Czy słyszałeś kiedyś o zaszyciu alkoholowym? To jedna z najstarszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych metod walki z uzależnieniem od alkoholu. Zdania na jej temat są podzielone, nawet w środowisku specjalistów. Wiele osób wyraża wątpliwości odnośnie skuteczności oraz bezpieczeństwa zaszycia alkoholowego. Niezależnie od tego, co myślisz o tej metodzie, warto zrozumieć, o co w niej chodzi. W dzisiejszym artykule przedstawiamy zasadę działania wszywki alkoholowej, a także najważniejsze informacje na temat jej skuteczności i bezpieczeństwa.
Zaszycie alkoholowe zabiera uzależnionemu przyjemność z picia
Zaszycie alkoholowe to drobny zabieg chirurgiczny, który polega na zaimplantowaniu do tkanki podskórnej uzależnionej osoby tzw. wszywki alkoholowej, czyli jałowych tabletek zawierających disulfiram. Jest to lek, który uwalnia się stopniowo do krwiobiegu i hamuje kluczowy etap metabolizmu alkoholu. Oznacza to, że każde spożycie alkoholu, nawet najmniejszej jego dawki, skutkuje gwałtownym wzrostem stężenia jego toksycznego metabolitu, jakim jest aldehyd octowy. Dla organizmu człowieka aldehyd octowy jest trucizną. Nic zatem dziwnego, że jego duże stężenie powoduje pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:
• zaczerwienienie twarzy i szyi;
• nadmierna potliwość;
• wzrost temperatury ciała;
• nudności i wymioty;
• bóle i zawroty głowy;
• uczucie kołatania serca;
• uczucie duszności;
• lęk i niepokój.
Nie będzie zatem przesadą stwierdzenie, że wszywka alkoholowe odbiera uzależnionym osobom przyjemność ze spożywania alkoholu. Na tym jednak nie koniec! Metoda ta powoduje u chorych wykształcenie się lęku przed negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi sięgania po używkę. Właśnie dlatego tak dobrze wspiera utrzymanie całkowitej abstynencji, zwłaszcza, że jej działanie utrzymuje się od 9 do 12 miesięcy.
Czy zaszycie alkoholowe jest skuteczne?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta ani jednoznaczna. Zaszycie alkoholowe jest skuteczne, jeśli myślimy o utrzymaniu długotrwałej abstynencji. W okresie aktywności wszywki alkoholowej chorzy zwykle przestrzegają zaleceń specjalisty, unikaną całkowicie spożycia alkoholu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wpadnięcia w ciąg alkoholowy.
Czy zaszycie alkoholowe jest skuteczne, jako samodzielna metoda leczenia alkoholizmu? Niestety nie. Od wielu lat wiadomo, że wszywka alkoholowa nie wpływa na przyczyny choroby alkoholowej. Właśnie dlatego metoda ta powinna być traktowana jako wsparcie innych metod leczenia, a najlepiej psychoterapii uzależnień. Taki sposób wykorzystania wszywki alkoholowej gwarantuje większą szansę na sukces terapeutyczny.
Czy zaszycie alkoholowe jest bezpieczne?
Zaszycie alkoholowe jest metodą bezpieczną dla zdrowia, jednak wymaga współpracy doświadczonego specjalisty i pacjenta. Lekarz odpowiada za prawidłowe zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu, obliczenia odpowiedniej dawki leku, a także bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Z kolei pacjent zobligowany jest do przestrzegania wytycznych lekarza, a także zrezygnowania ze spożycia alkoholu.
Planujesz zaszycie alkoholowe, jednak chcesz mieć pewność, że zabieg będzie całkowicie bezpieczny? Skorzystaj z pomocy doświadczonych specjalistów! W Warszawie zaszycie alkoholowe wykonują lekarze w KacDoktorze – firmie specjalizującej się w leczeniu kaca, detoksie alkoholowym oraz wszywaniu Esperalu. Wystarczy, że skontaktujesz się z firmą telefonicznie, w celu ustalenia dogodnego terminu wizyty, a pracownicy KacDoktora zajmą się całą resztą, czyli Twoim komfortem i bezpieczeństwem.
Nie czekaj aż alkohol zniszczy Ci życie! Wykorzystaj działanie wszywki alkoholowej, by wspomóc leczenie uzależnienia!