Reklama

Poznaj region

Lasowiackie świętowanie z garncarzami w Medyni

Aneta Gieroń
Dodano: 25.07.2023
Karolina Plizga-Róg. Fot. Tadeusz Poźniak
Karolina Plizga-Róg. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Jest takie piękne miejsce, ledwie kilkanaście kilometrów oddalone od Rzeszowa, gdzie już 150 lat temu lepiono naczynia z gliny, a gdzie tradycja garncarska trwa do dziś. W sobotę, 29 lipca Festiwal Kultury Lasowiackiej na dobre rozgości się w Ośrodku Garncarskim w Medyni Głogowskiej. „Wazanki, kogutki i paradne miski” startują już od godz. 15.00. I jak to w Medyni, nie zabraknie toczenia naczyń na kole, kiermaszu rzemiosła i rękodzieła artystycznego, wspaniałej zabawy z Zespołem Ludowym „Górnicy” z Kolbuszowej Górnej oraz wspólnego wykonania lasowiackiego tańca cebula. A warto tym bardziej, że to już przedostatnia impreza na tegorocznym III Festiwalu Kultury Lasowiackiej organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Wstęp wolny!

Garncarstwo, z którego od dekad słynie Medynia Głogowska i Łańcucka oraz Pogwizdów i Zalesie, mentalnie i kulturowo weszło w XXI wiek nie odcinając się od tradycyjnych korzeni. Co więcej, pozwoliło przypomnieć o lasowiackiej tożsamości tutejszej ludności. W Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie odnaleziono kilka przedwojennych naczyń glinianych wykonanych w Medyni, na których widnieją lasowiackie serca.

Lasowiackie wzornictwo na pewno stanie się też inspiracją dla tutejszych garncarzy, bo tych w ostatnich latach systematycznie przybywa. Garncarstwo, które na tych ziemiach narodziło się już pod koniec XIX wieku, swój rozkwit przeżywało w latach 60. i 70. XX wieku, znów staje atrakcyjne dla młodego pokolenia rękodzielników. Swoje pracownie otwierają potomkowie dawnych garncarzy, ale przy garncarskim kole zasiadają też napływowi mieszkańcy gminy Czarna, którzy garncarstwem się zachwycili.

Władysława Prucnal, ikona medyńskiego garncarstwa

– Od ponad dwóch dekad trwa świadome budowanie lokalnej marki opartej na garncarstwie, ale nie byłoby to możliwe bez Władysławy Prucnal, ikony medyńskiego garncarstwa – mówi Małgorzata Wisz, dyrektor Ośrodka Garncarskiego Medynia w Medyni Głogowskiej.

Dzięki Władysławie Prucnal, garncarstwu udało się nadać rangę kultury. Wielki autorytet lokalny, 88-letnia mieszkanka Medyni Głogowskiej, autorka rzeźb ceramicznych, która ukochała Medynię i z którą od zawsze się utożsamia. Artystka pochodzi z rodziny garncarzy, a figurki z gliny tworzy od dziecka. Pierwsze muzeum ceramiki powstało w prywatnym domu artystki i tak naprawdę dzięki temu możliwy był proces powrotu do tradycji garncarskich Medyni i ich promowania. W sobotę to muzeum, gdzie znajduje się prawie 2 tys. figurek, będzie można zwiedzić.

Garncarstwo XXI wieku w Ośrodku Medynia

Kilka lat temu zrodziła się też idea Ośrodka Garncarskiego w Medyni. Zagroda Garncarska poddana została dużej rewitalizacji, w której połączono nowoczesne rozwiązania architektoniczne i multimedialne z tradycyjną zabudową drewnianą. Istniejące budynki rozbudowano i przebudowano, powstały też nowe. Najważniejszy dla tego miejsca – piec garncarski widoczny jest z drogi i przyciąga turystów. Powstała wspaniała makieta ceramiczna zagłębia garncarskiego – zainstalowana w posadzce budynku muzeum, podświetlona i przykryta szkłem, do tego miejsce na warsztaty, oraz wspaniała przestrzeń wystawiennicza, gdzie można oglądać ceramikę od końca XIX po XXI wiek. Warto to wszystko sprawdzić już w sobotę w Medyni Głogowskiej. Będzie też okazja kupić piękną ceramikę od lokalnych twórców. Wykonana ręcznie, na pewno różni się od naczyń z masowej produkcji, a przy okazji znakomicie sprawdza się jako naczynia użytkowe. Coraz chętniej pijemy z filiżanek wykonanych w małych zakładach garncarskich, albo ciasto podajemy na szkliwionej ceramice.

“WAZANKI, KOGUTKI I PARADNE MISKI”

Sobota, 29 lipca, Ośrodek Garncarski Medynia

15:00

• Przeprowadzenie akcji medialnej z nagrodami polegającej na udostępnieniu w sieci zdjęcia w stroju lasowiackim w scenerii medyńskiej chaty (do 17.00)

• Prezentacje tradycyjnych lasowiackich zajęć: mielenie ziaren w żarnach, wyplatanie koszy z wikliny, wykonywanie drewnianych zabawek (do 18.00)

• Bezpłatne degustacje kuchni lasowiackiej: podpłomyki prosto z chlebowego pieca, proziaki z blachy, ziemniaki z glinianego kociołka pieczone na ognisku (do 18.00)

• Warsztaty lasowiackie: toczenia naczyń na kole, wykonywania tradycyjnych gwizdków, haftu, tkactwa, układania tradycyjnych ziół i kwiatów (do 20.00)

• Zwiedzanie z przewodnikiem miejsc związanych z garncarskimi tradycjami Medyni – Galeria Władysławy Prucnal, kościół z ceramicznymi mozaikami, okoliczne nieczynne pracownie i piece garncarskie (do 20.00)

• Projekcja archiwalnego filmu z 1949 r. pt. „Ośrodek garncarski w Medyni Głogowskiej i Zalesiu”, wspomnienia mieszkańców w projektach dźwiękowych (do 20.00)

• Wystawa malarstwa Janiny Jurek- pejzaże i sceny rodzajowe dawnej wsi lasowiackiej połączone z prezentacją warsztatu malarskiego artystki (do 20.00)

• Kiermasz rzemiosła i rękodzieła artystycznego: ceramika, hafty, gobeliny, koronka, wiklina (do 20.00)

15:00

Koncert kapeli ludowej na powitanie

15:10

„Wazanki, kogutki i paradne miski” – handel obwoźny w wykonaniu aktorów teatru „Do trzech razy sztuka”

15:20

Oficjalne powitanie

15:50

Koncert zespołu tańca i kapeli GÓRNIACY część I

16:20

Nauka lasowiackich tańców – wspólne wykonanie lasowiackiego tańca cebula przez tancerzy z zespołu wraz z publicznością

16:40

Koncert zespołu tańca i kapeli GÓRNIACY część II

17:10

Konkurs na lokalne, lasowiackie nazwy naczyń

19:00

Potańcówka na podłodze z Kapelą Łola

Operator: Ośrodek Garncarski MEDYNIA w Medyni Głogowskiej

plakat a3_2023_2
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy