Reklama

Lifestyle

Namiastka Orszaku Trzech Króli pójdzie do katedry rzeszowskiej

Alina Bosak
Dodano: 05.01.2023
70606_mal
Share
Udostępnij
Po tym jak poinformowano, że 6 stycznia w Rzeszowie nie odbędzie się Orszak Trzech Króli, w mieście powstały mniejsze inicjatywy – pierwsza u ojców pijarów, a druga na osiedlu Zalesie, gdzie siostry serafitki organizują orszak do katedry rzeszowskiej.

W Uroczystość Objawienia Pańskiego co roku w Rzeszowie, podobnie jak w kilkuset innych miejscowościach Polski, odbywał się Orszak Trzech Króli. Po przerwie w 2020 i 2021roku, kiedy to obowiązywały zakazy imprez masowych z powodu pandemii, orszak się nie odbył, a w tym roku nie udało się do niego wrócić. Tymczasem jest to wydarzenie tak popularne, że do miasta przybywa w tym czasie tysiące gości, by włączyć się w świętowanie. W tym roku wielu przekona się, że przemarszu na Rynek nie ma, o czym już pisaliśmy.
 
W sytuacji braku „centralnego” orszaku, mniejszy postanowili zorganizować ojcowie pijarzy, którzy prowadzą szkołę przy ul. Bałtyckiej.
 
Na Osiedlowy Orszak Trzech Króli „Kolęda Pokoju” postanowiła zaprosić również katedra rzeszowska. 
 
„Wraz z Przedszkolem Sióstr Serafitek zapraszamy, by 6 stycznia wziąć udział w Osiedlowym Orszaku Trzech Króli pt. „Kolęda pokoju”. Rozpoczęcie przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP na Zalesiu o godz. 13.45, przemarsz ul. Łukasiewicza, przywitanie Świętej Rodziny przy Katedrze Rzeszowskiej i Msza Święta o godz. 15.00”, można przeczytać na stronie katedry w mediach społecznościowych.

Wcześniej, o godz. 12, w katedrze odbędzie się również uroczysta msza św. pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza w intencji rzeszowskich księży biskupów Kazimierza i Edwarda, których rocznica konsekracji przypada właśnie na obchodzoną 6 stycznia Uroczystość Objawienia Pańskiego.

K + M + B

Obchodzona przez Kościół katolicki Uroczystość Objawienia Pańskiego (Święto Epifanii), zwana popularnie Świętem Trzech Króli, to jedne z najstarszych świąt w chrześcijaństwie.
 
Na stronie diecezji rzeszowskiej możemy przeczytać, że „Dzień Trzech Króli jest świętem Objawienia Boga światu. Był on obchodzony już w III wieku na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki Trzej Królowie, Trzej Mędrcy ze Wschodu złożyli Dzieciątku Jezus. Pierwsi chrześcijanie w tym właśnie dniu świętowali Boże Narodzenie. Dopiero w końcu IV w. do liturgii Kościoła Powszechnego wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie – 25 grudnia i święto Objawienia Pańskiego – 6 stycznia”.
 
W Kościele katolickim Uroczystość Objawienia Pańskiego jest dniem świątecznym, a wierni, są zobowiązani w tym dniu uczestniczyć we mszy św., podczas której święci się wodę, kadzidło i kredę. 

Na drzwiach katolicy wykonują kredą napis K + M + B + bieżący rok. Jest on interpretowany jako: Kacper, Melchior, Baltazar (imiona mędrców) albo jako: Christus manisionem benedicat (Niech Chrystus mieszkanie błogosławi) czy Christus multorum benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Zwyczaj nawiązuje do Księgi Wyjścia (11,1-13,16), kiedy to Izraelici oznaczali drzwi swoich domostw krwią baranka paschalnego. Chrześcijanie, znacząc poświęconą kredą odrzwia swoich mieszkań, proszą Chrystusa o błogosławieństwo, a także publicznie wyznają swoją wiarę.

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy