Reklama

Lifestyle

Spotkanie z Gołdą Tencer w Muzeum im. Ulmów w Markowej

Redakcja
Dodano: 24.01.2018
37409_golda
Share
Udostępnij

Gołda Tencer, aktorka, reżyserka i dyrektor Teatru Żydowskiego im. Ester Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie będzie w piątek 26 stycznia gościem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Rezerwacja miejsc na spotkanie trwa do piątku.

Gołda Tencer to wyjątkowy gość. Urodziła się po wojnie, w 1949 roku, w Łodzi w rodzinie żydowskiej. Jej ojciec, Szmul Tencer był kaletnikiem ocalałym z Holocaustu, a matka Sonia Tencer przeżyła wojnę wraz z rodziną w Związku Radzieckim.

Gołda pierwsze kroki jako aktorka stawiała w obecnie nieistniejącej już żydowskiej szkole im. Icchoka Pereca przy ulicy Więckowskiego 13 w Łodzi. Jako dziecko występowała również na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi. W 1969 wyjechała do Warszawy na Studium Aktorskie przy Teatrze Żydowskim, którego dyrektorem był wówczas Szymon Szurmiej. Ukończyła je w 1971. Z Szurmiejem stworzyli małżeństwo artystów. Gołda Tencer znana jest publiczności z nagrań piosenek w języku jidysz i po polsku, np. Miasteczko Bełz.

Jest aktorką, scenarzystką oraz reżyserem w Teatrze Żydowskim im. Ester Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Założyła Fundację Shalom i od 2004 roku organizuje Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

Spotkanie z Gołdą Tencer w Markowej odbędzie się w piątek, o godz. 16.00. Muzeum Muzeum Polaków Ratujących Żydów prosi osoby zainteresowane udziałem o rezerwację miejsc do 26 stycznia 2018 r. – telefonicznie (17 224 10 15, 17 225 47 75) bądź elektronicznie (sekretariat@muzeumulmow.pl). Aby uczestniczyć w spotkaniu, należy zakupić bilet wstępu do Muzeum.

Wydarzenie jest częścią X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy