Reklama

Lifestyle

Jan Gryka w Galerii Pastula – artyści otworzą muzeum

Alina Bosak
Dodano: 27.04.2022
62836_jan_gryka-zaproszenie
Share
Udostępnij
Ambitna galeria sztuki współczesnej ukryta w leśnym krajobrazie w Porębach Kupieńskich zaprasza w sobotę, 7 maja, na otwarcie wystawy autorstwa Jana Gryki pt. „Historia Księgi Pamiątkowej”. Wernisaż ma bardzo bogaty program. Prof. Gryka, od studiów związany z lubelskim UMCS do udziału w wydarzeniu zaprosił kilkunastu artystów. Podczas wernisażu przy Galerii Pastula zostanie otwarte Małe Muzeum Drobnych Przejawów Sztuki.
 
Ciesząca się wielką estymą wśród miłośników sztuki Galeria Pastula zapewne znów przyciągnie tłum gości z Rzeszowa i okolic. Będzie też spora reprezentacja lubelskich twórców. Gospodarz tego miejsca Jan Pastuła tym razem zaprosił na wystawę prof. Jana Grykę, współzałożyciela Galerii Białej, kierownika Zakładu Intermediów i Rysunku na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. To uczelnia, której Jan Gryka jest też absolwentem. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mariana Stelmasika obronił w 1983 roku. W swojej twórczości sięga do różnorodnych form wypowiedzi, m.in. performance’u. Posługuje się formułą instalacji, wykorzystując nietrwałe substancje jak mąka z wodą, jajkiem, jedwabna nić, a także oklejając przedmioty drobinami ciasta, akcentuje nietrwały charakter działania artystycznego. O wystawie „Historia Księgi Pamiątkowej”, którą pokaże w Galerii Pastula, pisze: „Na początku 2013 roku administratorka Centrum Kultury w Lublinie, do Galerii Białej przyniosła opasłą księgę pamiątkową z pytaniem czy ją chcemy? Oczywiście księgę przejęliśmy natychmiast. Miała format zbliżony do A3,  około 100 stron o gramaturze 250 – 300 gr. Papier już dość pożółkły i matowy. Księga była oprawiona w brązową dermę i wyglądała dość poważnie i urzędowo, a złoty tłoczony napis dopełniał całości. (…) Księgę ową przekazaliśmy Mariuszowi Tarkawianowi. Już jesienią 2013 roku powstał na jej bazie komiks o sztuce: „Contemporary Art Book”.
 
Prace i pokaz rysunków Mariusza Tarkwiana w Galerii Propaganda w Warszawie dały początek ciekawemu działaniu artystycznemu. Oprawione najpierw w ramki, a  potem wydane w formie tzw. teki rysunkowej, trafiły w ręce kolejnych artystów, którzy je nieco zmieniali, „dorysowując to i owo”. Diametralnie zmienił je Szymon Popielec wprowadzenie do czarno białych rysunków koloru. Jak opisuje prof. Jan Gryka, zmienił się przez to charakter komiksu, który powstał w oparciu o reprodukcje z zakresu sztuki współczesnej” zwykły druk z powrotem przybrał formę oryginału i stał się tzw. „dziełem sztuki”. 
 
Proces tworzenia jednak się nie zakończył. Trwa dopełnianie „Historii Księgi Pamiątkowej”, powstają kolejne rysunki oraz ich transformacje, dokonywane przez innych artystów. 
 
W sobotę,7 maja, będzie można je zobaczyć podczas wernisażu, który rozpocznie się w Galerii Sztuki Współczesnej Pastuła o godz.16. Towarzyszy mu performance Sviety Butsan. O godz. 17.00 otwarte zostanie Małe Muzeum Drobnych Przejawów Sztuki. 

– Będzie to stała realizacja w starym domu, obecnym warsztacie Janka Pastuły, który znajduje się tuż obok Galerii Sztuki Współczesnej Pastuła w Porębach Kupieńskich – opisuje Jan Gryka. – Część kompleksu wystawienniczego „Pastula Gallery” stanie się częścią stałą, rezydencją, czy też specyficzną realizacją, wyodrębnioną z autorskiej „Kolekcji SAMMLUNG Pastula”. Stała realizacja, a więc nie przenośna, ale w istocie organicznie powiązana ze strukturą „upadku” budowli w postaci starej chatki. Jej nośnikiem zatem stanie się film wideo, który powstanie w trakcie realizacji. „Małe Muzeum Drobnych Przejawów Sztuki” będzie również przedłużeniem mitologii „Małego Muzeum Drobnych Przejawów Mąki”, które powstało oficjalnie w 2000 roku i mieści się w małej piwnicy drewnianego domku w Kol. Garbów 121 niedaleko Lublina. Przestrzeń „muzeum” jest rodzajem przechowalni obiektów związanych z mąką, które znalazły tu swoje ostateczne miejsce. Istniejące w nim specyficzne warunki spowodowały, że we wszystkich znajdujących się tam obiektach zachodzą dość szybkie i intensywne procesy biologiczne zmieniające zarówno ich wizualność, jak i postać fizyczną, zaś mieszkające tu zwierzęta zwane „robaczkami sztuki” dopełniają reszty…  Tak  też będzie i w tym wypadku nowa muzealna instytucja w Porębach Kupieńskich stanie się filią wspomnianego muzeum i będzie przenosić te efemeryczne wartości i zjawiska im towarzyszące, które będą wykorzystywać florę i faunę tutejszą, miejscową. W realizacji weźmie udział kilkanaście osób, które zrealizują projekty na miejscu: obiekty, instalacje, fotografie, wideo, realizacje malarskie i rysunkowe, również na zewnątrz budynku oraz w przestrzeni wokół niego. 
 
Reprezentacją tego przedsięwzięcia będą trzy filmy wideo, które goście wernisażu będą mogli obejrzeć o godz.18.00: „Małe Muzeum Drobnych Przejawów Sztuki”, Poręby Kupieńskie, 2022, realizacja Anastasiia Kashtalian; „Małe Muzeum Drobnych Przejawów Mąki”, Kol. Garbów 121, 2000-2016, zdjęcia: Jan Gryka, montaż: Urszula Pieregończuk, dźwięk: R. Kuśmirowski, M. Tarkawian; oraz „Historia drobin – ostatni epizod”, Młyn Gospodarczy w Garbowie, 2007-2011, zdjęcia: Jan Gryka, montaż: Urszula Pieregończuk, dźwięk: Robert Kuśmirowski.

Wernisaż zakończy koncert Michała Stachyry.
 
Artyści zaproszeni do projektu: Mariusz Tarkawian, Szymon Popielec, Michał Stachyra, Anastasiia Kashtalian, Viola  Głowacka,  Jerzy  Norkowski,  Marta  Zgierska,  Wika Kaliadziuk, Svieta Butsan, Svitlana Kochanova,  Marta  Fic,  Kamil Stańczak, Milena Brudkowska, Kinga Wójtowicz, Bartek Kalisz, Włodzimierz Maciejczyk.
 
Małe Muzeum Drobnych Przejawów Sztuki otwarte zostanie w starym domu, obecnym warsztacie Janka Pastuły (na zdjęciu). Fot. Tadeusz Poźniak
 

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy