Reklama

Lifestyle

Kąpielisko Lazurowe Wybrzeże otwiera Sędziszów Małopolski

Alina Bosak
Dodano: 22.05.2023
74288_lazur
Share
Udostępnij

Złoty piasek i błękitna woda niedaleko Rzeszowa? Będzie Lazurowe Wybrzeże – zapowiada gmina Sędziszów Małopolski i 23 czerwca otwiera nowe kąpielisko w Czarnej Sędziszowskiej. Z brodzikiem i niecką dla zaawansowanych pływaków. Strzeżone przez ratowników od godz. 10 do 20, przez całe wakacje.

Gmina Sędziszów Małopolski usytuowana jest po lewej stronie drogi dojazdowej do siedziby firmy Kruszgeo. To właśnie w miejscu dawnego wyrobiska, skąd spółka czerpała piasek, powstało kąpielisko. Gmina jest właścicielem działki – zamieniła się z Kruszgeo za inną. To także Kruszgeo przeprowadziło rekultywację zbiornika zgodnie z koncepcją gminy. Przygotowała specjalne miejsce na brodzik, w którym głębokość wody wynosi 80 cm. Osoby z umiejętnościami pływackimi będą mogły sił próbować na  większej głębokości. W najgłębszych miejscach ma ona wynosić 2 metry. Bojami czerwonymi zostanie oznaczona strefa dla nieumiejących pływać, bojami żółtymi – strefa dla umiejących pływać, a bojami białymi – brodzik dla dzieci.

Czynne do 3 września

– Przy kąpielisku przez ratowników zostanie zabezpieczona linia brzegowa o długości 100 metrów, z której będzie można bezpiecznie wejść do wody. Na powierzchni wody bojami zostanie wyznaczony obszar   Będzie wyznaczone gniazdo dla ratowników i wybudowana wiata z pomieszczeniem administracyjnymi magazynowym. Będą wyznaczone miejsca pod gastronomie i już zgłosiła się oba zainteresowana świadczeniem takiego typu usług. Ustawione zostaną ubikacje toi toi i  garderoby dla tych, którzy będą chcieli się przebrać przed czy po kąpieli. – Kąpielisko będzie zarządzane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sędziszowie Małopolskim.  – zapowiedział burmistrz Sędziszowa Małopolskiego Bogusław Kmieć.

Przy brzegu zacumowana zostanie łódź ratownicza. Samorząd negocjował w tej sprawie z powiatową strażą pożarną. Przekaże ona płaskodenną łódź ratowniczą jednostce OSP w Czarnej Sędziszowskiej. Łódź ma być wypożyczona na cały okres funkcjonowania kąpieliska, czyli od 23 czerwca do 3 września.

Wstęp na kąpielisko będzie płatny, ale cena nie została jeszcze ustalona. W godz. 10.00-14.00 Lazurowe Wybrzeże” strzeżone będzie przez dwóch ratowników. Zatrudnionych zostanie w sumie czterech ratowników, pracujących  na zmiany.

Będzie rozbudowa

5 maja na sesji rady miejskiej przyjęto również regulamin kąpieliska „Lazurowe Wybrzeże”. Zawarto w nim m.in. zakaz wprowadzania zwierząt i rozpalania grillów oraz ognisk.

Burmistrz Kmieć zapowiedział, że to pierwszy etap zagospodarowania dawnego wyrobiska pod rekreację. W tym roku gmina przeznaczyła na ten cel ok. 70 tys. zł. W przyszłości zamierza rozbudowywać infrastrukturę wokół kąpieliska. Parkingi udostępni po sąsiedzku firma Kruszgeo.   

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy