Reklama

Ludzie

Panie, zmiłuj się. Film o rzeszowianinie i cierpieniu

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 28.09.2022
67555_fot._mat._producenta_virtualpro_12
Share
Udostępnij
Miał 36 lat, kiedy zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona. Mimo to Grzegorz Frydryk, artysta i wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, nie ustaje w pracy. Modlitwę o wytrwałość w cierpieniu  uczynił tematem swojej sztuki. Opowiada o tym film, którego premiera odbędzie się we wtorek 4 października w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Połączona jest z wystawą prac artysty. Wstęp wolny.

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Podkarpacka Komisja Filmowa oraz Virtualpro zapraszają na premierę filmu „Droga” (reż. Łukasz Pompa), połączone ze spotkaniem z twórcami oraz otwarcie wystawy grafik Grzegorza Frydryka z cyklu „O nieustannej modlitwie”. Wydarzenie odbędzie się 4 października (wtorek) w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. O godz. 18:00 rozpocznie się premierowy pokaz filmu, następnie o 19:00 zapraszamy gości na wernisaż wystawy w Galerii WDK. Wstęp wolny.
 
Film „Droga” to dokument krótkometrażowy, którego bohaterem jest Grzegorz Frydryk. Urodzony i mieszkający w Rzeszowie artysta zajmuje się grafiką, malarstwem i rysunkiem. Wykłada na Uniwersytecie Rzeszowskim na kierunku Grafika. W wieku 36 lat zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona. Wraz z pogorszeniem przebiegu choroby praca twórcza i codzienna egzystencja stawały się coraz większym wyzwaniem. Z pomocą artyście przyszła eksperymentalna metoda leczenia, do której został włączony ze względu na swój młody wiek. Mimo przeciwności stara się kontynuować pracę artystyczną. 
 
W filmie widzimy bohatera przy pracy nad kolejnymi częściami cyklu grafik „O nieustannej modlitwie” kiedy zmaga się nie tylko z materią i techniką grafiki warsztatowej, lecz także ze skutkami postępującej choroby. Praca z cyklu „O nieustannej modlitwie” może składać się z jednej lub kilku, kilkunastu osobnych płytek miedzianych, zapisanych drobno mrowiem liter układających się w zdanie „Panie Jezu Chryste zmiłuj się nade mną”, w tej masie i powieleniu wyglądających zupełnie abstrakcyjnie. Stworzenie takiej płytki jest czasochłonne i wymaga wielokrotnego zapisania sentencji, ryjąc małym dłutkiem na blasze miedzianej w odbiciu lustrzanym. Wydaje się, że jej treść dodaje artyście siły i mocy przezwyciężenia fizycznych ograniczeń. 
 
Słowa modlitwy wyryte na blasze miedzianej w odbiciu lustrzanym. Fot. Materiały prasowe
 
„Słowa tej modlitwy towarzyszą mi ciągle od kilku lat. Są dla mnie ukojeniem, przeprowadzają mnie przez trudne sprawy i dają nadzieję. W dzisiejszym świecie towarzyszy nam nieustanny natłok różnych słów i informacji. Ta modlitwa jest przeciwieństwem – jest szczera i prosta. Tak prosta, że aż niezrozumiała, niekiedy jest odbierana jako wołanie z poczucia winy. Jest to mylne pojmowanie. Modlitwa ta wprowadza w inną rzeczywistość, aby ją zrozumieć trzeba wejść w nią i jej doświadczyć", mówi artysta.
 
Wydarzeniu towarzyszy otwarcie wystawy cyklu grafik „O nieustannej modlitwie”, która będzie eksponowana w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury od 4 do 16 października 2022.

Producentem filmu jest Virtualpro, koproducentem Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Podkarpacka Komisja Filmowa. Partnerem projektu jest Grupa Filmowa Napole Films. Film powstał w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej, programu finansowanego ze środków Województwa Podkarpackiego, mającego na celu utrwalenie wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Dotychczas miało miejsce już sześć jego edycji.  
 
 
Grzegorz Frydryk. Fot. Materiały prasowe
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy