Reklama

Lifestyle

Z Łukasiewiczem zgarniesz nagrodę. Konkurs dla studentów!

Biznesistyl.pl
Dodano: 11.10.2022
67909_lampa
Share
Udostępnij
Vouchery o wartości 1500, 1800 i 2000  zł, a także wartościowe wyróżnienia to nagroda dla studentów, którzy wymyślą grę planszową „Wyścig po lampę”, nawiązującą do ogromnej roli, jaką lampa naftowa wynaleziona przez Ignacego Łukasiewicza odegrała w rewolucji oświetlenia na świecie. Konkurs „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego z okazji Roku Ignacego Łukasiewicza. Prace można nadsyłać do 31 października!
 
Wynalazca Ignacy Łukasiewicz to prawdziwy startupowiec. Romantyczny buntownik, wcześnie osierocony przez ojca i wcześnie zmuszony do zarabiania na życie, zdobył wielką fortunę, dzięki wydestylowaniu nafty z ropy naftowej, wynalezieniu lampy naftowej i prekursorskiemu wydobyciu ropy naftowej. Pochodził z Podkarpacia i tu otwierał kopalnie ropy naftowej, ale studia ukończył i tytuł magistra farmacji na Uniwersytecie Wiedeńskim obronił dopiero w wieku 30 lat. W tym samym, 1852 roku z przyjacielem Janem Zehem w aptece Mikolascha we Lwowie wydestylował naftę z ropy naftowej, a następnie znalazł jej praktyczne zastosowanie wymyślając lamę naftową.
 
Może być dziś inspiracją dla wszystkich, którzy wynalazkami chcę zmieniać świat. Skłania też do refleksji nad fenomenem światła.

Świetlne rewolucje

Światło od tysięcy lat rozświetla ludziom noc. Dziś milionami lamp i żarówek LED, ale jeszcze 200 lat temu nie było alternatywy dla kopcących i wydzielających nieprzyjemny zapach lamp olejowych. Lampa naftowa, poprzedniczka żarówki, była rewolucją dla życia społecznego i gospodarczego. Bez światła nie  ma rozwoju, a kolejne cywilizacyjne skoki człowiek osiągał właśnie dzięki światłu. Najpierw odkrył ogień, dzięki któremu powstała pochodnia, ponad 4 tysiące lat temu świeca. 
 
Po lampie Łukasiewicza z 1853 roku kolejnego przewrotu dokonała żarówka Edisona z końca XIX wieku, a  lata 60. XX wieku przyniosły pierwsze diody LED. 
 
W tę niezwykłą historię wpisuje się Łukasiewicz, wynalazca z Podkarpacia urodzony w Zadusznikach koło Mielca. Dlatego w Roku Łukasiewicza Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie ogłosił konkurs „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś”, w którym studenci mogą wygrać cenne nagrody wymyślając grę planszową „Wyścig po lampę”, nawiązującą do historii rewolucji oświetlenia na przestrzeni tysięcy lat, ze szczególnym uwzględnieniem ogromnej roli lampy naftowej Łukasiewicza.
 
Gra powinna zawierać oprócz elementów graficznych zasady i reguły. Może być w dowolnym formacie, w wersji tradycyjnej – drukowanej oraz wersji cyfrowej. Technika: graficzne opracowanie plansz, kart oraz wszystkich elementów gry planszowej

Nagrody 

Nagrodami w konkursie są vouchery zakupowe:
 
I miejsce – voucher EMPIK o wartości 2 tys. zł.
II miejsce – voucher EMPIK o wartości 1800 zł.
III miejsce – voucher EMPIK o wartości 1500 zł.
 
Organizatorzy konkursu przygotowali też wyróżnienie o wartości 800 zł oraz wyróżnienie o wartości 600 zł. Prace przyjmowane będą do 31 października 2022 roku  w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego; Departament Promocji, Turystki i Współpracy Gospodarczej; al. Cieplińskiego 4; 35-010 Rzeszów; pokój 326.
 
Województwo podkarpackie przygotowało także konkursy dla uczniów szkół podstawowych i średnich. O nich i o konkursie dla studentów, a także regulaminy znajdują się na stronie:
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy