Podróżnicy znani z telewizji i pierwszych stron gazet oraz pasjonaci podróżujący po różnych zakątkach świata na własną rękę wezmą udział w 9. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Swój udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. Aleksander Doba i Ewa Wachowicz. Podróżniczy festiwal zaczyna się 3 listopada i potrwa do niedzieli, 5 listopada.
PKP rozpocznie się w piątek w Wojewódzkim Domu Kultury, by na sobotę i niedzielę przenieść się do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Tradycyjnie odbędą się bezpłatne bloki szkolne dla młodzieży z rzeszowskich i szkół ponadpodstawowych. Projekt ten od kilku lat realizowany jest w gościnnych progach i we współpracy z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania i przy pomocy Instytutu Badań nad Cywilizacjami tej uczelni.
3 listopada w WDK-u zostanie wyemitowany film o jednej z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad polskiego wspinania. Obraz nosi tytuł "Mama" (reż. Wojciech Kozakiewicz) i opowiada o Kindze Ociepce-Grzegulskiej, jednej z najbardziej utytułowanych kobiet w historii polskiego wspinania. „Przede wszystkim jestem mamą, ale bez wspinania nie byłabym sobą, byłabym kompletnie inną osobą” – mówi o sobie bohaterka filmu. Mając dwójkę dzieci, Kinga nie rezygnuje z pasji i postanawia wrócić do formy sportowej.
Aleksander Dobra gościem specjalnym kalejdoskopu
Gościem specjalnym PKP będzie Aleksander Doba, który wieczorem 4 listopada opowie publiczności zgromadzonej w Filharmonii Podkarpackiej o tym, jak pokonać swoje słabości, by odnieść wymarzony sukces. Aleksander Doba jako pierwszy w historii samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk trzykrotnie, używając wyłącznie siły własnych rąk. W 2013 roku za swoją pierwszą wyprawę został uhonorowany Super Kolosem – najbardziej prestiżowym wyróżnieniem podróżniczym w Polsce, zaś w 2015 roku został wybrany Podróżnikiem Roku przez National Geographic w ogólnoświatowym plebiscycie.
Na PKP przyjedzie także Ewa Wachowicz, Miss Polonia, producentka programów kulinarnych, jurorka „Top Chefa”, która wspólnie z Klaudią Cierniak-Kożuch, krakowskim lekarzem otolaryngologiem zdobyła najwyższy wulkan świata. Obie panie uczestniczą w projekcie Korona Wulkanów Ziemi i mają sześć zdobytych szczytów na swoim koncie. Będą opowiadać o tym, jak zdobywa się wulkany, jak się walczy z własnymi słabościami i co czuję się, gdy stopa dotyka szczytu.
Emocjonująco zapowiada się prelekcja ekipy #K2dlaPolaków, czyli Janusza Majera, szefa programu Polski Himalaizm Zimowy oraz przedstawiciele zespołu:. Marcina Kaczkana, Jarosława Botora oraz pochodzącego z Rzeszowa – Maciej Bedrejczuka. Opowiedzą oni o dotychczasowej eksploracji Góry Gór – jak nazywany jest często K2 – oraz o planie Narodowej Wyprawy Zimowej na ten szczyt, jedyny, niezdobyty zimą ośmiotysięcznik.
Więcej informacji na stronie http://kalejdoskoppodrozniczy.pl/festiwal/
Bilety na PKP nadal są dostępne. Podczas imprezy będzie je można kupić w stacjonarnym punkcie festiwalowym. Karnet na wszystkie dni kosztuje 75 zł. Wejściówki na sobotę i niedzielę – po 30 zł.