Przeboje Hanki Ordonówny, filmowe hity Eugeniusza Bodo, których melodie rozbrzmiewały na dancingach i scenach w dwudziestoleciu międzywojennym przypomną aktorzy Teatru im. W. Siemaszkowej. Na spektakl muzyczny „Przedwojenna Kawiarnia” w reżyserii Jana Nowary w czwartek, 8 września, w rocznicę obrony Rzeszowa, zaprasza do teatru Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Bezpłatne bilety można odbierać w siedzibie Instytutu od piątku, 2 września.
Spektakl „Przedwojenna Kawiarnia” nawiązuje do 20-lecia międzywojennego – czasu niełatwej budowy suwerennego państwa, ale i radości z odzyskanej po dwóch wiekach niepodległości. Dedykowany jest pamięci poległych w obronie Ojczyzny w 1939 r. i należy do całego programu wydarzeń, jakie w związku z rocznicą wybuchu II wojny światowej przygotował rzeszowski oddział IPN. Jest też okazją do przypomnienia i uczczenia pamięci żołnierzy 24. Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego, którzy polegli we wrześniu 1939 roku w obronie Rzeszowa. 83 lata temu, właśnie 8 września wojska niemieckie dotarły do Rzeszowa, którego bronił 24. pułk ułanów będący częścią 10. Brygady Kawalerii, dowodzonej przez płk. Stanisława Maczka.
Koncert w teatrze
Widowisko „Przedwojenna Kawiarnia”, który przywołuje czas, kiedy jeszcze wojna była tylko hipotezą, a w kawiarniach kwitło towarzyskie życie i zwykłe ludzkie sprawy, zostanie wystawione na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 7/9. Repertuar wypełniają utwory 20-lecia międzywojennego w nowych aranżacjach. Spektakl przeplatany piosenkami i zdjęciami z epoki przedstawia ludzi, którzy przewijają się przez symboliczną kawiarnię.
Darmowe bilety
Na spektakl można otrzymać bezpłatne wejściówki. Są one do odbioru w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 w Rzeszowie od 2 września 2022 r. , w godz. 8:00 do 15:00. Jedna osoba może otrzymać tylko 2 wejściówki.