Spacer śladami znanego fotografa Edwarda Janusza, ścieżką przyrodniczą albo śladami mniejszego braciszka św. Franciszka – Fundacja Rzeszowska zachęca do wzięcia udziału w grze miejskiej po Rzeszowie, która odbędzie się 21 bm., w pierwszy dzień wiosny. Akcja „Chodź na LABĘ!” to również konkurs z nagrodami dla tych, którzy podczas spaceru poprawnie rozwiążą zagadki i rozszyfrują hasło gry.
Aby wziąć udział w konkursie, należy 21 marca w godz. 9-17 pójść… na labę, czyli udać się na spacer po Rzeszowie specjalnie wytyczonymi trasami opracowanymi w Spacerownikach LABA. Spacerowniki są dostępne również w Atelier Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie. Wersja do druku znajduje się na stronie www.laba.rzeszowska.org.pl.
Uczesnticy mają do wyboru są trzy trasy:
– Śladem Edwarda Janusza – ścieżka w Śródmieściu prezentująca Rzeszów z lat galicyjskich i nawiązująca do fotograficznego dziedzictwa zakładu E. Janusza, czas przejścia: 90 min., wiek: 12+;
– Śladem mniejszego braciszka św. Franciszka – ścieżka w Śródmieściu prezentująca dzieciom miejsca i obiekty w centrum Rzeszowa poprzez przygody ptaszka Klemensa poszukującego serca miasta, czas przejścia: 45 min., wiek: 7+;
– Wyprawa lisa – ścieżka prezentująca przyrodniczą stronę osiedla Śródmieście i gen. Grota Roweckiego, czas przejścia: 90 min., wiek: 9+.
Jak spacerować z przewodnikiem
Każdy Spacerownik LABA jest karta gry miejskiej, która pod kodami QR ukrywa różnorodne zagadki związane z regionem. Interaktywne zadania i ciekawostki nie tylko wzbogacają wiedzę, ale kształtują też spostrzegawczość, logiczne myślenie i orientację w terenie. Aby móc wziąć udział w grze, potrzebny jest smartfon lub tablet z dostępem do Internetu i aplikacją do odczytywania kodów QR zapisanych na mapie spacerownika.
W czasie spaceru uczestnicy muszą rozwiązywać ukryte zagadki i pozyskiwać znaki hasła.Ci, którzy odszyfrują hasło, otrzymają dostęp do internetowego formularza konkursowego. Wysyłając formularz konkursowy, uczestnicy zgadzają się z warunkami zawartymi w Regulaminie konkursowym dostępnym na stronie www.laba.rzeszowska.org.pl.
Samodzielnie, z grupą lub grupą szkolną
W grze można wziąć udział samodzielnie, w grupie do 4 osób lub w grupie szkolnej. Udział w konkursie jest bezpłatny. Nagrody w postaci drobnych upominków i smakołyków z kawiarni Sztuka Wyboru, będą do odbioru do wyczerpania zapasów, w dniu konkursu w Atelier Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie.
Konkurs jest organizowany w wyniku projektu edukacji regionalnej LABA, realizowanego przez Fundację Rzeszowską we współpracy z Estradą Rzeszowską, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym Oddział Rzeszów, Fundacją Aparat Caffe, Muzeum Dobranocek, Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Teatrem Maska, studiem multimedialnym BZFZ i kawiarnią Sztuka Wyboru oraz współfinansowany ze środków Województwa Podkarpackiego.
LABA jest cyklicznym projektem z zakresu edukacji regionalnej, adresowanym do edukatorów i młodzieży z Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego oraz przedstawicieli podkarpackich instytucji kultury. Głównym założeniem LABY jest odkrywanie niezwykłych miejsc i postaci związanych z historią i kulturą regionu rzeszowskiego poprzez zabawę.