Fascynujące eksperymenty i wykłady zarażających pasją naukowców od lat przyciągają setki małych kandydatów, którzy marzą o indeksie studenta Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. Prowadząca go Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza właśnie ogłosiła nabór na semestr letni 2022. Zapisy dzieci w wieku 7-12 lat ruszają 14 lutego, o godz. 10. Potrwają do 21 lutego.
– To kolejny semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego prowadzony w czasach pandemii COVID-19. Pierwsze semestry w tym nowym dla wszystkich czasie prowadzone były całkowicie w formie zdalnej, w kolejnych stopniowo przechodziliśmy do wprowadzania zajęć stacjonarnych, w zależności od możliwości i aktualnej sytuacji pandemicznej. Z opinii naszych odbiorców wiemy już, że zarówno zajęcia zdalne jak i stacjonarne cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego w nadchodzącym semestrze w większości miast znajdziemy obie formy zajęć, choć będzie można zauważyć zwiększoną liczę zajęć w formie stacjonarnej – mówi Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która od 2009 roku prowadziła Politechnikę Dziecięcą, a następnie chcąc rozszerzać tematykę zajęć podpisała umowę z Uniwersytetem Rzeszowskim i tak powstał DUT.
W semestrze letnim 2022 Dziecięcy Uniwersytet Techniczny zaprasza na zajęcia w Rzeszowie oraz do swoich filii w Jaśle, Mielcu, Dębicy i Ustrzykach Dolnych. W planie tego semestru są warsztaty stacjonarne, prowadzone w małych grupach. W większości miast pojawi się też co najmniej jeden wykład stacjonarny oraz wykłady online prowadzone w trybie live, dając przy tym możliwość uczestnikom interakcje z prowadzącym i możliwość zadawania pytań. Plany oraz forma zajęć (stacjonarna lub online) będą różnić się w zależności od filii DUT, dlatego przed podejściem do rekrutacji warto zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta. Te podajemy niżej.
Wszyscy zarejestrowani studenci będą mogli również korzystać z dodatkowych zajęć w ciągu roku takich jak Naukowe Niedziele Online czy warsztaty online przypadające na Dzień Nauki Polskiej.
W Rzeszowie oraz filiach – w Dębicy, Jaśle i Mielcu nie będzie limitu miejsc podczas zapisów na wykłady, natomiast w grupach warsztatowych przewidzianych zostało 120 dostępnych miejsc. W filiach podczas zapisów na warsztaty obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń lub w przypadku Rzeszowa osoby, które dostaną się na warsztaty będą wybrane poprzez losowanie (z listy osób zapisanych na wykłady). Do zapisów (lub losowania) na warsztaty w Rzeszowie, Jaśle, Dębicy oraz Mielcu będą mogły podejść tylko dzieci, które wcześniej zostaną zapisane na wykłady. Z kolei osoby zapisujące się na DUT w Filii Ustrzyki Dolne rekrutują się wyłącznie na warsztaty. Zapisane dzieci z tej filii będą automatycznie przypisane do grupy wykładowej.
Zasady rekrutacji mogą się różnić w zależności od miasta, do którego rodzic chce zapisać dziecko, dlatego warto wcześniej zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi rekrutacji do danej miejscowości.
Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie
www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).
Rejestracja będzie aktywna od 14 lutego od godz. 10.00 do 21 lutego 2022 (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy na wykłady dla Rzeszowa, Jasła, Dębicy oraz Mielca a także zapisy na warsztaty dla Ustrzyk Dolnych.
Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Osoby biorące udział w warsztatach dostaną „Zestaw Naukowca” do samodzielnego eksperymentowania w domu, a także pamiątkowy indeks i identyfikator. Na zajęciach zapewniamy uczestnikom niezbędne materiały.
Zasady rekrutacji i jej poszczególne etapy dostępne są na stronie
www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce „Rejestracja”. – Zajęcia DUT mają na celu pokazanie małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Zajęcia prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy poprzez wykłady czy pokazy z interesującymi eksperymentami, inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki – zachęca Łukasz Szuba i zaprasza do śledzenia Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.
