Reklama

Kultura

Zaczytaj się w Księgarniach Nova. „Podkarpacie czyta” w samym sercu Rzeszowa

MATERIAŁ PARTNERA
Dodano: 19.09.2023
Od lewej na górze: Beata Lubas i Anna Kaźmierczyk. Od lewej  na dole: Beata Krawiec i Joanna Pondo. Fot. Tadeusz Poźniak
Od lewej na górze: Beata Lubas i Anna Kaźmierczyk. Od lewej na dole: Beata Krawiec i Joanna Pondo. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Jest takie piękne miejsce w Rzeszowie, z widokiem na Ratusz i deptak, które od dekad kojarzy się rzeszowianom z książkami. To tutaj od 4 lat odbywają się popularne spotkania autorskie „Podkarpacie czyta”, na które do Księgarni Nova przy ulicy Kościuszki 4 ściągają miłośnicy literatury. Były już wieczorne rozmowy z Wojciechem Jagielski, Magdą Skubisz, Izą Kuną, czy Magdą Louis, a 28 września swoją bieszczadzką opowieść snuł będzie Andrzej Potocki.

Hurtownia  AHP NOVA a z czasem Księgarnie Nova, w czytelniczy pejzaż regionu wpisały się już w latach 90. XX wieku. Dziś to 16 placówek na Podkarpaciu i jedna w Kieleckim, w Staszowie. Od początku też promowały czytelnictwo i organizowały spotkania z pisarzami. W Księgarni Nova gościli m.in.: Norman Davis, Jacek Hugo-Bader, Tomek Michniewicz, Jacek Pałkiewicz, Małgorzata Grzebałkowska, czy Dorota Terakowska.

– Kilka lat temu wpadłam na pomysł stworzenia cyklu spotkań czytelniczych, który promowałby twórczość lokalnych autorów, literaturę regionalną, historię Podkarpacia i przybliżył sylwetki osób, które mają tutaj swoje korzenie. Pomysł ubrałam w formę, napisaliśmy projekt i otrzymaliśmy dofinansowanie. Cykl jest od 4 lat dofinansowywany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego, co pozwala organizować spotkania na szerszą skalę – opowiada Joanna Pondo, prezes Księgarni Nova.

“Podkarpacie czyta” w Księgarni Nova

Od 2020 roku w 15 zorganizowanych spotkaniach wzięło już udział 17 autorów. W 2020 roku byli to: Magda Louis, Beata Czapor, Szymon Jakubowski oraz Nina i Damian Bojarscy. Rok później do tego grona dołączyli: Katarzyna Grochola, Iza Kuna, Grażyna Bochenek i Wojciech Chmielarz. W 2022 roku była okazja spotkać się z Elżbietą Cherezińską, Magdą Skubisz, Agnieszką Skowron-Wilusz i Januszem Pawlakiem, Wojciechem Jagielskim oraz Lechem Muchą. W tym roku cykl „Podkarpacie czyta” rozpoczął się już latem. Pierwszymi gośćmi byli: Andrzej Piątek i Jakub Zając. Jesienią zaplanowano wieczory z Andrzejem Potockim, Joanną Jax i Marcinem Mellerem. Spotkanie z Joanną Jax jest też odpowiedzią na sugestie czytelników i gości Księgarni Nova, bo to oni w internetowej ankiecie zabiegali o zaproszenie jej na spotkanie do Rzeszowa.

Joanna Pondo. Fot. Tadeusz Poźniak

W ramach cyklu odbyło się też 6 internetowych spotkań dla najmłodszych czytelników, które przygotowywała  Beata Krawiec, odpowiedzialna za marketing i animację w sieci Księgarń Nova.  Była więc inscenizacja historii Diabła Łańcuckiego czyli Stanisława  Stadnickiego, legendy bieszczadzkie, opowieści o smokach, kotach i podkarpackim skarbie – na kanwie literatury, oczywiście!

Wszystkie spotkania w ramach „Podkarpacie czyta” odbywają się w Księgarni Nova przy ulicy Kościuszki 4 w Rzeszowie. A to niezwykła miejscówka na mapie miasta.

Spotkania autorskie w samym sercu Rzeszowa

– Mamy tutaj duże, przeszklone witryny, które wychodzą na ulicę Kościuszki, skąd widok na deptak i Ratusz. To tworzy wyjątkowy klimat spotkań. Księgarnia zamienia się w przestrzeń, gdzie obok pędzących za oknami ludzi i odgłosów ruchliwej ulicy, czas zaczyna inaczej płynąć. Otwieramy się na opowieści, refleksje, obecność, na bycie z drugim człowiekiem. I na to zwraca uwagę wielu naszych gości, którzy tak chętnie do nas wracają – mówi Joanna Pondo. – Intymność, którą dają książki i energia pędzącego za oknem miasta, czyli pozorne sprzeczności w bezpośredniej bliskości. Wystarczy jedynie przekroczyć próg księgarni, by przejść z jednego do drugiego świata. Zanurzyć się w tej magii. Może dlatego po spotkaniach  tak chętnie i licznie zostają czytelnicy, by porozmawiać z ulubionymi pisarzami, poprosić o autograf i wspólną fotografię, podzielić się własnymi refleksjami. To wzmacnia więzi, a jednocześnie ludzie bardzo tego potrzebują.

I jak przyznaje Joanna Pondo, te spotkania już wpisały się w życie księgarni – trudno wyobrazić sobie bez nich jesień w Rzeszowie.

Od lewej: Beata Krawiec i Joanna Pondo. Fot. Tadeusz Poźniak

– To nasz wkład w kulturę, dziedzictwo Podkarpacia i rozwój czytelnictwa – podkreśla prezes Księgarni Nova. – Jesteśmy z Podkarpacia. Zależy nam na tym miejscu.

W trakcie spotkań książki bohatera wieczoru można kupić w specjalnych, promocyjnych cenach. A to nie wszystkie niespodzianki związane z Novą – już 13 października od godz. 18.00 do 20.00 odbędzie się tutaj Noc Księgarń. Będzie można szukać ukrytych książek, ale też kupić je w specjalnych rabatach. I cyklicznie, każdego 13 dnia kolejnych miesięcy będzie można kupić książki w bardzo dobrych cenach.

– Ciągle chcemy przychodzić do księgarni, książka ciągle żyje. Audiobooki i e-booki mają swoje duże grono odbiorców, ale wiele osób wybiera zarówno tradycyjną jak i elektroniczną wersję ulubionej powieści. Przy czytaniu książek w wersji papierowej  angażujemy więcej zmysłów, a tym samym przyswajamy więcej treści. Kupowanie i czytanie tradycyjnych książek to swego rodzaju magia, której ciągle ulegamy – dodaje Joanna Pondo.

www.ksiegarnienova.pl

https://www.facebook.com/ksiegarnienova

https://www.instagram.com/ksiegarnienova/

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy