Reklama

Lifestyle

Pokazy w Jasionce: Mistrz świata usiądzie na skrzydle lecącego samolotu

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 08.07.2019
46412_pokazy
Share
Udostępnij
Centralne Pokazy Lotnicze z okazji 100-lecia Aeroklubu Polskiego odbędą się na lotnisku Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Jasionce. 31 sierpnia na rzeszowskim niebie umiejętnościami popiszą się najlepsi polscy piloci akrobacyjni, m.in. Artur Kielak i Łukasz Czepiela. Po raz  pierwszy na świecie wykonany zostanie lot akrobacyjny, w czasie którego mistrz świata w lotach motoparalotnią, Wojciech Bógdał, usiądzie na skrzydle lecącego samolotu.
 
Aeroklub Polski powstał w 1919 roku w Poznaniu. Chociaż w latach 1893-1914 aż 140 Polaków budowało w kraju i zagranicą własne aparaty latające, wykonywało na nich loty pokazowe i pasażerskie w Polsce, we Francji, Rosji, Austrii, Niemczech, bijąc również rekordy krajowe i świata, to jednak dopiero po odzyskaniu niepodległości polscy lotnicy sportowi zjednoczyli się we wspólnym aeroklubie. Zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku powstały na warszawskim Polu Mokotowskim Centralne Warsztaty Lotnicze, gdzie remontowano samoloty pozostawione przez Niemców, a z czasem przy pomocy francuskiej misji wojskowej zaczęto także szkolić polskich pilotów. Na Politechnice Warszawskiej otwarto Sekcję Lotniczą. Pierwszym międzynarodowym sukcesem polskich lotników był lot pilota porucznika Bolesława Orlińskiego i mechanika sierżanta Leonarda Kubiaka na trasie Warszawa – Tokyo – Warszawa. Pionierska trasa liczyła 22 tysiące kilometrów, a o sukcesie Polaków rozpisywał się cały świat. 
 
Powstały Aerokluby w Krakowie, Lwowie, Poznaniu, Białej Podlaskiej, Lublinie, Gdańsku, Łodzi, Wilnie i na Śląsku. Aeroklub Rzeszowski utworzony został dopiero po II wojnie światowej, w 1946 roku, niemniej jednak piloci z tych terenów już w okresie międzywojennym odnosili sukcesy. W 1934 roku legendarny pilot Jerzy Bajan wraz z mechanikiem – rzeszowianinem Gustawem Pokrzywką wygrał prestiżowe Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych Challenge. Dwa lata wcześniej na tych zawodach I miejsce zajęli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. 
 
Równie prężnie zaczął rozwijać się sport szybowcowy, a ważnym ośrodkiem stałą się Bezmiechowa w Bieszczadach, gdzie powstała pierwsza w Polsce szkoła szybowcowa. Sukcesy odnosili też polscy baloniarze.  W 1933 roku w Chicago najbardziej prestiżowy puchar w zawodach Gordona Bennetta zdobył Franciszek Hynek i Zbigniew Burzyński, balonem Kościuszko w ciągu 39 godzin przelecieli 1361 km. 
 
Polscy piloci wciąż należą do najlepszych świecie. W 2018 roku sportowcy lotniczy zrzeszeni w Aeroklubie Polskim zdobyli aż 67 medali w mistrzostwach Europy i świata. Jest to drugi najlepszy wynik medalowy w stuletniej historii Aeroklubu. Obecnie Polacy są mistrzami świata w baloniarstwie, w szybownictwie indywidualnie i drużynowo, indywidualnie i drużynowo w mikrolotach, indywidualnie i drużynowo w śmigłowcach, indywidualnie w spadochroniarstwie tunelowym, drużynowo w rajdach samolotowych, oraz indywidualnie i drużynowo w motoparalotniarstwie zwykłym i slalomowym. W tym ostatni tryumfy święci Wojtek Bógdał, który w 2018 wygrał wszystkie możliwe zawody w klasyfikacji pucharu świata. Jego umiejętności będzie można podziwiać 31 sierpnia br. na lotnisku Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Jasionce – podczas lotu akrobacyjnego usiądzie na skrzydle lecącego samolotu 
 
W ostatnią sobotę wakacji na podkarpackim niebie zobaczymy najlepszych polskich pilotów akrobacyjnych m.in. Artura Kielaka  i Łukasza Czepielę. W powietrzu pojawi się w sumie kilkadziesiąt statków powietrznych (samoloty, śmigłowce, wiatrakowce, motoparalotnie, spadochrony). Pokaz dadzą piloci Aeroklubu Polskiego – wielokrotni mistrzowie Europy i świata. Kilkanaście punktów pokazów wypełnią akrobacje w wykonaniu pilotów wojskowych. Będą odrzutowce, śmigłowce, samoloty transportowe np. Herkules.

Będą pokazy lotów nocnych, skoków spadochronowych, symulacja walki powietrznej. Zabytkowe samoloty, także aeroplany sprzed I wojny światowej, zaprezentuje Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Będzie wystawa samolotów przygotowana przez wojsko oraz prezentacje wielu firm lotniczych, szkół oraz zespołów akrobacyjnych.
 
– Program jest imponujący. Pojawi się wielu wspaniałych pilotów. Atrakcje zapewnimy w powietrzu i na ziemi, gdzie będzie można obejrzeć filmy czy wystawy. Cieszymy się, że możemy robić tę imprezę na Podkarpaciu, które „lotnictwem stoi”. Dziękuję za przychylność gospodarzy regionu – mówił na konferencji prasowej Jerzy Makula, prezes Aeroklubu Polskiego.
 
Centralne Pokazy Lotnicze 100-lecia Aeroklubu Polskiego odbędą się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy