Reklama

Lifestyle

Błogosławieństwo zwierząt w Mikstacie. Ponad 300-letnia tradycja

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 17.08.2016
28822_IMG_1697
Share
Udostępnij

W Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie (południowa Wielkopolska) odbył się we wtorek unikatowy, a przy tym niezwykle widowiskowy obrzęd błogosławieństwa zwierząt, którego dokonał biskup pomocniczy kaliski Łukasz Buzun.

Przed bramą prowadzącą do sanktuarium w niezwykłej procesji – wraz ze swoimi właścicielami i opiekunami  przeszły (lub były niesione) konie, kucyki, krowy, psy, koty, króliki, szynszyle, świnki morskie, chomiki, ptaki, żółwie, gołębie, pszczoły, a nawet kameleon… Niemal cała Arka Noego. Niektóre zwierzęta zostały na tę okazję odświętnie ustrojone kokardkami i innymi ozdobami. Uwagę zwracało to, że nawet psy i koty odnosiły się do siebie przyjaźnie. Oczywiście, tradycji stało się zadość i na zakończenie obrzędu błogosławieństwa bp Łukasz Buzun i kustosz sanktuarium, ks. Krzysztof Ordziniak, wypuścili gołębie z klatek.

Obrzęd błogosławieństwa zwierząt odbywa się w niespełna 2-tysięcznym Mikstacie co roku 16 sierpnia w ramach uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha. Na ten jedyny w swoim rodzaju odpust przyjeżdżają co roku tłumy pielgrzymów z bliższych i dalszych stron, a nawet z zagranicy – w tym roku w odpuście uczestniczył 3-letni Roszek, który przyjechał z rodzicami aż z Belgii.

Błogosławieństwo zwierząt w ramach uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha nie odbywa się przypadkiem: święty ten jest bowiem uważany m.in. za opiekuna zwierząt domowych. Ponadto tereny te były nawiedzane przez zarazy, które dziesiątkowały zarówno mieszkańców, jak i ich dobytek. Mieszkańcy miasteczka wierzą, że to dzięki wstawiennictwu św. Rocha ich przodkowie oraz zwierzęta zostali ocaleni.

Ten widowiskowy obrzęd jest kultywowany w Mikstacie od… ponad 300 lat. W 2015 r. uroczystości ku czci św. Rocha wraz z błogosławieństwem zwierząt zostały wpisane na krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, gdzie znalazły się obok m.in. szopek krakowskich, pochodu Lajkonika, flisackich tradycji w Ulanowie, języka esperanto, polskich tańców ludowych czy tradycyjnej techniki ludwisarskiej w ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie.

 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy