Reklama

Lifestyle

Fenomeny nowojorskiej artystki i rzeźbiarza z Rzeszowa

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 12.01.2022
59084_twarze
Share
Udostępnij
Już od piątku, 14 stycznia, w Galerii Nierzeczywistej w Rzeszowie będzie można oglądać wyjątkową wystawę pn. „Fenomeny”, będącej opowieścią dwojga artystów o tym, w jaki sposób jawią się rzeczy i jak my je doświadczamy – Jadwigi Przybylak urodzonej w Warszawie, a mieszkającej od ponad 40 lat w Nowym Jorku awangardowej artystki, która w latach 70-tych tworzyła początki nurtu polskiej fotografii konceptualnej, oraz pochodzącego z Rzeszowa rzeźbiarza i projektanta Jerzego Dobrzańskiego, opiekuna jej dorobku i asystenta, który również prezentuje swoje prace. 
 
Jest to opowieść o tym w jaki sposób jawią się rzeczy i jak my je doświadczamy. O tym jak szukamy nielogicznej szczeliny rozumienia fenomenów i czy patrzymy, żeby widzieć czy  tak, żeby zobaczyć? – opisują credo wystawy jej organizatorzy z Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Fenomen jest tu rozumiany tak jak rozumieli go filozofowie egzystencji. W fenomenologii Edwarda Husserla fenomen to zjawisko dane zmysłom, lecz nie takie, za którym ukrywa się jakaś rzecz lub przedmiot sam w sobie. Fenomen jest manifestacją rzeczy samej.
 
 
Z tą myślą artyści spojrzeli na to, co fotografowane, inaczej – starając się dostrzec fenomen.  – Na wystawie mamy  do czynienia z metadokumentalistyką gestów fotograficznych, które podlegają strukturalnym przetworzeniom, przestrzennym rekonfiguracjom, perspektywicznej negocjacji w obszarze zmarzliny fotograficznej, a więc rozbijaniem tafli lodu, którą jest fotografia. Tak jakbyśmy przechadzali się, wbrew zasadzie fotografii, w jej wewnętrznych komnatach, próbując przekroczyć fotograficzny pozór, płaszczyznę dekoracji, z żądaniem tego, co autentyczne. I tak wchodzimy do fotograficznego holu, niemożliwego wnętrza, które jednocześnie patrzy na nas – tłumaczy opis wystawy. 
 
91-letnia Jagoda Przybylak i o połowę od niej młodszy Jerzy Dobrzański współpracują już od ośmiu lat. Jagoda Przybylak – urodziła się w Warszawie w roku 1929, gdzie ukończyła studia architektoniczne na tamtejszej Politechnice. Od początku lat 80-tych mieszka naprzemiennie w Nowym Jorku i Warszawie. Na drugą połowę lat 60-tych przypada początek jej działalności artystycznej, którą zakwalifikować można do nurtu fotografii konceptualnej. Jej pierwszą ważną wystawą była "100 x siatka" w roku 1969. Od tamtego czasu nieprzerwanie zajmuje się eksploracją medium fotograficznego. Swoje prace wystawiała w wielu prestiżowych galeriach w Polsce i na całym świecie. Przez wiele lat współpracowała z Januszem Bąkowskim, Zbigniewem Dłubakiem oraz Krzysztofem Wodiczko.
 
Jerzy Dobrzański urodził się w Rzeszowie. Rzeźbiarz, projektant, absolwent warszawskiej ASP, stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej – stypendium w Pratt Institute w Nowym Jorku w 2012 roku oraz stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii sztuki wizualne, wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie, twórca firmy Betonovo. Głównie autor rzeźb i obiektów w przestrzeni publicznej, która jest dla niego naturalnym polem ekspresji i ekspozycji artystycznej. Jego prace można zobaczyć w Gdańsku, Warszawie, Łodzi, czeskiej Pradze czy Rehovot w Izraelu. Za swoje projekty otrzymał nagrody: Must Have na Łódź Design Festiwal w Łodzi czy Top Design Award na Arena Design w Poznaniu. Organizator i kurator wielu wystaw i wydarzeń artystycznych.
 
Wernisaż wystawy „Fenomeny” odbędzie się w piątek, 14 stycznia, o godz. 18.00, w Galerii Nierzeczywistej. Ekspozycja potrwa do 2 lutego.

Wystawa została objęta patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.
 
 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy