Reklama

Ludzie

20 lat Instytutu Archeologii i doktorat honoris causa dla prof. Aleksandra Kośko

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 26.11.2019
48475_archeo
Share
Udostępnij
Instytut Archeologia na Uniwersytecie Rzeszowskim świętuje 20-lecie. Jednym z największych sukcesów jej pracowników jest odkrycie Grodziska Scytyjskiego w Chotyńcu. Będzie to jeden z tematów konferencji naukowej, w dniach 2-3 grudnia, która jest częścią obchodów jubileuszu. Święto archeologii potrwa trzy dni i uwieńczy je uroczystość 4 grudnia, podczas której uczelnia nadana godności doktora honoris causa prof. Aleksandrowi Kośko z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.   
 
Historia archeologii na Podkarpaciu liczy wiele lat, ale Instytut Archeologii na Uniwersytecie Rzeszowskim powstał 20 lat temu. Wydaje się, ze to niewiele przy tysiącach lat, jakie pozostają w zainteresowaniu, pracujących w nim naukowców. A jednak w ciągu dwóch dekad dokonano ważnych odkryć, powstały znaczące publikacje. Okazją do podsumowań będą jubileuszowe obchody. Trzydniowe święto archeologii rozpocznie konferencja naukowa w dniach 2-3 grudnia (poniedziałek i wtorek). 
 
Jej tytuł to „Rubieże kultur – kultury rubieży. Z badań nad archeologią Europy Środkowo-Wschodniej od młodszej epoki kamienia do wczesnej epoki żelaza”. Swój udział w konferencji zapowiedziało wielu wybitnych badaczy z Polski i z zagranicy. Drugiego dnia konferencji zespół rzeszowskich archeologów: prof. dr hab. Sylwester Czopek, dr Katarzyna Trybała-Zawiślak, Tomasz Tokarczyk, Ewelina Ocadryga-Tokarczyk, Joanna Adamik-Proksa, Wojciech Rajpold, Marcin Burghardt, przedstawi aktualny stan badań grodziska w Chotyńcu. Obrady będą odbywały się w Auli „KULA”, bud. A0, ul. Pigonia 1.
 
Uroczystość bezpośrednio związana z 20-leciem będzie miała miejsce w środę, 4 grudnia. Tego dnia Uniwersytet Rzeszowski nada godność doktora honoris causa prof. Aleksandrowi Kośko. 
 
 
Prof. dr hab. Aleksander Kośko. Fot. Materiały prasowe
 
Archeolog prof. dr hab. Aleksander Kośko jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i z uczelnią ta był związany całe zawodowe życie, aż do przejścia na emeryturę w 2019 roku. Pełnił wiele funkcji kierowniczych i administracyjnych. Współorganizował Zespół Badań Kujaw UAM, a także Fundację Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Społeczeństw Kujaw. Realizował szereg projektów badawczych dotyczących strefy wielkodolinnej Niżu oraz pogranicza biokulturowego Wschodu i Zachodu Europy. Kierował licznymi badaniami terenowymi w Polsce, przede wszystkim na Kujawach, ale także na Pomorzu i w Wielkopolsce.  Współorganizował „poznańsko-kijowski” program studiów nad prahistorią międzymorza bałtycko-pontyjskiego, który  stał się bazą dla wielu inicjatyw badawczych, stażowych i edytorskich wiążących środowiska archeologiczne Polski, Ukrainy i Białorusi oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zainte- resowane problematyką „archeologii międzymorza”. Jest  twórcą i redaktorem naczelnym rocznika „Baltic-Pontic Studies” oraz współredaktorem serii „Archaeologia Bimaris”. Naukowe zainteresowania prof. Aleksandra Kośko koncentrują się na archeologii schyłku epoki kamienia (IV i III tys. BC) oraz początków epoki brązu (III/II – połowa II tys. BC). Z tego zakresu opublikował najważniejsze swe prace, które zmieniły nie tylko merytoryczne ustalenia, ale zapoczątkowały nowy nurt w rozumieniu prahistorii pogranicza Europy Środkowej i Wschodniej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy