Reklama

Lifestyle

Powstała rzeszowska mapa murali i graffiti. Gratis lub za 5 zł

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 21.04.2021
53331_mapka
Share
Udostępnij
Mapa rzeszowskich murali jest dostępna w dwóch wersjach – online za pomocą aplikacji Google Maps i papierowej. Można na niej znaleźć 35 prac w różnych lokalizacjach na terenie miasta. Każda zawiera obszerny opis z audiodeskrypcją i fotografie. Mapę stworzył Inkubator Kultury działający w Estradzie Rzeszowskiej.
 
Jeszcze nie tak dawno murale kojarzyły się głównie z miastem Łódź i ich funkcją reklamową. Graffiti z kolei z aktami wandalizmów i szpeceniem przestrzeni miejskiej. Dziś jest zupełnie inaczej – street art to dziedzina sztuki, a murale i graffiti zdobią miasta często wywołując zachwyt u przechodniów. W stolicy Podkarpacia ulicznej sztuki jest coraz więcej. Nie brakuje murali i graffiti na głównych ulicach, ale i w miejscach trudniej dostępnych i rzadziej odwiedzanych przez mieszkańców. Stąd zrodził się pomysł, by zebrać interesujące prace w formie mapy. Tak w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury działającym w Estradzie Rzeszowskiej powstała „Rzeszowska mapa murali i graffiti”. 
 
Działania trwały kilka miesięcy. Udało się wyszczególnić aż 35 prac podzielonych na trzy kategorie – mural, graffiti i mural reklamowy. Każda opatrzona jest wyczerpującym opisem:
 
– Znalezienie informacji na temat wszystkich murali i graffiti nie było łatwe. Wymagało to wykonania wielu telefonów, zadawania pytań wielu osobom i odwiedzenia wielu miejsc. Udało się – każda z prezentowanych prac jest szczegółowo opisana. Podajemy nazwiska autorów, rok i okoliczności, w których powstał dany „malunek” – wyjaśnia Joanna Jęczalik z Rzeszowskiego Inkubatora Kultury. 
 
Mapa jest dostępna w dwóch wersjach. Bezpłatnej elektronicznej w aplikacji Google Maps i papierowej, którą można nabyć w siedzibie Inkubatora Kultury przy ulicy Jagiellońskiej 24 za symboliczną kwotę 5 zł. Mapa online znajduje się pod linkiem: https://tiny.pl/rshz4. Dodatkowo na stronie: http://inkubatorkultury.eu/projekty/rzeszowska-mapa-murali-i-graffiti/ można znaleźć obszerne galerie zdjęć każdego z murali i graffiti, a także ich opisy z audiodeskrypcją:
 
– Audiodeskrypcja wydała nam się czymś niezbędnym. To ukłon w stronę tych, którzy nie mogą zobaczyć muralu czy graffiti, ale dzięki szczegółowemu opisowi mogą je sobie wyobrazić – mówi Jęczalik. 
 
Wydanie „Rzeszowskiej mapy murali i graffiti” to nie koniec projektu. RIK w przyszłości planuje zorganizować grupowy spacer śladami prezentowanych prac. W ten sposób chce zachęcić mieszkańców do większej aktywności na świeżym powietrzu i poznawania miasta od innej strony. Obecnie jednak, przez wzgląd na pandemię koronawirusa, zaprasza na spacery samodzielne lub w gronie rodzinnym z mapą w ręku:
 
– Warto wiedzieć, że mamy w stolicy Podkarpacia na przykład murale z fauną i florą, podwodnym światem, znanymi postaciami ze świata kina, czy z motywami ludowymi. Wszystkie są wyjątkowe, a spacer ich śladem wydaje się trafioną rozrywką dla każdego, niezależnie od wieku – kwituje Jęczalik. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy