DAgArt Galerie w Rzeszowie zaprasza na nową wystawę, znakomicie wpisującą się w urodzinowy rok DAgArtu. Wystawa ukaże twórczość dwóch bardzo ważnych artystów związanych z galerią, Andrzejem Fogttem oraz Ramoną Zoladek. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 18 października o godz. 18.00
Andrzej Fogtt to jeden z najznakomitszych malarzy polskiej sztuki współczesnej, którego twórczość jest znana i ceniona na całym świecie. Prace Fogtta są częścią europejskich kolekcji muzealnych. DAgArt Galerie współpracuje z artystą od początku od ponad 12 lat. Artysta urodził się w 1950 roku w Poznaniu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu u M. Abakanowicz i Z. Kępińskiego. Reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 1984 roku, gdzie przedstawił dzieło „Żywioły” składające się z 14 monumentalnych kompozycji malarskich. Twórczość Andrzeja Fogtta prezentowana była na kilkudziesięciu wystawach na całym świecie, m. in. w Londynie w 1987 roku, w Maneżu w Moskwie w 1987 roku, w Arras we Francji w 2007 roku. W 2009 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis. Artysta zajmuje się malarstwem, rzeźbą, architekturą oraz scenografią.
Ramona Zoladek to młoda, utalentowana artystka, bardziej popularna jednak w Wielkiej Brytanii, niż w Polsce. Wymieniana jest wśród 20 najważniejszych angielskich artystów młodego pokolenia. Swoje prace pokazuje na całym świecie. Jest także beneficjentką licznych międzynarodowych nagród i stypendiów. Ramona Zoladek to najmłodsza artystka DAgArtu. Urodziła się w 1987 roku w Otwocku. Studiowała w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Artystka głównie zajmuje się rzeźbą, w sposób niekonwencjonalny łączy rzeźbę i performance. W tym celu używa różnorodnych materiałów organicznych: ziemię, suche rośliny i nasiona ciecierzycy z gipsem i cementem. Rozmyślania nad upływem czasu są wyjściem do ukazania związku między architekturą i krajobrazem. Jej prace zostały nagrodzone przez dr. Supanee Gazeley w 2014 r. w Cambridge. Tego samego roku artystka została nagrodzona przez prof. Christine Borland z BALTIC. Przyznana nagroda, The Woon Prize, zapewniła jej stypendium i roczną pracownię w Newcastle, umożliwiając współpracę z wybitnymi artystami. W 2018 roku została nominowana do nagrody głównej w prestiżowych konkursach: angielskim Elephant x Griffin Art Prize oraz Blooom Award by Warsteiner.
Fot. fogtt.com.pl
O godz. 18.00 wyświetlony zostanie film poświęcony twórczości Andrzeja Foggta. Otwarcie wystawy odbędzie się się o godz. 18.30.
Wernisaż będzie doskonałą okazją do rozmów na temat kondycji polskiej sztuki z twórcami, obecnymi tego wieczoru.
Wystawa prezentowana będzie od 18 października do 3 grudnia 2018 roku. Godziny otwarcia: pn.-nd., w godz. 12:00-20:00.