Willa przy ul. Jagiellońskiej 24 w Rzeszowie została zbudowana przez rodzinę Edwarda Janusza, sławnego rzeszowskiego fotografa, który zaczął portretować miasto ponad 130 lat temu. Dziś w dawnej willi Januszów mieści się Estrada Rzeszowska, która w najbliższą sobotę, 15 października, zaprasza na zwiedzanie wraz Elżbietą Kaliszewską – prawnuczką Edwarda i Leopoldyny Januszów. Na ten dzień zaplanowano m.in. odsłonięcie pamiątkowej tablicy, otwarcie wystawy fotografii i premierę publikacji „Edek nie od kredek, czyli o Edwardzie Januszu fotografii geniuszu”. Współautorem przedsięwzięcia jest Fundacja Rzeszowska.
Rodzina Januszów przez 65 lat prowadziła
znany zakład fotograficzny w Rzeszowie. Funkcjonował on w Rzeszowie przy ul. Sandomierskiej 18 (obecnie ul. Grunwaldzka) w latach 1886 – 1951.
W pobliżu Januszowie wybudowali sobie dom – willę przy Jagiellońskiej 24, w której mieści się dziś Estrada Rzeszowska. Edward Janusz już wtedy nie żył, a dom postanowiła postawić żona fotografa Leopoldyna z domu Krause.
– Wzniesiono go w latach 1932-1934 jako pierwszą willę miejską z ogrodem o zdecydowanie nowoczesnej formie, wpisującą się w estetykę umiarkowanego modernizmu – mówi Joanna Jęczalik, kuratorka wystawy.
Rekonesans po willi
Rekonesans po Jagiellońskiej 24 to wydarzenie zarówno dla odkrywców rzeszowskich zakamarków, rodzin z dziećmi, jak i fanów mappingu. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16.00 wernisażem wystawy, na której będzie można zobaczyć unikatowe archiwalne fotografie willi przy Jagiellońskiej 24 i rzeszowskie okolice z początku XX w., i porównać je ze współczesnymi widokami obiektu. Wystawa potrwa do 4 listopada br.
Podczas wernisażu zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica, a potem Elżbieta Kaliszewska zabierze gości wystawy na spacer po willi swoich pradziadków. Na ten dzień zaplanowano wiele atrakcji już od godz. 11., wśród nich premierę publikacji „Edek nie od kredek, czyli o Edwardzie Januszu fotografii geniuszu” autorstwa Darii Kot i Joanny Jęczalik, kreatywne warsztaty. Atrakcją specjalną będzie Retro Mapping na budynku Estrady Rzeszowskiej połączony z imprezą muzyczną, RIK Caffe oraz polaroidowymi sesjami foto.
– Nie ustajemy w popularyzacji dziedzictwa rodziny Edwarda i Leopoldyny Janusz, którzy nie tylko pozostawiali po sobie w Rzeszowie wspaniałe archiwum fotografii przedstawiających mieszkańców Rzeszowa i okolic, stanowiących jeden z największych w Polsce i najlepiej zachowanych zbiorów zdjęć historycznych pochodzących z jednego źródła, ale też inwestowali początkiem XIX w., w nieruchomości wpływając tym samym na układ urbanistyczny okolicy ul. Poniatowskiego i ul. Jagiellońskiej w Rzeszowie. Tym razem podjęliśmy inicjatywę wg koncepcji Joanny Jęczalik, która wspólnie z Darią Kot przygotowała fantastyczną publikację dla młodych odbiorców poświęconą Edwardowi Januszowi oraz zaplanowała międzypokoleniowe wydarzenie obfitujące w przeróżne atrakcje wykorzystujące archiwalne fotografie w nowoczesny sposób – mówi Ilona Dusza Rzeszowska, prezes Fundacji Rzeszowskiej.
Prezent dla gości rekonesansu
Dla uczestników przewidziany jest okolicznościowy upominek w postaci katalogu wystawy.
Wystawa „Jagiellońska 24” jest organizowana w ramach projektu „Willa Januszów” realizowanego przez Fundację Rzeszowską wg koncepcji kuratorki artystycznej Joanny Jęczalik. Koordynator projektu: Ilona Dusza Rzeszowska. Partnerzy projektu: Estrada Rzeszowska, Rzeszowski Inkubator Kultury. Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach konkursu „Działania w zakresie ochrony zabytków, opieki nad zabytkami oraz promocji lokalnego zasobu zabytkowego” 2022 prowadzonego przez Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie.
Rekonesans po Jagiellońskiej 24 [PROGRAM]
15 października 2022 r.
Rzeszowski Inkubator Kultury, Estrada Rzeszowska, Jagiellońska 24
11:00 – 11:45
Edek nie od kredek, czyli o Edwardzie Januszu fotografii geniuszu – premiera publikacji
Aktywne czytanie książki wspiera rozwój dziecka i stanowi świetną zabawę dla całej rodziny. Spotkanie będzie okazją do poznania autorki publikacji Darią Kot i spędzenia wspólnego czasu w przyjaznej atmosferze. Dzieci będą miały okazję wysłuchać tekstu publikacji czytanego przez autorkę. Dla młodych czytelników przewidziane są upominki.
12:00 – 13:00
Fotokolaże – rodzinne warsztaty plastyczne
Podczas warsztatów prowadzonych przez Joannę Jęczalik uczestnicy w grupie stworzą kolażowy portret przodków rodziny z przyniesionych przez siebie fotografii. Wybrana technika nawiązuje do kolażowych ilustracji zamieszczonych w publikacji „Edek nie od kredek, czyli o Edwardzie Januszu fotografii geniuszu”. Kolaż, to technika plastyczna polegająca na tworzeniu obrazów przez łączenie ze sobą różnych materiałów. Pomaga w rozwoju kreatywności dziecka i jest łatwym sposobem na uzyskanie ciekawego efektu. Rodzinnie spędzony czas będzie okazją do wyciągnięcia starych albumów ze zdjęciami i upamiętnienia swoich najstarszych członków rodziny dzięki warsztatom. Prace stworzone przez uczestników wydarzenia zostaną pokazane na wystawie w wirtualnej galerii Rzeszowskiego Inkubatora Kultury, która została utworzona w czerwcu 2020 roku jako odpowiedź na możliwość wystawiania prac młodych i zdolnych twórców w czasach izolacji społecznej wywołanej globalną pandemią wirusa SARS- Cov-2.
Obowiązuje rezerwacja miejsc. Zgłoszenia są przyjmowane do 14.10.2022 pod adresem e-mail: fundacja@rzeszowska.org.pl. Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.
16:00 – 18:00
Jagiellońska 24 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej i wernisaż wystawy z oprowadzaniem po Willi Januszów
Wydarzenie będzie okazją do spotkania się z historią willi i zobaczenia jej z perspektywy dziejowej. Na wystawie zostaną zaprezentowane archiwalne fotografie ukazujące willę i jej otoczenie podczas budowy oraz w okresie zamieszkiwania jej przez Fryderyka Janusza – syna Edwarda i Leopoldyny. W czasie wernisażu nastąpi także uroczyste odsłonięcie tablicy przy udziale gościa specjalnego jakim jest Elżbieta Kaliszewska – prawnuczka Edwarda i Leopoldyny oraz autorka publikacji „Czas w kadrze zatrzymany – Edward Janusz i jego fotografie”. Za jej sprawą uczestnicy przeniosą się w czasie do lat kiedy willę zamieszkiwali jej przodkowie. Uczestnicy poznają pierwotne przeznaczenie pomieszczeń, ich wygląd i rodzinne historie odgrywające się w murach willi. Spacer po kamienicy będzie jedyną okazją do zajrzenia w na co dzień niedostępne zakamarki budynku. Dla uczestników przewidziane są okolicznościowe upominki.
18:00 – 22:00
Retro Mapping na budynku Estrady Rzeszowskiej z imprezą muzyczną
Zachwycający pokaz wizualny tworzony na żywo z wykorzystaniem archiwalnych zdjęć rodziny Januszów przez Jakuba Ziajora i przy oprawie muzycznej w wykonaniu Daniela Malchara.
ATRAKCJE DODATKOWE:
13:00 -22:00
• RIK Caffe
• Polaroid – retro sesje foto