60 tysięcy ebooków i audiobooków, w tym nowości i bestsellerów, czeka na „półkach” elektronicznej wypożyczalni Legimi, do której dostęp umożliwiają swoim czytelnikom biblioteki publiczne w Rzeszowie, Krośnie, Dębicy i w Stalowej Woli. To inicjatywa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która już podobną ofertę miała wcześniej. Umowa z Legimi trwa do końca roku. Czytelnik może otrzymać kod dostępu na miesiąc, ewentualnie przedłużyć. – Liczbę kodów mamy ograniczoną. I generujemy je dla chętnych na początku każdego miesiąca. Marcowe już zostały rozdane, zapraszamy w kwietniu – zachęca Bożena Janda z WiMBP w Rzeszowie.
Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Zygmunt Miłoszewski, Sthepen King, Haruki Murakami, Carlos Ruiz Zafon, Stieg Larsson, Camilla Lackberg, Cezary Łazarewicz, Dan Brown, John Grisham, Szczepan Twardoch, Guillaume Musso, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Magdalena Grzebałkowska, Mariusz Szczygieł i wielu innych – lista autorów, których utwory są dostępne w mobilnej wypożyczalni książek Legimi, jest ogromna. Dzięki kodowi dostępu, który można pożyczyć m.in. w rzeszowskich bibliotekach, czytelnik przez miesiąc bez ograniczeń korzysta ze zbioru, liczącego ok. 60 tysięcy e-booków i audiobooków. W tym roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oferuje szerszy niż wcześniej dostęp do mobilnej wypożyczalni książek Legimi. Wraz z kilkoma bibliotekami publicznymi w regionie utworzyła Konsorcjum Podkarpackie. Dzięki temu, czytelnicy bibliotek publicznych w Rzeszowie, Krośnie, Dębicy i w Stalowej Woli, mają bezpłatny dostęp do nowości i bestsellerów wydawniczych, poszukiwanych przez czytelników powieści sensacyjnych, obyczajowych, kryminalnych, a także fantastyki, biografii, reportaży, bajek i lektur oraz popularnych poradników.
– Miesięcznie mamy do rozdysponowania 549 kodów. Można je pożyczyć, poczynając od 1 dnia każdego miesiąca. W tamtym roku, czytelnicy potrafili wyczerpać całą pulę w ciągu kilku godzin. Teraz trwa to kilka dni. Wszystkie marcowe kody już zostały wypożyczone. Chętnych do korzystania z Legimi zapraszam zatem 1 lub 2 kwietnia do naszych bibliotek. Albo w kolejnych miesiącach. Umowa między nami a Legimi obowiązuje do końca roku – podpowiada Bożena Janda. – Książki elektroniczne można czytać na czytniku, smartfonie, tablecie, komputerze stacjonarnym. Jeden kod czytelnik aktywuje maksymalnie na dwóch urządzeniach. Program zapamiętuje, ile stron przeczytał i kieruje go do miejsca, w którym przerwał lekturę. Elektroniczne książki chętnie czytają osoby młodsze i w średnim wieku, ale starsi również przekonują się coraz częściej. Na najpopularniejsze książki papierowe w bibliotece trzeba czekać w kolejce chętnych, a w Legimi – nie. Książka elektroniczna nie jest przecież gorsza od papierowej. To ta sama książka. Dlatego nie brakuje czytelników, którzy chcą wypożyczyć także czytniki. Na razie nasze filie rzeszowskie mają ich w sumie 30 sztuk. Ale w tym roku planujemy zakup kolejnych 30. Jestem pewna, że wraz z rozwojem elektroniki e-booki będą coraz popularniejsze.
Jak już wspomniano wyżej, do korzystania z serwisu Legimi niezbędne są kody dostępu wydawane w bibliotekach. Liczba kodów jest ograniczona, a o odebraniu kodu decyduje kolejność zgłoszeń czytelników w placówkach WiMBP w Rzeszowie. Największą ilością kodów dysponują: Wypożyczalnia Główna przy ul. Dąbrowskiego 33 a oraz Filia nr 4 przy ul. Ofiar Katynia 15 i Filia nr 6 przy ul. Podwisłocze 6. Pełna lista bibliotek, w których czytelnicy mogą odebrać bezpłatny kod aktywacyjny na stronie internetowej
www.wimbp.rzeszow.pl.