Reklama

Lifestyle

W połowie próbek wody z wodociągu jest bakteria

Alina Bosak
Dodano: 28.08.2023
Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym stwierdza: Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia jest miejski system wodociągowy w Rzeszowie. Fot. Pixabay
Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym stwierdza: Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia jest miejski system wodociągowy w Rzeszowie. Fot. Pixabay
Share
Udostępnij

Zmarły trzy kolejne osoby zarażone legionellą – podała w poniedziałek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. Sanepid ma już także pierwsze wyniki badań próbek wody pobranych dziesięć dni temu z rzeszowskich wodociągów: ujęć wody, a także mieszkań osób zarażonych bakteria. W czterech na dziewięć próbek stwierdzono zakażenie wody.

Sanepid podał wyniki pierwsze wyniki badań próbek z 18 sierpnia. Pobrano wtedy dziewięć próbek wody – osiem próbek wody ciepłej i jedną próbkę z miejsca zamieszkania osoby, u której potwierdzono zakażenie. Z tych ośmiu próbek – cztery były zanieczyszczone bakteriami legionella.  

4 próbki zakażone legionellą

– Dwie z tych próbek zanieczyszczone były na poziomie wysokim, przy którym można się zakazić biorąc prysznic – poinformował Adam Sidor, szef podkarpackiego sanepidu. – W jednym przypadku poziom zanieczyszczenia był średni, a w jednym potwierdzono pojedyncze jednostki tworzące kolonie. Jeżeli chodzi o mieszkanie osoby chorej tu była badana woda zimna i ciepła – zakażenia nie stwierdziliśmy.

Jak podkreślił Adam Sidor, decydujące będą kolejne dni. – Na ten moment, te kilka sprawozdań nie daje nam podstaw, by potwierdzić, że instalacje wody ciepłej czy zimnej są źródłem zakażenia, chociaż bierzemy to pod uwagę. Dopiero kolejne sprawozdania dadzą nam podstawy do ustalenia potencjalnego źródła zakażenia.

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym stwierdza: Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia jest miejski system wodociągowy, co potwierdzają pierwsze wyniki BADAŃ próbek wody pobrane w dniu 18 sierpnia. Dalsze decyzje strategiczne będą podejmowane po otrzymaniu kolejnych wyników próbek.

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia uspokaja, iż zmniejsza się liczba pacjentów trafiających obecnie do szpitali oraz pacjentów, u których rozpoznaje się zakażenie tą bakterią. Resort podkreśla, że legionelloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Nie ma zagrożenia przenoszenia tej bakterii z człowieka na człowieka. Jest również bakterią powszechnie występującą w środowisku, a zakażenia nią odnotowujemy każdego roku – jej namnażaniu sprzyja wysoka temperatura i wilgotność.

Jedno nowe zakażenie

Z poniedziałkowego raportu sanepidu wynika, że legionellę potwierdzono u kolejnej osoby przebywającej w rzeszowskim szpitalu. Oznacza to, że liczba zakażonych na Podkarpaciu wzrosła do 144. Najwięcej zakażeń jest w Rzeszowie – 96 i w powiecie rzeszowskim – 32. W pozostałych są to pojedyncze lub obejmujące kilka osób przypadki:

powiat ropczycko-sędziszowski – 3 pacjentów

powiat dębicki – 4

powiat jasielski – 1

powiat łańcucki – 2

powiat przeworski – 1

powiat przemyski – 1

powiat kolbuszowski – 1

powiat niżański – 1

powiat stalowowolski – 1

w województwie lubelskim, powiecie opolskim – 1.

Sanepid podał jednocześnie, że liczba zgonów od soboty wzrosła z 8 do 11. U zmarłych potwierdzono zakażenie legionellą. Zmarli to mieszkańcy Rzeszowa |(10 osób) i powiatu rzeszowskiego (1), w wieku od 64 do 95 lat, z chorobami współistniejącymi – informuje Wiesław Kwater, zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy