Zauważasz u siebie problem z alkoholem? A może Twoja walka z uzależnieniem już trwa, jednak ciężko Ci zachować abstynencję? Jedną z najbardziej znanych metod farmakologicznego wsparcia leczenia alkoholizmu jest zaszycie alkoholowe. Metoda ta znana jest od kilkudziesięciu lat, przy czym jeden zabieg pomaga w utrzymaniu abstynencji nawet przez 10 kolejnych miesięcy. Co warto wiedzieć o zaszyciu alkoholowym? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze fakty na temat tej metody!
Na czym polega działanie zaszycia alkoholowego?
Zaszycie alkoholowe to zabieg, w trakcie którego pod skórą pacjenta umieszczane są jałowe tabletki zawierające esperal. Jest to substancja czynna, która wpływa na metabolizm alkoholu etylowego. Esperal blokuje enzym odpowiedzialny za rozkład toksycznego metabolitu alkoholu – aldehydu octowego. U osób z wszywką alkoholową wystarczy niewielka dawka alkoholu, by doszło do gwałtownego wzrostu stężenia aldehydu octowego we krwi. Jest to przyczyną pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:
-
zaczerwienienie twarzy;
-
uderzenia gorąca;
-
nadmierna potliwość;
-
bóle i zawroty głowy;
-
nudności i wymioty;
-
lęki i niepokój;
-
spadek ciśnienia tętniczego;
-
przyspieszenie pracy serca.
Głównym zadaniem zaszycia alkoholowego jest wytworzenie w chorym lęku przed negatywnymi skutkami sięgnięcia po alkohol. Metoda ta nie leczy więc przyczyn alkoholizmu, a wymusza na alkoholiku zachowanie abstynencji.
Zaszycie alkoholowe nie jest metodą dla każdego
Zaszycie alkoholowe może wydawać się doskonałym rozwiązaniem problemów z uzależnieniem. W końcu chory jest pozbawiony możliwości wypicia dużych dawek alkoholu przez okres około 10 miesięcy, a po zakończeniu aktywności wszywki alkoholowej, zawsze może zdecydować się na nowe zaszycie. Niestety, warto pamiętać, że zaszycie alkoholowe nie jest cudownym lekiem na alkoholizm.
Rozwiązanie to polecane jest przede wszystkim osobom, które są silnie zmotywowane do walki z uzależnieniem. Zaszycie powinno być samodzielną decyzją chorego, podjętą bez nacisków otoczenia. Zmuszenie alkoholika do zaszycia się i utrzymywania abstynencji wbrew jego woli zwiększa ryzyko jego ucieczki w zachowania zastępcze. W takiej sytuacji chorzy mają większe ryzyko sięgania po narkotyki czy hazard.
Należy także wspomnieć, że przeciwwskazaniem do zaszycia alkoholowego może być stan zdrowia chorego. Metoda ta nie jest zalecana alkoholikom:
-
uczulonym na substancję aktywną wszywki alkoholowej;
-
chorym na niewydolność serca;
-
chorym na chorobę niedokrwienną serca;
-
chorym na niewyrównane nadciśnienie tętnicze;
-
zmagającym się z chorobami lub zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza z próbami samobójczymi w przeszłości.
Bezpieczne i skuteczne zaszycie alkoholowe? Wybierz KacDoktora!
Potrzebujesz wsparcia w swojej walce z nałogiem? Zawsze możesz zgłosić się do KacDoktora! Jest to warszawska firma, która specjalizuje się nie tylko w zaszyciu alkoholowym, ale także detoksie. W jej szeregach pracują doświadczeni lekarze i ratownicy medyczni, którzy rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. Wykwalifikowana kadra to też gwarancja, że Twoje zdrowie i bezpieczeństwo jest w najlepszych rękach.
Jak skorzystać z usług KacDoktora? To proste. Możesz przyjechać osobiście do nowoczesnego gabinetu w centrum Warszawy. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz też skorzystać z opcji wizyty domowej. Wystarczy, że skontaktujesz się z firmą telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy lub okolicznych miejscowości.
Potrzebujesz wsparcia w utrzymaniu abstynencji? Wypróbuj zaszycie alkoholowe i ułatw sobie walkę z nałogiem!