Reklama

Ludzie

Nie żyje Emil Polit. Malarz zachwytu nad urodą świata

Aneta Gieroń
Dodano: 04.01.2024
Emil Polit w swojej pracowni w grudniu 2023 roku. Fot. Tadeusz Poźniak
Emil Polit w swojej pracowni w grudniu 2023 roku. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Nie żyje Emil Polit, znakomity rzeszowski malarz. Miał 84 lata. Informację o jego śmierci potwierdził Eryk Thol z Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. A jeszcze w połowie grudnia gościł w swoim domu naszego dziennikarza, Antoniego Adamskiego i fotografa, Tadeusza Poźniaka. Rozmawiali o jego wizji malarstwa pełnej zachwytu nad urodą świata i panującą w nim  harmonią. Zmarł w nocy z 3 na 4 stycznia. Nabożeństwo i uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 9 stycznia. O godz. 11.30 msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego (Katedra). Po nabożeństwie odprowadzenie Zmarłego do grobu na Cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.

Emil Polit – urodził się w 1940 roku w Zamysłówce k. Leżajska. W latach 1954–1959 był uczniem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Absolwent ASP w Krakowie, dyplom obronił w 1965 w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Były wykładowca w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Laureat Nagrody Miasta Rzeszowa w 1996 oraz licznych nagród w konkursach ogólnopolskich i regionalnych. Jego prace znajdują się w licznych zbiorach muzealnych oraz prywatnych w wielu krajach Europy, USA i Kanady. Rozpoznawalne na pierwszy rzut oka obrazy prowadzą nas do świata marzeń i wewnętrznego, niewytłumaczalnego piękna.

Piękno malarstwa Emila Polita

Malarstwo Emila Polita to całościowa wizja świata, którą osiąga się tylko przez uważną kontemplację natury. Tylko tak można dojść do uogólnienia, odnalezienia wewnętrznej prawdy o otaczającej nas rzeczywistości.

Podobnie jak Jacek Malczewski, Emil Polit (przy odmiennych środkach wyrazu) zaludniał swe kompozycje postaciami rzeczywistymi, zestawionymi z mitologicznymi i biblijnymi. W ten sposób tworzył własną mitologię na granicy realności i fantazji.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy