Wybitny polski skrzypek – prof. Konstanty Andrzej Kulka zagra wspólnie z zespołem ARSO Ensemble, podczas spotkania „Cztery pory roku w muzyce i w kosmosie”. Wykład otwarty wygłosi ks. prof. Michał Heller. Prof. Kulka zagości w Filharmonii Podkarpackiej zamiast prof. Krzysztofa Jakowicza, który z przyczyn obiektywnych nie będzie mógł do Rzeszowa 3 kwietnia przyjechać.
Spotkanie pt. „Cztery pory roku w muzyce i w kosmosie” odbędzie się w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce”. Jego gośćmi będą ks. prof. Michał Heller – uczony, kosmolog, filozof i teolog, oraz prof. Konstanty Andrzej Kulka, który zastąpi prof. Krzysztofa Jakowicza.
Prof. Kulka jest zaliczany do grona najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia. Urodzony w Gdańsku w 1947 roku, naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku lat ośmiu u Stefana Hermana i kontynuował u tego samego pedagoga w Liceum Muzycznym i Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Już jako 17-letni student uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. N. Paganiniego w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu Międzynarodowy Konkurs w Monachium, gdzie zdobył I nagrodę.
Od tego momentu rozpoczęła sie jego błyskawiczna kariera — od 1966 roku Konstanty Andrzej Kulka koncertuje na obu półkulach (wszystkie kraje Europy, USA, Ameryka Południowa, Japonia, Australia). Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr, takich jak: Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony, London Symphony, English Chamber, Filharmonia Leningradzka. Uczestniczył także w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in.: w Berlinie, Bordeaux, Lucernie i wielu innych.
Szczególne miejsce w tournées artystycznych skrzypka zajmują występy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Od 1968 roku Konstanty Andrzej Kulka występował w duecie z Jerzym Marchwińskim, uprawiał też kameralistykę wraz ze Stefanem Kamasa, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim jako członek Kwartetu Polskiego Radia i Telewizji.
Artysta ma na koncie liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji oraz Polskich Nagrań. Wśród nagrań płytowych szczególne uznanie zyskały „Cztery pory roku” A. Vivaldiego z Orkiestrą Kameralną Karola Teutscha, „Koncerty skrzypcowe” F. Mendelssohna i A. Głazunowa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Jerzego Katlewicza, „Koncert skrzypcowy” J. Brahmsa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Witolda Rowickiego, a także „Sonaty na skrzypce solo” J. S. Bacha.
Konstanty Andrzej Kulka nagrywa także dla zagranicznych radiofonii i firm płytowych — jego nagranie „II Koncertu skrzypcowego” K. Szymanowskiego dla EMI zostało w 1981 roku nagrodzone „Grand Prix du Disque”. W ogromnym repertuarze skrzypka ważne miejsce zajmuje muzyka współczesna — jest on znakomitym interpretatorem m.in. „Koncertu skrzypcowego” K. Pendereckiego, który wykonywał wielokrotnie z różnymi orkiestrami pod dyrekcją kompozytora.
Na scenie Filharmonii Podkarpackiej prof. Kulka zagra „Cztery pory roku” Vivaldiego. Towarzyszyć mu będzie zespół ARSO Ensemble w składzie: Robert Naściszewski (skrzypce), Orest Telwach (skrzypce), Izabela Tobiasz (altówka), Anna Naściszewska (wiolonczela), Sławomir Ujek (kontrabas), z gościnnym udziałem Andrzeja Zawiszy (klawesyn).
Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz.
Cykl wykładów popularnonaukowych „Wielkie pytania w nauce” organizowany jest od 2016 roku przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Spotkania zrealizowane w ramach cyklu obejrzało już ponad milion słuchaczy.