Plany dla poszczególnych filii Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego
Rzeszów
Dla uczestników DUT w Rzeszowie prowadzone będą wykłady online, natomiast warsztaty, w małych grupach – będą odbywać się stacjonarnie. W semestrze letnim uczestnicy wykładów dowiedzą się jak zadbać o swój mózg by osiągnąć „super moc” we wszystkim co robią w życiu. Przeprowadzą eksperymenty, których głównym bohaterem będzie jajko, dowiadując się przy tym jakie są inne jego zastosowania poza kulinarnymi. Odbędą też „kosmiczną” wycieczkę na orbitę Ziemi, skąd obejrzą najbardziej znane, największe wulkany tworząc przy tym kilka doświadczeń „wulkanicznych”. Na koniec przeniosą się w czasy historyczne Rzeczypospolitej XVII wieku dowiadując się kto wówczas odwiedzał Polskę i co takiego tam w ogóle robił. Wykłady prowadzone będą w formie online, w trybie live, dzięki czemu zachowany zostaje interaktywny charakter wykładów i możliwość zadawania pytań prowadzącemu.
Z kolei każde dziecko zapisane na warsztaty odbędzie cykl dwóch warsztatów z dziedziny biologii. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się czym jest aerobiologia oraz poznają nowoczesne techniki badawcze wykorzystywane w monitoringu powietrza. Zobaczą mikroskopijny świat zarodników grzybów, ale także dowiedzą się jak ważnym enzymem dla komórek zwierzęcych i roślinnych jest katalaza. Warsztaty prowadzone będą na Uniwersytecie Rzeszowskim (kampus Zalesie, bud. D9).
Na zajęcia mogą się rejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat z całego województwa podkarpackiego. Organizatorem projektu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza". Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów, natomiast partnerem głównym jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Od marca 2018 projekt wspiera także Uniwersytet Rzeszowski.
Dębica
W semestrze letnim DUT w Dębicy trzy pierwsze wykłady prowadzone będą w formie online, w trybie live, dzięki czemu zachowany zostaje interaktywny charakter wykładów i możliwość zadawania pytań prowadzącemu. Natomiast ostatni wykład będzie prowadzony tradycyjnie – stacjonarnie, jeśli sytuacja będzie tego wymagać – z podziałem na grupy. Z kolei wszystkie warsztaty prowadzone będą stacjonarnie w małych grupach.
W semestrze letnim uczestnicy wykładów dowiedzą się jak zadbać o swój mózg by osiągnąć „super moc” we wszystkim co robią w życiu. Przeprowadzą eksperymenty, których głównym bohaterem będzie jajko, dowiadując się przy tym jakie są inne jego zastosowania poza kulinarnymi. Odbędą też „kosmiczną” wycieczkę na orbitę Ziemi, skąd obejrzą najbardziej znane, największe wulkany tworząc przy tym kilka doświadczeń „wulkanicznych”. Co więcej na jednym z wykładów poznają również znaczenie słowa „luminescencja”, a także dowiedzą się jak wyhodować bioluminescencyjne glony lub grzyby.
Z kolei na warsztatach stacjonarnych w Dębicy uczestnicy zajęć poznają podstawy elektryczności i magnetyzmu oraz ich zastosowanie w prostych układach elektronicznych. Dokonają tego m.in. poprzez zbudowanie prostego elektromagnesu, stworzenie pociągu elektrycznego i własnego, zawiłego toru czy budowanie układów elektronicznych. Dodatkowo będą ćwiczyć uwagę i koncentrację prowadzącą do efektywniejszego uczenia się dzięki warsztatom zawierającym elementy pedagogiki cyrku. Podczas tych zajęć uczestnicy nauczą się m.in.: kręcić talerzami cyrkowymi, poznają tajniki żonglowania, manipulowania flowerstickami i kijami, poi, a także wykonywają proste triki cyrkowe. Dla każdej zapisanej osoby przeprowadzone zostaną dwa warsztaty stacjonarne, trwające 1,5 h. Zajęcia te odbywać się będą w soboty, w II Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy.
