Reklama

Lifestyle

Ruszają bożonarodzeniowe jarmarki. Gdzie się wybrać?

Alina Bosak
Dodano: 02.12.2022
69496_jarmark
Share
Udostępnij
Do Świątecznego Miasteczka zaprasza od soboty Rzeszów, ale bożonarodzeniowe jarmarki szykują się także w okolicy. Co rusz pojawiają się kolejne zapowiedzi. Chętnych do nabycia świątecznych słodkości, smakołyków i rękodzieła już dziś zaprasza w niedzielę 18 grudnia do Maneża Miejski Dom Kultury w Łańcucie. Tego samego dnia stragany rozłożą wystawcy na Rynku Galicyjskim w sanockim skansenie. 
 
Świąteczne jarmarki to najmilsza rozrywka w czasie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Nieustannym kiermaszem już od soboty 3 grudnia będzie się cieszył Rzeszów, ale i inni szykują podobne, choć raczej 1-3-dniowe atrakcje.  

W gminie Trzebownisko już od 2 grudnia

Weekendowe Świąteczne Miasteczko otwiera także Centrum Kultury i Sztuki w Łące k. Rzeszowa, zapraszając w sobotę i niedzielę 3-4 grudnia na jarmark, na którym będzie można zakupić: miody, oleje, czekoladki, nalewki, kosmetyki naturalne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne i inne. W sobotę jarmark rozpoczyna się o godz. 9.00 i w trakcie zaplanowano m.in. warsztaty pieczenia pierników, o godz. 15.00 spektakl „Gwiazdka Pana Andersena” w wykonaniu aktorów Teatru Maska, o 16.30 bajkowe opowieści w Bibliotece Sztuki, a o godz. 18.00 koncert zespołu „Blayzer”. W niedzielę jarmark czynny będzie od godz. 12.00, o 14.00 zaplanowano mikołajkową zabawę dla dzieci, a o 16.00 spotkanie ze Świętym Mikołajem. 
 
Wioskę św. Mikołaja otwiera w piątek, 2 grudnia także Zielony Kompleks Dwór OSTOYA w Jasionce niedaleko Rzeszowa. Będzie ona czynna w dniach 2-4 grudnia i w kolejne weekendy (9-11 grudnia i 16-18 grudnia). Wejście jest bezpłatne. W programie spotkanie ze Świętym Mikołajem i Elfami, przejażdżki konne, alpaki oraz kiermasz świąteczny.

Mikołaj chętnie wręczy przyniesione przez rodziców paczki i sfotografuje się z dziećmi. Rodzice będą mogli delektować się aromatem czekolady, herbaty zimowej lub grzańca. 

Do Przemyśla lub Sanoka

11 grudnia na 22. Ludowy Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza Centrum Kulturalne w Przemyślu. Na kiermaszu swoje rękodzieła związane z tym świątecznym okresem wystawią twórcy z Podkarpacia. Zaproszony zespół folklorystyczny zaśpiewa kolędy i pastorałki, a także zaprosi na degustację potraw wigilijnych. To przedsmak dużej miejskiej imprezy, która odbędzie się tydzień później, 15-17 grudnia. Wielki Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Starego Miasta w Przemyślu. Na straganach będzie można znaleźć m.in. szopki, bombki choinkowe, wigilijne dekoracje i stroiki, wyroby rękodzielnicze, biżuterię, szkło, kalendarze i choinki. Nie zabraknie również świątecznych przysmaków: pierogów, uszek, domowych ciast, ciasteczek, wędlin, serów, miodów, grzańców i wielu innych. Jarmarkowi towarzyszyć będą warsztaty i konkursy dla dzieci, degustacje i koncerty. Jarmark ma być czynny w piątek w godz. 12.00-20.00, a w sobotę i niedzielę w godzinach 10.00-20.00.
 
Sąsiedzi Rzeszowa już dziś zapraszają na Łańcucki Jarmark Świąteczny w Maneżu w niedzielę 18 grudnia, w godz. 9.00-17.00. W programie kiermasz rękodzieła i rzemiosła artystycznego, degustacja i sprzedaż jadła świątecznego, a nawet stoisko z darmowymi książkami pod choinkę! Muzyka, wizyta Świętego Mikołaja i tym podobne atrakcje.

Wcześniej, 16-17 grudnia, można wybrać się na V Leski Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się na miejskich deptakach. Tu także w ofercie będą lokalne wyroby związane m.in. z kulturą Bieszczadów. W tym roku nie zabraknie też uwielbianego przez turystów Jarmarku Bożonarodzeniowego na Rynku Galicyjskim w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. To już XI edycja tej imprezy, podczas której nie tylko można zachwycić się bieszczadzkim czy „galicyjskim” rękodziełem, ale i nauczyć się robienia np. ozdób choinkowych na warsztatach prowadzonych przez pracowników skansenu. 

Robienie ozdób w Kolbuszowej

Już w najbliższą sobotę 3 grudnia będzie też można wykonać ozdoby bożonarodzeniowe samodzielnie podczas warsztatów w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Poprowadzą je Justyna Niepokój-Gil i Danuta Olszowy. Warsztaty trwają od godz. 10.00 do 12.00. Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu do skansenu (ulgowy – 10 zł, dzieci do lat 7 – bezpłatnie, z Kartą Dużej Rodziny – 50% zniżki). Zapisy: tel. 669 001 223 lub 17 22 71 071, e-mail: recepcja@muzeumkolbuszowa.pl. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy