwa. Nie ukrywajmy, przecież to nie jest do końca taka zwykła profesja. Bierze się odpowiedzialność za życie i zdrowie drugiego człowieka. 
 
Aniołowie życia?
 
Raczej cisi bohaterowie, bo podejmują decyzje rzutujące na ludzkie zdrowie lub życie. 
 
Masz charyzmę? 
 
Dobre pytanie… Staram się być przykładem, dla tych wszystkich młodych osób, z którymi pracuje, współpracuje czy szkolę. Chciałbym pozostawić na ziemi po sobie, coś co będzie pozytywnie zapamiętane. 
Reklama
 
Na przykład uśmiech?
 
Mam uśmiech, duuuuuuuużo uśmiechu i pozytywnej energii. Zresztą uważam, że dobro powraca. Dajesz uśmiech i sama go odbierasz. Nawet jak organizuję czy zabezpieczam imprezę na kilkaset osób, muszę logistycznie spinać wszystko i wszystkich, stres sięga zenitu staram się nie wprowadzać chaosu, paniki. To pomaga. 
 
Czy kampanie społeczne, jak chociażby ta ostatnia „Odłóż smartfon i żyj” organizowana przez Tramwaje Warszawskie, gdzie w spocie widzimy zombie panoszących się po ulicach Warszawy, muszą istotnie szokować by trafić do odbiorcy? 

Widziałem ten spot, mocny jest. Osobiście jestem zwolennikiem kampanii, które grają i oddziałują na emocje, ale nie poprzez drastyczność czy szokowanie. Wzorem jest tutaj dla mnie kampania społeczna z Kanady dotycząca zapinania pasów bezpieczeństwa z 2010 roku „Embrace Life - always wear your seat belt”. Przykuwa uwagę, ale nie jest inwazyjna.  Niesamowita!
 
 
Fot. Dominik Matuła
 
Dwa lata temu, pod Brzozowem, ratowałeś życie motocyklisty. Z tłumu gapiów zgromadzonych wokół wypadku, pomogły Ci 2 osoby. Tylko dwie… Skąd bierność wśród społeczeństwa i brak reakcji, gdy zdrowie drugiego człowieka jest zagrożone? 
 
Bierność wynika ze strachu, a strach z niewiedzy. Nie jesteśmy dostatecznie przygotowani, by udzielić pierwszej pomocy, więc nie czujemy się na siłach. Boimy się, że zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności. Zwykle, takie szkolenia to lekcje przysposobienia obronnego w szkole, szybki kurs BHP w zakładzie pracy, teraz w ramach kursu prawa jazdy. To powoduje, że w sytuacji zagrożenia sięgamy po telefon i dzwonimy na 112. W 80, nawet 90 proc. wezwań, gdy przyjeżdżamy na miejsce zdarzenia, poszkodowany leży. Ludzie stoją obok spanikowani. A niejednokrotnie czas potrzebny na dojazd karetki może zadecydować o życiu poszkodowanego. Już ponad czterominutowa przerwa w dostarczaniu do mózgu płynącego wraz z krwią tlenu może spowodować nieodwracalne zmiany w jego strukturze. 
Reklama
 
Marzenia…
 
Marzy mi się coś związanego z moją drugą profesją, czyli sztuką cyrkową.  Mam nadzieję, że pomysł zorganizowania w Rzeszowie festiwalu sztuki kuglarskiej i cyrkowej uda się wcielić w życie w przyszłym roku. Barwnie, kolorowo z teatrem ognia, paradą żonglerów, szczudlarzy włącznie.  
 
Żonglerka, teatr ognia, animacje, szkolenia z pierwszej pomocy i dyżury w pogotowiu. Kiedy odpoczywasz? 
 
Rzadko. Teraz udało mi się wygospodarować 3 dni wolniejsze. Ale generalnie ten rok obfituje w wiele imprez, projektów, w których biorę udział, które koordynuje. Okres wakacyjny to już pełna mobilizacja, trzeba dać z siebie więcej niż 100 proc. normy. Łzy płyną czasem…  jednak adrenalina daje moc! 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.