Reklama

Lifestyle

Przemyska neurologia oferuje nowy standard leczenia

Biuro prasowe UMWP/Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Dodano: 25.01.2025
fot. Paweł Podgórski
fot. Paweł Podgórski
Share
Udostępnij

Życzymy pacjentom, aby nie musieli tu trafiać, ale kiedy już trafią, to życzymy, aby dzięki wysokim standardom leczenia oraz kompetencjom personelu szpitala, jak najszybciej  wracali  do zdrowia – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas symbolicznego otwarcia zmodernizowanego Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu. W uroczystościach uczestniczyli także wicemarszałek Piotr Pilch, przedstawiciele placówek ochrony zdrowia z całego regionu oraz  dyrekcja i pracownicy przemyskiej lecznicy. Gościem uroczystości był metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal.

Inwestycja, dzięki której oddział zyskał nowe oblicze oraz dodatkowe wyposażenie, kosztowała ponad 4,1 mln zł, a została sfinansowana ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego (3,2 mln zł) oraz samego szpitala (900 tys. zł). Prace budowlane zamknęły się kwotą 3,7 mln  złotych, pozostała część pieniędzy przeznaczona została na zakup wyposażenia, które ułatwi opiekę nad pacjentami.

– Wyrażam dużą radość, że spotykamy się przy zakończeniu ważnej inwestycji, która w wymiarze finansowym nie jest być może największa, ale jest jednym z elementów ośmiu ważnych inwestycji, przeprowadzanych w przemyskim szpitalu od chwili połączenia i restrukturyzacji kapitałowej tej placówki. Czynimy to dla dobra pacjentów. Ten szpital jest placówką ważną, funkcjonującą  w ważnym miejscu i z ważnymi kompetencjami, i dlatego cały czas go dotujemy. Przykładem tego jest inwestycja, która trwa, czyli kardiochirurgia, nasz  kluczowy projekt, który będzie finalizowany w tym roku, za ponad 32 mln złotych. Trwa też ważna inwestycja związana z SOR za ponad 21 mln. To są działania naznaczone wielkimi kwotami i potrzebami, jakie tu są. Oczywiście wszyscy wiemy, że standard szpitala i jakość wyposażenia są bardzo ważne, ale ważna też jest kadra , która tu pracuje. Stworzenie warunków dla pacjenta, ale i dla kadry, dla komfortu leczenia i wykorzystania potencjału, jakim są i lekarze i pielęgniarki – to właśnie koło zamachowe naszych inwestycji w przemyski szpital – mówił w czasie uroczystości marszałek Władysław Ortyl. Marszałek podkreślał,  że przemyska lecznica jest dobrze zarządzana  i chętnie wychodzi naprzeciw nowym wyzwaniom, współpracując z uczelniami medycznymi, tworząc warunki do wymiany kompetencji i innowacji z innymi palcówkami. 

Dzięki inwestycji na oddziale wszystkie sale chorych,  pracownie i gabinet rehabilitacji są klimatyzowane. Kompleksowo zmodernizowane zostały wszystkie instalacje, wymieniono okładziny ścienne i podłogowe, nowe jest oświetlenie i sanitariaty. Na oddział trafiło także nowe wyposażenie: kardiomonitory i instalacje do monitorowania parametrów życiowych do sali intensywnego nadzoru, lampa zabiegowa, panele gazów medycznych i konsola pielęgniarska.

Oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym liczy 36 łóżek, w tym pododdział udarowy to 21 łóżek, z 9 stanowiskami intensywnego nadzoru. Szpital zapewnia kompleksowe leczenie dla pacjentów z udarem mózgu dzięki oddziałowi rehabilitacji neurologicznej, który przeszedł gruntowny remont w 2022 roku.

– Oddział zmienił się wizualnie, a dzięki przeprowadzonym pracom pacjenci będą leczeni w dużo bardziej komfortowych warunkach. Poprawią się także warunki pracy personelu oraz dostępność do diagnostyki i leczenia szpitalnego, a to wszystko w efekcie wspomoże proces powrotu do zdrowia osób chorych. Oddział Neurologiczny przyjmuje rocznie ponad 1500 pacjentów. Jego ważnym elementem jest pododdział udarowy, gdzie często trafiają chorzy w ciężkim stanie, a dzięki cierpliwej i specjalistycznej opiece personelu, powoli dochodzą do sprawności. Dla pacjenta z podejrzeniem udaru czas odgrywa niezwykle istotną rolę, dlatego w naszym szpitalu kilka lat temu wdrożono nowatorskie rozwiązanie, dzięki któremu ścieżka pacjenta z podejrzeniem udaru od drzwi szpitalnych do podania leku trwa 8 minut. Znacząco poprawia to rokowania pacjentów. Za wprowadzenie tych procedur nasz szpital został  wyróżniony międzynarodową nagrodą przyznawaną przez Europejskie Towarzystwo Udarowe – mówiła podczas uroczystości dyrektor przemyskiego szpitala Barbara Stawarz.

Te nowe standardy to odpowiedź szpitala na statystyki, które wskazują, że udary mózgu są trzecią przyczyną zgonów oraz najczęstszą przyczyną trwałej niepełnosprawności osób dorosłych w Polsce. Szacuje się, że udaru mózgu dozna jedna na 4-6 osób. Jedna na sześć osób z udarem obecnie umiera z jego powodu, a jedna na cztery – doznaje kolejnego udaru.

Oddział neurologiczny w Przemyślu zajmuje się także leczeniem chorób naczyniowych ośrodkowego układu nerwowego, chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego, chorób nerwowo – mięśniowych, chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, padaczki, SM., bólów głowy i  zespołów otępiennych. W pracowniach diagnostycznych szpitala jest możliwe wykonywanie szerokiego wachlarza badań umożliwiających postawienie diagnozy dla pacjentów oddziału neurologicznego. Na oddziale prowadzone są programy lekowe: leczenia SM, leczenia immunologlobulinami chorób nerwowo – mięśniowych, leczenia spastyczności toksyną botulinową.

Oddział neurologiczny przemyskiego szpitala ściśle współpracuje z Centrum Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, gdzie przekazywani są pacjenci z udarem mózgu do leczenia metodą trombektomii mechanicznej.

W ciągu czterech ostatnich lat w ramach reorganizacji przemyskiego szpitala zmodernizowano 8 oddziałów stacjonarnych (OIOM, chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej, urologii, chorób dzieci, chirurgii dziecięcej, rehabilitacji, neurologii), pracownię endoskopii i zakład rehabilitacji. Łączny koszt tych zmian to ponad 21 mln zł, w większości pochodzących  z budżetu samorządu województwa.

Już po otwarciu zmodernizowanego oddziału neurologicznego, marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Piotr Pilch wzięli udział w spotkaniu noworocznym pracowników przemyskich placówek ochrony zdrowia. W jego trakcie mówiono o zakończonych, trwających i planowanych inwestycjach oraz jubileuszu przemyskiej lecznicy. Była to także okazja do docenienia wieloletnich pracowników placówki, którzy zostali nagrodzeni a także podziękowań i rozmów. 

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy