Moda odzwierciedla swoją epokę i jako branża ma ogromny wpływ na globalną gospodarkę. Jak wpływa na różne dziedziny naszego życia? Będą o tym dyskutować eksperci z Polski, Niemiec i Ukrainy podczas interdyscyplinarnego seminarium naukowego Moda i Trendy 2022, które odbędzie się na Uniwersytecie Rzeszowskim w sobotę, 8 października.
Od ponad dekady Europa głośno mówi o globalnym ociepleniu i konieczności ograniczania emisji CO2, a jednocześnie w ostatnim dziesięcioleciu produkcja odzieży wzrosła dwukrotnie. Rośnie zatem moda na vintage, ale i branża, która wciąż produkuje nie zamierza kapitulować. Zmienia się i dostosowuje do trendów i globalnej gospodarki, jednocześnie mają na nie wpływ. Modzie sprzyjają najnowsze technologie. Mamy do dyspozycji wirtualne przymierzalnie i voice shopping. Algorytmy przewidują trendy i projektują ubrania.
Moda wciąż angażuje nasze emocje, każe dążyć za coraz to nowymi produktami, wpływa na nasz styl życia i wymusza nowe rozwiązania legislacyjne.
Różne aspekty i wpływy mody na globalną gospodarkę omówią eksperci z Polski, Niemiec i Ukrainy podczas interdyscyplinarnego seminarium naukowego „Moda i Trendy 2022”, które odbędzie się w budynku Biblioteki, sala 50 (od godz. 10.00). Uczestnicy debaty przyjrzą się modzie także z perspektywy historycznej, kulturowej, literackiej. Będzie też mowa o trendach w rozwoju języka i technologii, a także o tym, jak moda odpowiada na wyzwania dzisiejszej rzeczywistości. W rzeszowskim Muzeum Okręgowym, które posiada bogate zbiory historycznych ubiorów, rekordy popularności biła przez wiele miesięcy wystawa „
Modowy luksus” i jej kuratorka Beata Kuman również na UR opowie o „Historycznym kodzie ubioru”. Interdyscyplinarne seminarium naukowe to projekt Studenckiego Koła Naukowego „Poligloci”.
Wydarzenie poprzedzają pokazy mody projektantów z Polski (m.in. Basia Olearki), Niemiec i Ukrainy, w piątek, w Hotelu Prezydenckim w Rzeszowie. Obejrzą je znamienici goście XXX dorocznego Kongresu Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich i XXV dorocznego Kongresu Krajowego Związku Towarzystw Polsko-Niemieckich, który rozpoczyna się w Rzeszowie w piątek i potrwa do niedzieli.