Jak pracuje serce i co wspólnego ma z tym prąd? Jak można zwiększyć efektywność pamięci? Jak brzmi kosmos? Uczniowie szkół podstawowych z całego regionu znów będą mieli okazję z poznać tajniki nauk ścisłych – w środę, 8 lutego rozpoczyna się rekrutacja na letni semestr Politechniki Dziecięcej.
Na zajęciach Politechniki Dziecięcej poprzez eksperymenty, pokazy i ciekawe ćwiczenia dzieci odkrywają, że nauka może być doskonałą zabawą. Zajęcia prowadzą nauczyciele akademiccy, studenci, oraz naukowcy i popularyzatorzy nauki z całej Polski. Poruszane tematy dotyczą przede wszystkim nauk ścisłych, w tym m.in. fizyki, chemii, lotnictwa, ale także nauk przyrodniczych.
Mali studenci odkrywają świat
Letni semestr przyniesie wiele ciekawych odkryć. Mali studenci Politechniki Dziecięcej na zajęciach „Serce – jak to działa?” spotkają się z dr Iwoną Nowak, która opowie o tym jak pracuje serce i co z tym wspólnego ma prąd. Na zajęciach pt. „Wielki Wybuch, czarne dziury i Kosmos”, które poprowadzi pasjonat i popularyzator astronomii Radosław Pior, uczestnicy wsłuchają się w dźwięki Kosmosu, przybliżą do gwiazd, by wreszcie wybuchowo wylądować. Temat automatyki i produkcji przemysłowej w przystępnej formie przybliży dzieciom Natalia Rusin-Zielińska podczas wykładu pt. "Czy sterownik steruje, a falownik faluje?". Natomiast aby lepiej zapamiętać wszystkie nowe informacje, na zajęciach „Pamięć doskonała. Jak się uczyć, żeby wszystko pamiętać?", wspólnie z zajmującymi się na co dzień szkoleniami oraz psychologią Magdaleną Popek i Joanna Kotek, poznają i przećwiczą techniki zwiększające efektywność pamięci.
Laboratoria Politechniki Dzięcięcej w Ustrzykach Dolnych – fot. Anna Brzeziańska
Dla kogo Politechnika Dziecięca?
Zajęcia Politechniki Dziecięcej, organizowane od 2009 roku przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, przeznaczone są dla wszystkich uczniów szkół podstawowych w wieku 6-12 lat. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, zawsze w sobotę, w pięciu lokalizacjach: Rzeszowie, Ustrzykach Dolnych, Mielcu, Dębicy oraz w Stalowej Woli.
Zajęcia w Rzeszowie przeznaczone są dla dzieci z całego województwa podkarpackiego, w Ustrzykach Dolnych dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych w Gminie Ustrzyki Dolne oraz uczniów z Gminy Olszanica, w Mielcu dla dzieci mieszkających w powiecie mieleckim, w Dębicy uczniów szkół podstawowych z powiatu dębickiego, a w Stalowej Woli zamieszkałych na terenie powiatu stalowowolskiego.
Rejestracji do poszczególnych filii można dokonać online na stronie Dolina Wiedzy od 8 lutego od godz. 10.00 do 19 lutego do godz. 23.59.59. Rejestrację należy potwierdzić poprzez linka wysłanego automatycznie na adres mailowy podany w formularzu rejestracyjnym.