Na zajęcia w Dębicy mogą się rejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat mieszkający na terenie powiatu dębickiego. Przedsięwzięcie wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni projektu: Goodyear Dunlop Polska Sp. z o.o. oraz Firma Oponiarska Dębica S.A., a także jako Partnerzy firma Darco Sp. z o.o., Nicrometal S.A. oraz Dębicki Park Przemysłowy.
Jasło
W semestrze letnim DUT w Jaśle trzy pierwsze wykłady prowadzone będą w formie online, w trybie live, dzięki czemu zachowany zostaje interaktywny charakter wykładów i możliwość zadawania pytań prowadzącemu. Natomiast ostatni wykład będzie prowadzony tradycyjnie – stacjonarnie, jeśli sytuacja będzie tego wymagać – z podziałem na grupy. Z kolei wszystkie warsztaty prowadzone będą stacjonarnie w małych grupach.
W semestrze letnim uczestnicy wykładów dowiedzą się jak zadbać o swój mózg by osiągnąć „super moc” we wszystkim co robią w życiu. Przeprowadzą eksperymenty, których głównym bohaterem będzie jajko, dowiadując się przy tym jakie są inne jego zastosowania poza kulinarnymi. Odbędą też „kosmiczną” wycieczkę na orbitę Ziemi, skąd obejrzą najbardziej znane, największe wulkany tworząc przy tym kilka doświadczeń „wulkanicznych”. Co więcej na jednym z wykładów poznają również znaczenie słowa „luminescencja”, a także dowiedzą się jak wyhodować bioluminescencyjne glony lub grzyby.
Z kolei na warsztatach stacjonarnych w Jaśle uczestnicy zajęć poznają podstawy elektryczności i magnetyzmu oraz ich zastosowanie w prostych układach elektronicznych. Dokonają tego m.in. poprzez zbudowanie prostego elektromagnesu, stworzenie pociągu elektrycznego i własnego, zawiłego toru czy budowanie układów elektronicznych. Dodatkowo uczestnicy warsztatów dźwiękowych dzięki rozmaitym ćwiczeniom, używając narzędzi antropologicznych związanych z field-recordingiem (nagrywaniem terenowym), samplowaniem i loopowaniem (rytmiczne próbkowanie przez nagrywanie) spróbują zrozumieć wzajemne zależności zjawiska dźwięku. Dla każdej zapisanej osoby przeprowadzone zostaną dwa warsztaty stacjonarne, trwające 1,5 h. Zajęcia te odbywać się będą w soboty, w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Jaśle.
Na zajęcia Filii DUT w Jaśle mogą się rejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat mieszkający na terenie miasta Jasła oraz gminy Jasło i gminy Skołyszyn. Przedsięwzięcie wspierają finansowo i organizacyjnie Mecenasi Projektu: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Miasto Jasło, Gmina Jasło oraz Gmina Skołyszyn, a także Partnerzy Strategiczni: JAFAR i Nowy Styl oraz Partnerzy: GAMART, Gamrat i HABYS.
Mielec
W semestrze letnim DUT w Mielcu trzy pierwsze wykłady prowadzone będą w formie online, w trybie live, dzięki czemu zachowany zostaje interaktywny charakter wykładów i możliwość zadawania pytań prowadzącemu. Natomiast ostatni wykład będzie prowadzony tradycyjnie – stacjonarnie, jeśli sytuacja będzie tego wymagać – z podziałem na grupy. Z kolei wszystkie warsztaty prowadzone będą stacjonarnie w małych grupach.
W semestrze letnim uczestnicy wykładów dowiedzą się jak zadbać o swój mózg by osiągnąć „super moc” we wszystkim co robią w życiu. Przeprowadzą eksperymenty, których głównym bohaterem będzie jajko, dowiadując się przy tym jakie są inne jego zastosowania poza kulinarnymi. Odbędą też „kosmiczną” wycieczkę na orbitę Ziemi, skąd obejrzą najbardziej znane, największe wulkany tworząc przy tym kilka doświadczeń „wulkanicznych”. Co więcej na jednym z wykładów poznają również znaczenie słowa „luminescencja”, a także dowiedzą się jak wyhodować bioluminescencyjne glony lub grzyby.
