Cicha, wspierająca, kochająca, stojąca na straży domowego ogniska – Zofia Beksińska, muza swego męża, cenionego artysty malarza, i matka Tomasza – ekscentrycznego dziennikarza Tomasza Beksińskiego, jest bohaterką trzeciej edycji Festiwalu Crazy Girls w Cisnej. Na festiwalu, który rozpoczyna się w piątek (13 bm) i potrwa do niedzieli (15 bm), będzie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego o Zofii Beksińskiej.
O Zofii Beksińskiej mówi się, że była cichą bohaterką sukcesów i dramatów Beksińskich. Choć żyła w cieniu swojego męża, to jednak właśnie ona była kołem zamachowym, dzięki któremu i Zdzisław i Tomasz mogli funkcjonować. Pełniła jednocześnie role matki i ojca, pani i pana domu, negocjatora cen, kierowcy itp. Była też modelką męża, który chętnie robił jej zdjęcia. Niczym święta patronka, szalona w swym poświęceniu i miłości, czuwała nad swymi mężczyznami akceptując ich wszelkie dziwactwa. Kiedy zmarła w 1998 roku nagle na tętniaka aorty, zaczęło sypać się życie Beksińskich. Rok później Tomasz popełnił samobójstwo, a Zdzisław musiał nauczyć się codzienności, w której zawsze wyręczała go żona.
– Nie uważała się za dobrą żonę, bo nie miała pojęcia, co tak naprawdę dzieje się w głowie męża. Według niej samej, jedynym jej walorem było to, że nie miała o nic pretensji – zupełnie jak stoicy – powiedziała aktorka Aleksandra Konieczna, która w filmie „Ostatnia rodzina” wciela się w postać Beksińskiej.
O Zofii Beksińskiej, ale także o Zdzisławie i Tomaszu, będą rozmawiać zaproszeni goście i uczestnicy festiwalu „Crazy Girls”. To już trzecia odsłona festiwalu poświęconego kobietom-współtwórczyniom sukcesów swoich sławnych mężów, którego pomysłodawczynią jest Julia Kubica, dyrektorka Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej. Bohaterkami poprzednich edycji były: Zofia Komedowa i Julia Warhola.
Program festiwalu:
13 listopada (piątek) godz. 18
– wernisaż wystawy fotograficzno-wspomnieniowej „Zofia od Beksińskich” /m.in.: zdjęcia artystyczne Zdzisława Beksińskiego z lat 50-tych/
– premiera filmu dokumentalnego o Zofii Beksińskiej
– koncert: Tyburowski & Bora Duo /repertuar klasyczno-jazzowy na wibrafon i fortepian/
14 listopada (sobota) godz. 18
– o fotografii w twórczości Zdzisława Beksińskiego opowie Piotr Zelny z Muzeum Historycznego w Sanoku
– projekcja filmu dokumentalnego „Beksiński – autoportret pośmiertny” (2006) reż. Alicja Wosik
– koncert: Orkiestra Jednej Góry Matragona /najnowszy projekt: Anarti – muzyka zaginionego świata/
15 listopada (niedziela) godz. 18
dzienniki filmowe Zdzisława Beksińskiego /projekcja wybranych fragmentów z komentarzem Tomasza Szwana/
„Niebezpieczne związki życia rodzinnego i sztuki” – rozmowa z psychologiem rodzinnym Łukaszem Matuszem i reżyserem-dokumentalistą Tomaszem Szwanem
– koncert: Piosenki o miłości. Joanna Halszka Sokołowska Halszka (wokal, gitara), Daniel Pigoński (klawisze), Kuba Czubak (wokal, bas)