Na wystawy malarstwa w centrum Rzeszowa na powrót zaprasza sala wystawowa TO TU przy. ul. Baldachówka 7. Po ponad rocznej przerwie, w piątek, 20 sierpnia, otwarta zostanie wystawa malarstwa Mariana Waldemara Kuczmy. Wstęp wolny.
Galeria TO TU otwarta została w 2015 roku przez Stowarzyszenie POGRANICZE, które od wielu lat organizuje plenery malarskie dla artystów z kraju i zagranicy. Organizowane w niej wystawy to zawsze okazji do spotkania z ciekawym, współczesnym malarstwem i znakomitymi artystami. – Pandemia i kolejne lockdowny przerwały ciąg wernisaży. 20 sierpnia, po długiej przerwie galeria znów otwiera wystawę. Zaprezentujemy na niej malarstwo Mariana Waldemara Kuczmy – profesora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie kieruje Katedrą Malarstwa – mówi Violetta Błotko ze Stowarzyszenia POGRANICZE zapraszając na wernisaż.
Artysta urodził się w Sanoku. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym (specjalizacja – snycerstwo). W latach 1988–1993 studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i tam w 1993 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem pt. „Kolor i materia” w pracowni malarstwa prof. Józefa Hałasa. Już kilka miesięcy później debiutował wystawą indywidualną w Witrynie Promocyjnej BWA i Redakcji „Formatu” we Wrocławiu, a jury IV Ogólnopolskiego przeglądu Malarstwa Młodych „Promocje 93” w Legnicy, jednogłośnie przyznało mu Grand Prix. Następne lata przyniosły twórcy kolejne nagrody.
Wczesne prace artysty przywołują na myśl malarstwo materii, jak również niektóre zjawiska obecne w twórczości artystów „szkoły wrocławskiej” z lat 50. i 60. To, co definiowało wówczas jego malarstwo to surowość materiałów oraz wrażliwość na tkankę natury. Ma to związek z zamiłowaniem do przyrody, od dzieciństwa zachwytem dla Bieszczadów i czasem, kiedy chciał zostać leśnikiem.
Kuczma uprawia malarstwo. Tworzy abstrakcyjne, wielkoformatowe płótna, w których kolor i materia odgrywają wiodącą rolę. Buduje wielowymiarową płaszczyznę obrazu wykorzystując technikę asamblażu. Dzięki użyciu różnorodnych elementów takich jak np. drewno, metal, papier uzyskuje kompozycję przestrzenną, która ostatecznie staje się żywą tkanką malarską.
Jego prace będzie można zobaczyć już od piątku, 20 sierpnia w galerii TO TU w Rzeszowie. Wernisaż o godzinie 18.