Z kolei na warsztatach stacjonarnych w Mielcu uczestnicy warsztatów dźwiękowych dzięki rozmaitym ćwiczeniom, używając narzędzi antropologicznych związanych z field-recordingiem (nagrywaniem terenowym), samplowaniem i loopowaniem (rytmiczne próbkowanie przez nagrywanie) spróbują zrozumieć wzajemne zależności zjawiska dźwięku. Dodatkowo będą ćwiczyć uwagę i koncentrację prowadzącą do efektywniejszego uczenia się dzięki warsztatom zawierającym elementy pedagogiki cyrku. Podczas tych zajęć uczestnicy nauczą się m.in.: kręcić talerzami cyrkowymi, poznają tajniki żonglowania, manipulowania flowerstickami i kijami, poi, a także wykonywają proste triki cyrkowe. Dla każdej zapisanej osoby przeprowadzone zostaną dwa warsztaty stacjonarne, trwające 1,5 h. Zajęcia te odbywać się będą w soboty, w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.
Na zajęcia w Mielcu mogą się rejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat mieszkający na terenie powiatu mieleckiego. Organizatorem filii DUT w Mielcu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, a Partnerem Strategicznym są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. Realizację zajęć wspiera Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.
Ustrzyki Dolne
Na zajęcia w Ustrzykach Dolnych mogą się rejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat uczęszczający do szkoły na terenie gminy Ustrzyki Dolne. Zajęcia finansowane są przez Partnera Strategicznego projektu, którym jest Gmina Ustrzyki Dolne, a odbywają się przy współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 1 w Ustrzykach Dolnych oraz Ustrzyckim Domem Kultury.
każdy mały student będzie mógł uczestniczyć w czterech godzinnych wykładach interaktywnych i czterech 1,5 godzinnych warsztatach. Wykłady odbywać się będą w Ustrzyckim Domu Kultury, natomiast warsztaty w Szkole Podstawowej nr 1.
Tematyka wykładów również i tym razem może zaskoczyć. Na pierwszym spotkaniu dzieci poznają znaczenie słowa „luminescencja”, a także dowiedzą się jak wyhodować bioluminescencyjne glony lub grzyby. Kolejne spotkania to wyprawa przez krainę rozmaitych dźwięków przy pomocy narzędzi fonograficznych oraz nagrań, następnie eksperymentowanie z żywiołem powietrza aż po odpowiedź na nurtujące często najmłodszych pytanie: „Dlaczego samolot lata?”.
Z kolei na warsztatach uczestnicy zajęć poznają podstawy elektryczności i magnetyzmu oraz ich zastosowanie w prostych układach elektronicznych. Dokonają tego m.in. poprzez zbudowanie prostego elektromagnesu, stworzenie pociągu elektrycznego i własnego, zawiłego toru czy budowanie układów elektronicznych. Dodatkowo będą ćwiczyć uwagę i koncentrację prowadzącą do efektywniejszego uczenia się dzięki warsztatom zawierającym elementy pedagogiki cyrku. Podczas tych zajęć uczestnicy nauczą się m.in.: kręcić talerzami cyrkowymi, poznają tajniki żonglowania, manipulowania flowerstickami i kijami, poi, a także wykonywają proste triki cyrkowe. Na warsztatach dźwiękowych dzięki rozmaitym ćwiczeniom, używając narzędzi antropologicznych związanych z field-recordingiem (nagrywaniem terenowym), samplowaniem i loopowaniem (rytmiczne próbkowanie przez nagrywanie) spróbują zrozumieć wzajemne zależności zjawiska dźwięku. Wcielą się również w postać naukowca próbując odgadnąć zawartość tajemniczej puszki zadając przy tym wiele pytań i szukając na nie odpowiedzi.
Wszelkie pytania można kierować na maila info@dolinawiedzy.pl lub pod nr tel. 17 888 60 03.