Katarzyna Grzebyk: W poniedziałek rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Coachingu. Czym jest coaching i w czym może pomóc osobom, które nie wiedzą, na czym on polega?
Anna Baran: Najprościej mówiąc coaching może pomóc w zmianie myślenia i patrzenia na zastane sytuacje. Koncentruje się na poszukiwaniu rozwiązań, zwiększaniu motywacji do działania, na porzuceniu złych nawyków czy też na rozwoju jakiegoś aspektu osobowości. Wokół coachingu narosło w ostatnim czasie wiele kontrowersji. Część osób, która doświadczyła przemiany dzięki procesowi coachingowemu, uważa ją za najlepszą metodę pracy nad sobą i swoim rozwojem czy też nad rozwojem pracowników, jeśli mówimy o coachingu menedżerskim. Jest też grupa osób, które o coachingu mówią źle, bo nie wiedzą, czym on jest lub mieli nieudane doświadczenia związane z coachingiem. Stąd też inicjatywa Międzynarodowego Tygodnia Coachingu, aby budować pozytywny obraz tej metody pracy zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Osoby, które nie wiedzą czym jest coaching, nigdy go nie doświadczyły będą mogły podczas konferencji zapisać się na bezpłatne sesje coachingowe, aby przekonać się czy ta metoda jest dla nich. Ale uwaga, klienci podczas sesji coachingowych nie otrzymują gotowych rozwiązań ani porad od coacha. Coach przyjmuje rolę przewodnika w podróży, natomiast pracę na tej trasie wykonuje sam klient. I to jest największa siła tej metody.
Czy z coachingu korzysta wiele osób?
Do coachingu przekonuje się coraz więcej osób, zwłaszcza w biznesie, gdzie przynosi on wymierne rezultaty finansowe. Z moich doświadczeń wynika ponadto, że coraz więcej klientów coachingowych to również klienci indywidualni, którzy przychodzą z własnej inicjatywy, bardzo świadomi i poszukujący lepszej jakości życia. Niektórzy mówią, że coaching podobny jest do terapii. Nie jest nią, choć pracujemy przy użyciu podobnych narzędzi. Terapię jednak stosuje się w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi, emocjonalnymi czy osobowościowymi, często w parze z leczeniem farmakologicznym, natomiast coaching polecany jest osobom zdrowym, dobrze funkcjonującym, ale poszukującym lepszej jakości życia, większej efektywności czy też poukładania sobie różnych obszarów życia.
Po jak długim czasie coaching zaczyna przynosić efekty?
Proces, w zależności od klienta, trwa od sześciu do dziesięciu sesji, więc coaching jest narzędziem krótkoterminowym. Są także jednorazowe sesje interwencyjne, kiedy przychodzi klient w kryzysie. Oczywiście, wszystko zależy odo tego, co klient „wnosi” na sesję.
W piątek, 19 maja w Rzeszowie odbędzie się konferencja „Doświadcz coachingu”. Dla kogo jest to wydarzenie i czego będzie się można dowiedzieć?
Tak dobraliśmy prelekcje, aby konferencja była atrakcyjna dla wszystkich i każdy mógł wy-brać coś dla siebie. Są prelekcje dla coachów, którzy będą mogli poszerzyć posiadaną już wiedzę i swój warsztat coachingowy; zapraszamy też menedżerów, aby dowiedzieli się, jak wykorzystywać coaching w zarządzaniu zespołem. Ciekawostką będzie np. prelekcja, która pokaże jak nauczyć się zarządzać zespołem poprzez obserwację zachowań psów pasterskich, które zarządzają owcami na hali. To nietypowe podejście, ale świetnie sprawdzające się w biznesie. Stosują ją zwłaszcza warszawskie korporacje. Konferencja jest także dla wszystkich, którzy interesują się rozwojem osobistym.
W ubiegłym roku w konferencji udział wzięło ok. 200 osób, w tym spodziewamy się podobnej frekwencji.
Konferencja Coachingowa pt. „Doświadcz Coachingu” odbędzie się 19 maja 2017 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim przy ul. Pigonia 1. Konferencja organizowana jest w ramach Międzynarodowego Tygodnia Coachingu przez International Coach Federation (ICF) Polska oddział Rzeszów we współpracy z Wydziałem Nauk o Polityce UR. Zgłoszenia pod adresem: https://konferencjaicfrzeszow.evenea.pl