Ich występy i paradne musztry na ulicach Rzeszowa i miast w różnych zakątkach Europy budzą uśmiech publiczności już od kilkudziesięciu lat. W tym roku Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek świętuje 45-lecie, a towarzyszący jej występom roztańczony zespół Mażoretek „Incanto” – 40-lecie. Gala Jubileuszowa z koncertem i premierą filmu odbędzie się w sobotę, 25 września, w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. To tu powstały i do dziś działają oba zespoły.
Gala Jubileuszowa to podsumowanie kilkudziesięciu lat koncertów, prezentacji, wyjazdów, godzin prób i ćwiczeń, efektem których jest nieprzerwana działalność jedynej w Europie dziewczęcej orkiestry grającej na szałamajach. Zespół powstał w 1976 roku w Wojewódzkim Domu Kultury, z inicjatywy Jerzego Gołąba, pedagoga i nauczyciela muzyki, oraz muzyka i kompozytora porucznika Franciszka Suwały. Kilka lat później przy orkiestrze grupę mażoretek zorganizowała Beata Kamińska. Przez kilkadziesiąt lat przez szeregi obu zespołów przewinęły się setki dziewcząt. Większość stanowiły uczennice szkół współpracujących z orkiestrą: II LO w Rzeszowie, II LO w Rzeszowie. Wiele z nich spotka się w sobotę podczas jubileuszu. Większość na widowni podczas koncertu, ale część stanie na scenie po latach, wspólnie z obecnymi orkiestrantkami i tancerkami.
W programie Gali, obok koncertu, jest również premiera filmu dokumentalnego o Jubilatkach i promocja płyty pt. „Oszałamiające Szałamaistki i Mażoretki Incanto”. Wydarzeniu towarzyszy wystawa jubileuszowa w Galerii WDK. Przedstawia działalność artystyczną obu zespołów. Prezentowane są zdjęcia z koncertów, wyjazdów zagranicznych i codziennych prób w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Uczestnicy gali otrzymają również wydaną z pomocą Urzędu Miasta Rzeszowa bogato ilustrowaną monografię zespołów.
– W ciągu 45 lat orkiestra dała setki występów, w Polsce i za granicą. Grała w każdym zakątku Europy, odnosząc sukcesy także w konkursach. Jednym z ostatnich jest I miejsce zdobyte na festiwalu we Włoszech. Szałamaistki była zapraszane m.in. do Macedonii, Portugalii, Hiszpanii, do Czech i Litwy, Węgier i wielu innych państw, także w różne zakątki Polski – mówi Edyta Gazda-Łuksa, instruktor Orkiestry Szałamaistek i wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szałamaistek i Mażoretek.
Przede wszystkim jednak orkiestra jest doskonale rozpoznawana przez mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia, dzięki barwnym występom i udziałom w świętach, paradach, jubileuszach i festiwalach. Prezentuje na nich muzykę marszową, wiązanki popularnych melodii ludowych i rozrywkowych oraz musztrę paradną. Próbkę tego repertuaru będzie można usłyszeć już w sobotę podczas koncertu, który rozpocznie się o godz. 17, w Sali Widowiskowej przy ul. Okrzei. Będzie również transmitowany online na Facebooku WDK i YouTube WDK.
Fot. Tadeusz Poźniak