Reklama

Biznes

20 lat Uniwersytetu w Rzeszowie i 2 mln zł od ministra Czarnka

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 24.09.2021
56575_ur
Share
Udostępnij
Dokładnie 20 lat temu, z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej, fili UMCS w Lublinie oraz Wydziału Ekonomii Akademii Rolniczej w Krakowie powstał Uniwersytet Rzeszowski, którego pierwszym rektorem został prof. Tadeusz Lulek. W czwartek w Filharmonii Podkarpackiej, uniwersytet świętował swoje 20. urodziny w towarzystwie wszystkich rektorów polskich uniwersytetów, parlamentarzystów, samorządowców oraz ministra edukacja i nauki, Przemysława Czarnka, który w prezencie przywiózł do Rzeszowa 2 mln zł.
 
– Na takie uroczystości przyjeżdża się z pieniędzmi – stwierdził minister Przemysław Czarnek, wręczając symboliczny czek o wartości 1 974 600 zł na utrzymanie stanowiska badawczego zaawansowanych analiz biochemicznych Kolegium Nauk Przyrodniczych oraz Terenową Stację Badawczą Instytutu Archeologii.
 
Obecność ministra w Rzeszowie wiązała się zarówno z jubileuszem UR jak i obradami Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Biorący udział w uroczystości minister edukacji i nauki Przemysław Czernek gratulował władzom uczelni, pracownikom, studentom i absolwentom. Zaznaczył, że 20 lat istnienia Uniwersytetu Rzeszowskiego to wzmacnianie polskiego szkolnictwa wyższego. 
 
– Życzę, by nadchodzące lata działalności uniwersytetu były zarówno dla studentów, jak i wszystkich pracowników uczelni, czasem rozwoju naukowego oraz kolejnych sukcesów badawczych – dodał minister Czarnek.

Nieprzypadkowe jest miejsce, gdzie odbył się jubileusz Uniwersytetu Rzeszowskiego. To właśnie w Filharmonii Podkarpackiej 20 lat temu uniwersytet świętował swoją pierwszą inaugurację.

– Wówczas orszak rektorski przeszedł ulicami Rzeszowa, co miało symboliczną wymowę. To był wyraz radości oraz ważne przesłanie – powstał Uniwersytet, Rzeszów stał się miastem uniwersyteckim – wspominał w czwartek prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.
 
O okolicznościach powstania uniwersytetu mówił też Bogdan Rzońca, obecnie europoseł PiS, 20 lat temu pierwszy marszałek województwa podkarpackiego, który miał swój duży udział w konsolidacji różnych środowisk, by w stolicy regionu powołać Uniwersytet Rzeszowski. Rzońca przypomniał o trudnych rozmowach, w których Politechnika Rzeszowska nie zgodziła się na wejście w struktury przyszłego uniwersytetu, co wywoływało dużą krytykę, a okazało się zbawienne dla Rzeszowa. Dziś miasto jest poważnym ośrodkiem akademickim z Uniwersytetem Rzeszowskim i Politechniką Rzeszowską, gdzie obie te uczelnie mają renomę i budują prestiż miasta.
 
Uniwersytet w Rzeszowie w ciągu tych 20 lat wykształcił tysiące absolwentów, ciągle rozwijając zaplecze kadrowe, naukowe oraz bazę lokalową. Przy ulicy Pigonia powstał piękny kompleks budynków, a w 2021  roku dyplomy odebrali pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego. 

Wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart podkreśliła, że jubileusz to czas podsumowania dotychczasowych osiągnięć i prezentacji planów na przyszłość. – To także możliwość podziękowania wszystkim tym, którzy na przestrzeni lat przekazywali wiedzę, rozwijali oraz tworzyli  życzliwą i przyjazną atmosferę. Życzę kolejnych, równie owocnych lat działalności, dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności – mówiła wojewoda.
 
Największa uczelnia na Podkarpaciu rozpoczęła swoją działalność 1 września 2001 r. na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 czerwca 2001 r. Placówka jest jednym z młodszych polskich uniwersytetów, ale kontynuuje długoletnie tradycje akademickie. Została utworzona z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, której początek działalności datuje się na rok 1963, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Filia w Rzeszowie powołana w 1969 roku) oraz Wydziału Ekonomii w Rzeszowie  Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (istniejącego od 1973 roku).
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy