Prace ośmiu artystów o międzynarodowej renomie, nawiązujących w swej twórczości do pop-artu, będą prezentowane w DagArt Galerie na wystawie zatytułowanej „POP NOW!”. Najmocniejszym i najcenniejszym akcentem będą jednak oryginalne prace twórcy nurtu Andy’ego Warhola, w tym słynna puszka Campbell’s soup.
Brat Artiste, Fred Benoit, Bernard Kowalczuk z Francji, Alfredo Longo, Joel Moens De Hase z Belgii i Charles Fazzino z USA, oraz Maciej Wieczerzak i Jacek Hazuka z Polski – to ośmiu współczesnych artystów o międzynarodowej renomie, których łączy fakt, iż tworzą w nawiązaniu do jednego z najważniejszych kierunków w sztuce XX wieku, pop-artu. Ich prace będzie można podziwiać na wspólnej wystawie „POP NOW!”, jedynej w Polsce konfrontacji pioniera pop-artu, Ande’go Warhola z współcześnie tworzącymi kontynuatorami stylu.
– To wyjątkowa sytuacja, że mieszkańcy regionu, w którym praktycznie nie ma rynku sztuki, maja okazję zobaczyć twórczość jednych z najbardziej interesujących dziś artystów tworzących w nurcie pop-artu. Są to nazwiska, których prace z łatwością można znaleźć w Paryżu, Nowym Yorku, Singapurze czy Dubaju – mówi Dagmara Kowal-Hazuka, prezes Stowarzyszenia „Namaluj mi Europę”, które organizuje wystawę. – Nadarza się również wyjątkowa okazja spotkania z jednym z najciekawszych europejskich rzeźbiarzy, Alfredem Longo, który jest gościem honorowym wernisażu wystawy w czwartek 15 października o godz. 19.
Wieczerzak i Hazuka w towarzystwie znanych kolegów po fachu
Wśród artystów z Polski DagArt Galerie zaprezentuje oryginalną twórczość świetnie zapowiadającego się artysty z Mielca, 29-letniego Maćka Wieczerzaka, który pomimo młodego wieku jest jedynym młodym artystą z Podkarpacia, który prezentował swoje prace w prestiżowej Saatchi Gallery w Londynie. To także najmłodszy artysta naszego regionu, którego prace wystawiają galerie na zachodzie Europy (Arnaud Rogez Gallery, Bruksela; Van Lonn Galleries, Vught). Maciej Wieczerzak na co dzień mieszka i pracuje w Mielcu, gdzie ma pracownię artystyczną zajmującą się sztuką, projektowaniem i designem.
Drugim polskim artystą, którego prace zobaczymy, będzie mieszkający i tworzący w Rzeszowie Jacek Hazuka. Ten światowej sławy malarz osiedlił się w stolicy Podkarpacia po 33 latach pobytu we Francji, by to właśnie tu stworzyć monumentalny cykl „Europa”, ukazujący impresje 28 stolic Unii Europejskiej.
Zaistnieć na zachodnio-europejskim rynku sztuki
– Jesteśmy przekonani, że wysoka artystyczna jakość pokazywanych prac, jak również miejsce wystawy (najpopularniejsze w regionie centrum kulturalno-handlowe), zapewni szeroki krąg odbiorców z całej Polski i nie tylko, będąc prestiżową formą promocji regionu na kulturalnej mapie Polski, a dzięki międzynarodowej renomie artystów, wyróżni po raz pierwszy Podkarpacie na zachodnio-europejskim rynku sztuki – mówi Dagmara Kowal-Hazuka, prezes Stowarzyszenia „Namaluj mi Europę”.
DagArt Galerie to powstała w 2006 roku galeria sztuki zajmująca się promocją polskiej sztuki współczesnej na zachodzie Europy. W latach 2006-2010 posiadała swoje siedziby w Arras i Lille we Francji, a w kwietniu bieżącego roku otworzyła swą pierwszą polską siedzibę w Rzeszowie, w Millenium Hall. Dzięki aktywnemu wystawiennictwu i wieloletniemu uczestnictwu w Międzynarodowych Targach Sztuki, DagArt Galerie wpisała się na stałe w europejski pejzaż rynku sztuki. Jedną z najważniejszych wystaw organizowanych przez DagArt Galerie, była w 2007 przekrojowa wystawa pt. „Sztuka: Polska się odkrywa” na zlecenie Departamentu Pas-de-Calais.
Wystawa „POP NOW!” będzie czynna od 15 października do 15 grudnia 2015 roku w galerii sztuki współczesnej DagArt Galerie w Millenium Hall w Rzeszowie.