Reklama

Lifestyle

“Śpiewająca z Wilczkami” w skansenie w Kolbuszowej

Alina Bosak
Dodano: 16.05.2023
74112_wilczki
Share
Udostępnij
W najbliższą sobotę, 20 maja, Muzeum Kultury Ludowej zaprasza na wyjątkowe zwiedzanie w ramach Nocy Muzeów. Za 2 zł będzie można wejść do skansenu – w spichlerzu uczestniczyć w wernisażu malarstwa, a w kościele pw. św. Marka obejrzeć spektakl Teatru Przedmieście pt. „Śpiewająca z Wilczkami”, w którym wzruszającą historię swego życia i rodzinnej kapeli opowiada 85-letnia Helena Wilczek.
 
Specjalny wieczór w kolbuszowskim skansenie rozpocznie się w sobotę o godz. 18.00 od wernisażu wystawy malarskiej „Przestrzenie” w starym spichlerzu z Bidzin.
 
Pokazana zostanie kolekcja prac znakomitych artystów, uczestników Międzynarodowych Plenerów Malarsko-Rzeźbiarskich, które organizowane są w Kolbuszowej od 2001 roku. Na co dzień znajdują się w zbiorach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej i stamtąd zostały wypożyczone na wystawę. 

Plenery malarskie, na które przyjeżdżają artyści z różnych zakątków kraju i świata, wiążą się z otwarciem przed 20 laty Galerii G-2 w Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Kolbuszowej. Powstała z myślą o prezentacji malarstwa regionalnych artystów, a z inicjatywy artysty Maksymiliana Starca (komisarza plenerów) i dyrektorów kolbuszowskich szkół – Mirosława Kaczmarczyka oraz Jerzego Sitko – stała się miejscem, gdzie goszczą także wystawy uczestników plenerów – artystów pochodzących z różnych części kraju i świata.
 
Po wernisażu w spichlerzu, o godz. 20.00 w kościele pw. św. Marka przestawiony zostanie spektakl Teatru Przedmieście pt. „Śpiewająca z Wilczkami”. Jego główną bohaterką jest Helena Wilczek, ostatnia żyjąca artystka ludowa ze słynnej Kapeli Wilczków z Rakszawy – emisariuszka tradycji i bogatej obyczajowości nierozerwalnie związanej z obrzędowością i życiem lasowiackiej wsi. Bogata tradycjami włókienniczymi Rakszawa to miejscowość, gdzie przenikają się elementy dawnej kultury Lasowiaków i Rzeszowiaków. 
 
To właśnie tu całe życie spędziła Helena Wilczek. Dziś, w wieku 85 lat, o swoim dzieciństwie, młodości i muzyce, która nadała sensu jej życiu, opowiada w teatralnym spektaklu. Historia prawdziwa staje się mitologiczną i uniwersalna opowieścią o ludzkim losie. Spektakl jest zaś niezwykłą podróżą w czasie wypełnioną starymi fotografiami, wspomnieniami oraz muzyką i śpiewem na żywo. Muzyka grana na żywo przez muzyków teatru, którzy na podstawie archiwalnych utworów odtwarzają skład instrumentalny kapeli Antoniego Wilczka, jest ważnym elementem spektaklu. „Dzięki nagraniom, przyśpiewkom, a także zapisom oryginalnych pieśni w starych zeszytach próbujemy zachować pamięć odchodzącego już świata, który na naszych oczach powoli znika”, piszą twórcy z Teatru Przedmieście.
 
Autorką scenariusza i reżyserką spektaklu „Śpiewająca z Wilczkami” jest Aneta Adamska-Szukała. Muzykę przygotowali: Jakub Adamski, Jan Niezgoda, Mirosław Kiełbasa. Autorem scenografii jest Maciej Szukała. Występują: Helena Wilczek, Aneta Adamska-Szukała, Kinga Szuberla, Krzysztof Adamski, Maciej Szukała.
 
W tym dniu cena biletu wstępu do skansenu od godz. 17.00 wynosi 2 zł. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy